şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: dharma and greg) (bkz: chicago hope) (bkz: the practice) (bkz: ally mc beal) dizilerinin ardından ismini gordugumuz yonetmen
  • basarili bir yapimci ve ayni zamanda michelle pfeiffer'ın kocası olan insan
  • cnbce'nin neredeyse bütün dizilerinin yapımcılığını üstlendiğinden kelli servetinin sınırlarını düşünürken ağzımdan damlayan salyaları silmeyi unuttuğum kişi. aynı zamanda bütün bu dizilerin oyuncu kümelerinde pek çok kesişim elemanı olmasının da sebebidir sanırım. her neyse, eline sağlık pek güzel olmuş diyor; kendisini haftanın yapımcısı seçiyoruz.
    adı güzel kendi güzel david.
  • 24 adli dizinin yapimcisi
  • kendisi hit diziler yaparak paraları istiflemeye baslamadan once bostonda calisan bir avukatmıs..
  • (bkz: boston public)
  • kafayi calisan insanlar uzerine dizi yapmakla bozmus**** ,basimiza ally mcbeal gibi bitmek bilmeyen bi diziyi musallat eden,ama gene de dharma and greg icin takdir edilmesi gereken kisi.
  • kendisi bir dizisindeki karakteri kendisine ait olan başka dizide oynatmaya bayılır . örneğin ally mcbeal the practicede bi bölümde oynamış kezza practice de yer alan bobby ally mcbeal a misafir oyuncu olrak katılmıştır .

bu arada dharma and greg ile bir alakası da yoktur
  • kendisi de avukat olan, deli adam.
  • ilk rastlandığında enteresan hikayeleriyle sarıp sarmalayan dizileriyle tanınan bir yazar-yapımcı heriftir. yaptığı dizileri izleye izleye bir müddet sonra tarzına alışırsınız ve sürpriz gelişmeler sizin için sürpriz olmaktan çıkar. mesele en dikkatimi çeken nokta, bir bölümde ortayı velveleye veren kişi ileriki bölümlerde mutlaka karşımıza tekrar çıkar. hatta bu kişi dizi kahramanlarına kötülük niyetiyle gelmiş bile olsa bir kaç bölüm sonrasında saf değiştirdiğini görmek mümkündür. bir de dizinin ana konusu ne olursa olsun mutlaka bir bölümde mahkeme-avukat-dava üçlüsünü araya sıkıştırır. avukatlık geçmişinden olsa gerek...

tarzı hakkında fikir versin diye boston public'ten örnek verelim.

ana kural: öyle şok edici bir dert aç ki herkes merakta kalsın: mesela öğretmen sınıfta silah sıksın. okul-sınıf-öğretmen-silah-öğrenci-veliler. karmaşayı düşünebiliyor musunuz.

adım 1: olay hakkında en istenmeyen ne varsa hepsi gerçekleşsin: aileler okulu bassın, dava açılsın, öğretmenin uzaklaştırılması gündeme gelsin. konu burda bir sonraki bölüme sarksın.

adım 2: "meğersem" ve "acaba" aşamasına geç:. meğersem silah kurusıkıymış. meğersem öğretmen silahın zararlarını anlatmaya çalışıyormuş. acaba haklı olabilir mi?

adım 3: hadiseye dugusallık kat: okul idaresi etkileyici bir üslupla gayet duygusal bir konuşma yaparak öğretmenine sahip çıksın. öğretmen de aslında çocukları silahın tehlikeleri hakkında bilinçlendirmeye çalıştığını, onlar uğruna canını bile verebileceğini anlatsın.

adım 4: mutlu son ver: dava düşsün, veliler gözyaşı içinde öğretmeni omuzlarda okula kadar taşısın.

adım 5: bir sonraki bölümde mutsuz son yap: hep mutlu son olmaz, dizide sürpriz olmalı, mutsuz sonlar da bulunmalı ki kimse finalden emin olamasın. bu yüzden aralarda birilerini kurban et.

adım 6: diğer dizideki kahramanları bir iki bölümde birbirlerine misafir et: böylece hem tanıdık yüzler prim yapıp reyting katar hem de kişileri her dizide de aynı kimlikle gören izleyici gerçek hayat-gerçek kimlik hissine kapılır. inandırıcılık artınca reyting tavan yapar. practice karakterlerinin girmediği bir david e. kelly dizisi kaldı mı?

adım 7: paranın mna koy: koy işte.