• binip gitmiş kara trene. the byrds, crosby, stills and nash, crosby, stills, nash and young ve crosby and nash gibi çiçek çocukları ve vietnam savaşı döneminin efsane gruplarının, döneme damgasını vuran büyük müzisyeniydi. sonrasında diğerleri gibi folk rock’a yöneldi. muhtemelen david crosby ilerde duruşuyla, yazdığı şarkılarla, söz yazarlığıyla, besteleriyle, gitar çaldığı savaş karşıtı konserlerle ve döneminin efsanevi adamlarından biri olmasıyla anılacak. huzur içinde uyusun.
    (bkz: almost cut my hair)
  • izmir il radyosunda sık dinlediğim crosby, stills and nash 'ın crosby'siydi.

(eskiler o grubun crosby, stills, nash and young zamanlarını da bilir)

yaşlı william saroyan bıyıklarıyla yaşlanmıştı. 81'inde öldü.

gidiliyor işte.
  • rock müziğin temellerinde çok büyük emekleri olan büyük ustalar gün be gün terk-i diyar eyliyor.

hiç tanımadığınız, bir kere bile canlı görmediğiniz insanlar için üzülmek garip bir durum.

kendisini remember that night konserinde beraber söyledikleri ve gilmour'un seyirciye takdimi sonrası, hakkında "bu şarkı bu dünyadan ayrıldıktan sonra dostlarınızın anılarınızda nasıl yaşadığı hakkında" diyerek kısa bir bilgi verdiği on an island parçasındaki performansıyla uğurladım kendimce.

ne mutlu ona ki, anılarda güzel yaşayacak, kalplere ve kulaklara dokunan unutulmayacak şanslı insanlardan oldu.
  • 30 eylül 1969, novato, kaliforniya...

güneşli bir öğleden sonranın ilk saatlerinde christine hinton, rock yıldızı sevgilisi david crosby’in yeşil volkswagen minibüsünü sürmektedir. yanında kaliforniyalı country joe & the fish grubunun gitaristi barry melton’un eşi barbara langer vardır. iki kadın, crosby ve hinton’un novato’nun marin ilçesinde bulunan yeşiller içindeki çiftlik evinden birkaç kilometre uzağa gitmektedir.

christine’nin kedilerinin bakımını yapacak bir veteriner onları beklemektedir. yolculuk sırasında hayvanlar oldukça tedirgindir. içlerinden biri aniden arka koltuktan sıçrayıp christine’nin kucağına atlar. kedinin bu hareketinden dikkati dağılan kadın aracın kontrolünü kaybeder. karşı şeritten başka bir araba gelmektedir.

çarpışma kaçınılmazdır. barbara langer kazayı ciddi yaralarla atlatırken christine için yapılacak bir şey yoktur. olay yerinde ölür. haberi telefonla alan david crosby hemen novato hastanesi’ne gider. tam vardığı sırada eşinin kanlı bir çarşafa sarılı sedyesini taşıyan ambulansı görür.

korkunç bir şok yaşar.

crosby’in yasının bitmesi yıllar alacaktır. o zamanlar sahip olduğu mayan isimli yelkenlisiyle uzun bir yolculuğa çıkar. döndükten bir yıl sonra sevgili christine’sinin küllerini golden gate köprüsü’nden pasifik okyanusu’nun sularına döker. bu arada ölen eşine tüm zamanların en güzel ve ilham dolu şarkılarından birini adar: guinnevere adlı şarkı yeşil büyük gözlü, çok güzel ve tatlı bir kadını anlatır.

https://www.youtube.com/watch?v=lpvotvvbmko
  • benim için çok değerli bir muzisyendi. çocuk yaşlarımda tanıştığım csny grubunun en ağır başlı üyesiydi benim için. yıllar sonra remember that night konserinde onun da olduğunu görmek beni çok mutlu etmişti. allah rahmet eylesin.
  • rock and roll çok mühim bir kültürel devrimdi.
    40'larda doğan bu devrimin ferdleri bir bir gidiyor.
    hatta sıra yavaş yavaş 50'lerde doğanlara geliyor.
    büyük, güzel, her yerimizde izi olan bir aile seyreliyor gibi hissediyorum
    ve üzülüyorum.

crosby, stills, nash and young'ın deja vu'su falan ne kadar güzeldi.
    bunu david crosby gittikten sonra buraya yazıyor olmak da ayrıca acı.
  • bir donemin efsane grup buyugu. isiklar icinde uyusun.
  • jeff beck babadan sonra 2023 yilinda kaybettigimiz onemli muzisyen. neil young, joni mitchell, david gilmour ve sayisiz nice muzisyenle beraber calismis pos biyikli amcamiz. rip.
  • en sevdiklerimden biriyle uğurlayayım
    r.i.p crosby

ohio
    https://youtu.be/tre9vmbbe10
  • amerikalı folk-rock sarkıcısı...efsanewi bir isim...c,s,n',n en sewdiim elemanı...muhtesem otesi bir sese sahip...solo albumleri de olaanustu...73 tarihli if i could only remember my name, bide 92 tarihli muhtesem otesi thousand roads albumleri tapılcak albumler...tipi senelerdir deismedi, uzun saclar, kalın bi pos bıyık, we tatlı bi gulus...rock dunyasında en sewdiim sarkıcılardan biridir...
hesabın var mı? giriş yap