şükela:  tümü | bugün
 • gelecekte william safire'in yerine gececegi dusunulen, new york times'in yeni neo-con kose yazari. bugune kadar yazdigi yazilari ve televizyondaki performansiyla "bugunlerde muhazakarlikta cok para var haci, biraz boyle gidelim sonra bakariz caresine" diyen yanardoner, anasinin gozu "iyi aile cocugu" tipi cizmistir. yazdigi yazilarin hicbiri de zaten lise ogrencisi seviyesinin ustune cikmayi becerememistir.

  bu heriflerin elindeki en iyi genc yazarin bu herif olmasi, neo-con tayfasinin genel zeka seviyesi hakkinda bize sevindirici ipuclari vermiyor da degil bu arada. ise iyi tarafindan bakmak ta lazim.
 • yumusatilmis, oteki kulturlere "saygili" liberal irkcilikla bezenmis, fakirligin bir kulturu oldugunu ve bu kulturun de fakirligi yeniden urettigini savunan; dolayisiyla, fakirligin bas-musebbibi olarak emperyalizmi veya kapitalizmi gostermek yerine fakirlerin kulturel pratiklerini gosteren ideolojinin icinden konusan new york times yazari. dikkat ettiysen kufretmedim bak...zor oldu ama etmedim.

  haiti'deki depremin dogal bir felaketten ziyade sosyal bir felaket oldugunu teslim edebiliyor bu pozisyon. fakirlik diyor, dogal felaket ile gelen felaketi felaketlestiren seydir. burasi tamam. bundan sonra cosuyor: brooks efendiye gore bazi kulturler gelismeye direniyor (bunu bol bol islam icin de duyuyoruz). beyimize gore vodoo pratikleri akilci planlama yapmaya direnc gosteriyor. bu yuzden de bu kulturlerin failleri --haiti'liler-- modern hayatin ve toplumsal ilerlemenin gerektirdigi kulturel pratiklerden yoksun olduklari icin ekonomik olarak fakirlesiyorlar ve fakirliklerini yeniden uretiyorlar.

  buna gore haiti'de toplumsal esitsizligi islah etmeyi, fakirligi ortadan kaldirmayi siyasi gundemine almis sosyal hareketlerin ve siyasi partilerin dogrudan amerikan mudehalesi ve/veya yine amerikan destekli askeri darbelerle ortadan kaldirilmalari, oldurulmeleri, haiti'den surulmeleri ile haiti fakirligi arasinda hic bir iliski yok. kolelik filan demedim bak. sanki amerikan dayatmasiyla haiti tariminin neoliberallestirilmesi ile port-au-prince'a kirsal gocun patlamasi, insanlarin derme catma altyapisiz yererde yasamasi ve bunun depremden mutevellit olumlerin yuzbinleri bulmasi arasinda hic bir siyasi ekonomik bir bag yok.

  brooks'a surada katiliyorum ama: efendi bey buyurmus ki, haiti'deki kulturel pratikler bireylerin "sorumlulugu icsellestirmesini" engelliyor demis. bence de. eger haiti'liler sorumluluklarini biraz icsellestirebilseler idi, senin gibileri nerde olsa bulup canina ot tikamayi hayat amaci edinirlerdi.

  yazinin tamami surda var, amerikan liberallerinden tiksinmek isteyen buyursun.

  http://www.nytimes.com/…01/15/opinion/15brooks.html

  surda da haiti'deki amerikan emperyalizminin tarihi uzerine bir yazi mevcut. aciklamalari karsilastiriniz.

  http://www.counterpunch.org/smith01142010.html

  http://www.nytimes.com/…01/15/opinion/15brooks.html
 • bugunku editoryalinde tea party hareketini, altmislarin hippi hareketine benzetmis, radikal ruzgardan nasibini alamamis muhafazakar. argumaninin ana hatlarini, hem hippi hareketinin hem de tea party'nin duzen karsitligi olmasi olusturuyor. ayrica 2 mart 2010 tarihli colbert report'taki roportajinda bu "walmart hippileri" sozunu sarfetmisligi vaki.
 • the new york times'ın yazarları arasında en az tuttuğum yazar olsa da bu sene başında ekonomik kriz üzerine yazdığı bir yazıda "iktisatçıların ve finans uzmanlarının yaptıkları işin pozitif bilime en fazla roman yazmak kadar yakın olduğunu anlamaları ve kabul etmeleri lazım" diyerek bence çağımızın quote'una imza atmıştır.
 • 1961 doğumlı amerikalı muhafazakar gazeteci ve köşeyazarı. kendisi, geçmişte the washington post için sinema eleştirmenliği de yapmış olan ilginç bir isimdir ve şimdilerde the new york times için yazmaktadır.

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…david_brooks_(journalist)

  günümüz demokrasilerine yönelik bir eleştirisi için - http://www.nytimes.com/…ing-cancer-of-our-time.html
 • 1997 doğumlu, fenerbahçenin radarındaki genç yetenek.
 • 11,3 milyon € (61 milyon tl) karşılığında bournemouth fc'ye transfer olan galli orta saha oyuncusu.
 • afc bournemouth'da forma giyecek olan 1997 (21) galler doğumlu ofansif ortasaha.

  2018/19 yaz transfer sezonunda, altyapısından çıktığı şampiyonşip takımı sheffield united'dan 11.3m €'ya afc bournemouth'a geçti.

  şampiyonşip liginde bile as oyuncu olmayı başaramamış bir oyuncuya 11.3 m € verdiler. bu yüzden riskli bir transfer olduğunu söylüyebilirim. bu rakamlar manchester city, chelsea, manchester united gibi yabancı sermayeli dev takımlar için eften püften paralar lakin alt sıra takımları için harcanan her kuruş önem taşıyor.

  bir yandan da sheffield united süre aldığı zamanlar, öyle yıldız oyuncu kıvılcımı taşımasa da çalışkan bir oyuncu profili çiziyordu. afc bournemouth'ı yaratan adam eddie howe'ın, alex ferguson tarzı her oyuncunun sistemde bir çark oalrak kullanıldığı bir düzeni var. belki vardır bir bildiği, afc bournemouth makinesine dişli olabilecek mi izleyip göreceğiz a dostlar.
 • west ham united-bournemouth maçında etkili oynayan genç çalışkan orta saha oyuncusu. her ne kadar west ham defansı evlere şenlik olsada çok dikkat çekti.