• yumusatilmis, oteki kulturlere "saygili" liberal irkcilikla bezenmis, fakirligin bir kulturu oldugunu ve bu kulturun de fakirligi yeniden urettigini savunan; dolayisiyla, fakirligin bas-musebbibi olarak emperyalizmi veya kapitalizmi gostermek yerine fakirlerin kulturel pratiklerini gosteren ideolojinin icinden konusan new york times yazari. dikkat ettiysen kufretmedim bak...zor oldu ama etmedim.

haiti'deki depremin dogal bir felaketten ziyade sosyal bir felaket oldugunu teslim edebiliyor bu pozisyon. fakirlik diyor, dogal felaket ile gelen felaketi felaketlestiren seydir. burasi tamam. bundan sonra cosuyor: brooks efendiye gore bazi kulturler gelismeye direniyor (bunu bol bol islam icin de duyuyoruz). beyimize gore vodoo pratikleri akilci planlama yapmaya direnc gosteriyor. bu yuzden de bu kulturlerin failleri --haiti'liler-- modern hayatin ve toplumsal ilerlemenin gerektirdigi kulturel pratiklerden yoksun olduklari icin ekonomik olarak fakirlesiyorlar ve fakirliklerini yeniden uretiyorlar.

buna gore haiti'de toplumsal esitsizligi islah etmeyi, fakirligi ortadan kaldirmayi siyasi gundemine almis sosyal hareketlerin ve siyasi partilerin dogrudan amerikan mudehalesi ve/veya yine amerikan destekli askeri darbelerle ortadan kaldirilmalari, oldurulmeleri, haiti'den surulmeleri ile haiti fakirligi arasinda hic bir iliski yok. kolelik filan demedim bak. sanki amerikan dayatmasiyla haiti tariminin neoliberallestirilmesi ile port-au-prince'a kirsal gocun patlamasi, insanlarin derme catma altyapisiz yererde yasamasi ve bunun depremden mutevellit olumlerin yuzbinleri bulmasi arasinda hic bir siyasi ekonomik bir bag yok.

brooks'a surada katiliyorum ama: efendi bey buyurmus ki, haiti'deki kulturel pratikler bireylerin "sorumlulugu icsellestirmesini" engelliyor demis. bence de. eger haiti'liler sorumluluklarini biraz icsellestirebilseler idi, senin gibileri nerde olsa bulup canina ot tikamayi hayat amaci edinirlerdi.

yazinin tamami surda var, amerikan liberallerinden tiksinmek isteyen buyursun.

http://www.nytimes.com/…01/15/opinion/15brooks.html

surda da haiti'deki amerikan emperyalizminin tarihi uzerine bir yazi mevcut. aciklamalari karsilastiriniz.

http://www.counterpunch.org/smith01142010.html

http://www.nytimes.com/…01/15/opinion/15brooks.html
  • bugunku editoryalinde tea party hareketini, altmislarin hippi hareketine benzetmis, radikal ruzgardan nasibini alamamis muhafazakar. argumaninin ana hatlarini, hem hippi hareketinin hem de tea party'nin duzen karsitligi olmasi olusturuyor. ayrica 2 mart 2010 tarihli colbert report'taki roportajinda bu "walmart hippileri" sozunu sarfetmisligi vaki.
  • gelecekte william safire'in yerine gececegi dusunulen, new york times'in yeni neo-con kose yazari. bugune kadar yazdigi yazilari ve televizyondaki performansiyla "bugunlerde muhazakarlikta cok para var haci, biraz boyle gidelim sonra bakariz caresine" diyen yanardoner, anasinin gozu "iyi aile cocugu" tipi cizmistir. yazdigi yazilarin hicbiri de zaten lise ogrencisi seviyesinin ustune cikmayi becerememistir.

bu heriflerin elindeki en iyi genc yazarin bu herif olmasi, neo-con tayfasinin genel zeka seviyesi hakkinda bize sevindirici ipuclari vermiyor da degil bu arada. ise iyi tarafindan bakmak ta lazim.
  • (bkz: david brooks/@ceyar i kim vurdu)

şampiyonşip takımı afc bournemouth'da forma giyen olan 1997 (23) doğumlu gallerli ofansif ortasaha.

--- david brooks bölüm 3 ---

neredeyse bir yıl süren yıkıcı bir diz sakatlığı geçirdi. yüksek potansiyeline yazık oldu. en azından pandemi nedeniyle uzayan lig takvimi işine geldi ve ara sonrası (2019/20 yaz - yaş 22) sahalara geri döndü.

premier ligde bugüne kadar bulunan en küçük takım olan afc bournemouth 5 senenin ardından malesef geçen sezon (2019/20) küme düştü* .

(bkz: nathan ake/@ceyar i kim vurdu)(45.3m € - manchester city), (bkz: callum wilson@ceyar i kim vurdu)(22.25m € - newcastle united), (bkz: aaron ramsdale/@ceyar i kim vurdu)(20.5m € - sheffield united), (bkz: ryan fraser /@ceyar i kim vurdu)(bedelsiz - newcastle united)

küme düşünce kulübün yıldızları yağmalandı. hem de pandemi krizi yüzünden ederlerinin 5'te 3'ü fiyatına.

david brooks'un 1 yıllık ciddi sakatlığı kulüpte kalmasına yol açtı. böylece zamanında (2017/18 - yaş 20) sheffield united formasıyla parladığı şampiyonşipe geri dönmüş oldu.

onlarca köklü kulüp arasından şansız kulüplerin premier ligde bulunmasından hoşlanmıyorum. ama afc bournemouth, mütevazi başkanlarının, 11.000 kişilik cücük kadar stadlarının, yıllardır eddie howe yönetiminde karakterli bir futbol oynamalarının sempatikliği gereği bu konuda bir istisna. yıldızlar gitse de kadronun en azından bir kısmını korudular. umarım en kısa zamanda geri gelirler.

---------- bonus ----------
    takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: afc bournemouth/@ceyar i kim vurdu)
  • lenf kanserine yakalandigini aciklayan 24 yasindaki futbolcu.
    umarim sag salim yesil sahalara doner.
  • david brooks: “eğer ezelden beri var olan bir "ilk neden" olduğunu varsaymak mantığa uygunsa, evreni oluşturan maddelerin ezelden beri var olduklarını varsaymak neden mantıksız kabul edilir? bilinmeyeni bilinen sayesinde açıklamak mantıksal bir süreçtir. bilineni bilinmeyen yoluyla açıklamak ise teolojik deliliğin bir çeşididir.”
  • the new york times'ın yazarları arasında en az tuttuğum yazar olsa da bu sene başında ekonomik kriz üzerine yazdığı bir yazıda "iktisatçıların ve finans uzmanlarının yaptıkları işin pozitif bilime en fazla roman yazmak kadar yakın olduğunu anlamaları ve kabul etmeleri lazım" diyerek bence çağımızın quote'una imza atmıştır.
  • (bkz: david brooks/@ceyar i kim vurdu)

premier lig takımı afc bournemouth'da forma giyen olan 1997 (21) galler doğumlu genç ofansif ortasaha.

--- david brooks bölüm 2 ---

premier ligde (2018/19 - yaş 21) en beğendiğim üç teknik adamdan birinin* gözetimi altında kısa sürede büyük gelişim gösterdi.

futbol konusunda kendimi alex ferguson'la brian clough arasında bir yerde gören mütevazi bir insanım. bu yüzden dolayı da (rekabetin içine etmeme adına) hiçbir premier lig takımının başına geçmedim. bu koşullar altında (hakkında yazdığım önceki girdide de görüldüğü gibi) david brooks'un afc bournemouth'a transferine şüpheyle yaklaşmıştım ama dahi eddie howe'un bu işten benden daha çok anladığı ortaya çıktı*. oyuncuyu kendi sisteminin içine müthiş bir şekilde entegre edip, tecrübesiz gencodan yüksek verim aldı. - ben de alex ferguson'dan devir aldığım sir matt busby'nin kavuğunu* yurtiçi kargoyla kendisine yolladım. -

yaşından beklenmeyecek soğukkanlılıkta karar verme yetisi, oyunu okuma, sahada arkadaşlarının ne yaptığından haberdar olup pozisyon alma ve son vuruşlarıyla afc bournemouth ofans hattına çok şey kattı. böyle giderse daha yüksek reputasyonlu bir takıma transfer olması ihtimaller dahilinde. gerçi altı büyüklere giderse aynı verimi gösterir mi bilemiyorum çünkü (daha önceden de belirttiğim gibi) eddie howe'da alex ferguson tarzı eşşekten bile makinesine çark yaratabilen bir sistem adamı.

her ne olursa olsun bu sene (2018/19 - yaş 21) ilk defa adım attığı premier ligde (ilk 11 hafta itibariyle) oynadığı ilk 10 premier ligi maçında futbolseverlere zevk veren bir futbol ortaya koydu. ileride daha da gelişeceği aşikar olan bu gence kariyerin de başarılar, teknik direktörü eddie howe'a da kavuğa iyi bakmasını diliyorum.

takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: afc bournemouth/@ceyar i kim vurdu)
  • 1997 doğumlu, fenerbahçenin radarındaki genç yetenek.
  • 1961 doğumlı amerikalı muhafazakar gazeteci ve köşeyazarı. kendisi, geçmişte the washington post için sinema eleştirmenliği de yapmış olan ilginç bir isimdir ve şimdilerde the new york times için yazmaktadır.

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…david_brooks_(journalist)

günümüz demokrasilerine yönelik bir eleştirisi için - http://www.nytimes.com/…ing-cancer-of-our-time.html
hesabın var mı? giriş yap