şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere'de muhafazakar parti'nin yeni lideri. parti baskanligi secimlerinde rakibi david davis'e buyuk fark atmis, sadece 4 yildir parlamentoda bulunmasina (witney'den) ve 39 yasinda olmasina ragmen tory'lerin tek umidi oldugunu kanitlamistir.

  muhafazakarlarin anlamadigi bence tony blair varken ingiltere'de sagci, amerika yardakcisi, neo-liberalist ve yeni-somurgeci bir 'tory' hukumetinin basa gecmesinin pek kolay olmadigi. eh butun bunlar artik isci partisi'nde mebzul miktarda var olan nitelikler. simdi sosyal adaletten, kamu harcamalarinin arttirilmasindan, parasiz saglik ve egitim gibi seylerden bahseden bir muhafazakar parti mi gorecegiz yani ingiltere'de? bakalim...

  yeri gelmisken, yuru be george galloway kim tutar seni!!!

  ve kimdir bu cameron diyenler icin:

  http://www.davidcameronmp.com/
  http://en.wikipedia.org/wiki/david_cameron
 • onceki gun tony blair'in karsisina ilk kez muhafazakar parti'nin lideri olarak cikmasi ve yaptigi şovla ingiltere'de gundeme damgasini vurmus kisi.

  sayesinde ilk kez ingiltere parlementosunda stand-up tadinda tartismalar izlenebilecegini gordum. gencligi ve tarziyla mahallenin firlama cocugu imaji cizen cameron, konusmasinin bir yerinde blair'e gayet dalgaci bir tavirla "you were the future once" diyerek sanirim ingiltere'de ilk ciddi cikisini yapmis oldu.
 • 14 aralik 2005 tarihli prime minister's question time'da (bkz: prime ministers questions) zaten dusuk ve seviyesiz olan bir onceki performansini daha da kotulestirmistir. tony blair kendisini tek kelimeyle madara etmistir.

  zannimca halihazirda isgal ettigi makamda cok fazla kalamayacktir.
 • 14 aralik 2005 tarhli prime minister's question time'dan (bkz: prime ministers questions) bir bolum:

  "david cameron: the prime minister said in his answer that there was a difference between his view and the view of his back benchers. so he faces a choice: with our support, he can have the reforms that our schools need; or he can give in to the labour party. which is it to be? white paper or white flag?

  tony blair: the hon. gentleman has spent hours practising that one. yes, there is a difference with the back benchers on my side who have published their proposals today; that is absolutely true. but the point is that there is also a difference with the conservative party. let us just be quite clear what that difference is. [...] the hon. gentleman continues to shake his head. i shall give him another quote. [...] now, if he supports that, let's hear it."
 • kabullenmek her ne kadar can sıkıcı da olsa, birleşik krallığın kuvvetle muhtemel gelecek başbakanı. üç dönemdir iktidarda olan işçi partisi'nin yıpranmışlığı, gordon brown'un hiç bir pr uzmanı tarafından düzeltilemeyen 19 yy. bürokratı görüntüsü ve amerikadan doğru esmekte olan kriz rüzgarlarının britanyalılarda yarattığı reaksiyon gösterme ihtiyacını karşılayacak tek isim olduğunu haykıra haykıra anlatarak yürüttüğü pr çalışması gerçekten de başarılı. dersini iyi çalışmış, kah sadece afrika göçmenlerinin çalıştığı bir radyo kanalının "onur konuğu", kah tilki avcısı upper classların fancy dinnerlerinde konuşmacı. ne de olsa sırtını dayayabileceği bir paşası falan yok, seçmenin beğenisine muhtaç. başbakan olmaya hazır olduğunu kendisinin söylemesinin kabalık olacağını ifade edecek kadar mütevazi (çelişkinin sınırlarını bilemedim), diş macunu reklamındaki adamlar gibi poz verdiği resimleriyle her köşeyi donatacak kadar da hırslı.
  muhtemelen kuvvetli bir unionist olan kendisini başbakanlığı döneminde bekleyen, yükselen iskoç bağımsızlık hareketi ile gerilimli bir ilişki yürütmek, sarkozy ile düşman kardeşler oyununu oynamak ve partisini yeniden "national party of britain" kılmak için çaba sarfetmek.
  yine de temelleri güçlü, apoletsiz demokrasilerin bu tür adamları bile varlıklarının mevcudiyetini demokrasi ile açıklama çabasına ittiğini görmek güzel. alışık olmadığımızdan olsa gerek, insan seviniyor.
 • 2 yil once house of commons da gordon brown'in eline vermis zeki ama tehlikeli, cok da sevimli olmayan politikaci

  videosu:

  http://www.youtube.com/watch?v=j-ps7fjm7rk
 • soyadının aslında kamuran olduguna dair soylentiler giderek artmaya baslamistir.
 • yakin zamanda ozurlu cocugunu kaybederek acilarin en buyugunu yasamis politikaci.
 • ingiltere de bu gunlerde yapılagelen kamuoyu anketlerinde partisi * , işçi partisi ni surekli geride bırakmaktadır. gorunuse gore ingiltere nin yeni başbakanı bu abi olacak.
 • isci partisi, david miliband gibi enerjik bir adamin liderliginde onumuzdeki seneye ciddi bir yatirim yapmaz ise, britanya basbakani olacak adamdir. isci partisinin tum sallantilarina ragmen gerekli birikim ve deneyim anlaminda toryler'den cok daha ileri bir noktada oldugu su goturmez bir gercek. ancak bunu ortaya koyabilmeleri icin, gordon brown gibi katip goruntusu veren bir lider yerine, elinde mahmuz ile ortaligi sahlandiracak bir lider gerekiyor ki bu david miliband olabilir, john hutton olabilir, bilemem. bildigim ama henuz cozemedigim olay, gordon brown i tepelemek icin bir sene once oyunlar ceviren bu iki adam, son istifalardan sonra brown'a destek vermeyi surduruyor. bir bildiklerimi var, birseyi mi bekliyorlar, henuz cozemedim.