şükela:  tümü | bugün
  • 104 yaşında olup ötenazi ile yaşamına son vermek isteyen avustralya'nın en yaşlı bilim insanı. üstelik herhangi bir ölümcül hastalığı bulunmuyormuş.
    (bkz: bu yaşa kadar yaşadığım için üzgünüm)
  • yaşadığı hayatın artık kendine zevk vermediği gerekçesi ile isviçre'deki bir klinikte ötenazi yoluyla hayatına son verdiren avustralyalı bilim adamı. goodall kendisinin bu kararının diğer ülkelerde de ötenazinin yasallaşmasına neden olacağını düşünüyor.

rip
  • torunu "dedem cesur" demiş, desteklemiş. helal olsun...

http://www.milliyet.com.tr/…veda-etti-molatik-7938/
  • tam olarak planladığım şeyi yapmış bilim insanı. insanları hayatta tutmaya yönelik bu gereksiz hassasiyet artık delinmeli. kendi isteğiyle ölmek isteyen biri, ölebilmeli. ötenazi bir kamu hizmeti olmalı.
  • bu bilim insanı olan amcam beni çok şaşırtmıştır.
    aklıma, dostoyevski'nin insandaki yaşama arzusunun ne denli güçlü olduğunu gösteren şu sözleri geldi '' yüksek ve sarp bir kayalıkta, ancak iki ayağımın sığabileceği, dar bir çıkıntıda, dört bir yanım uçurumlar, okyanuslar, sonsuz bir gece, sonsuz bir yalnızlık ve hiç bitmeyecek bir fırtınayla sarılmış durumda yaşamak zorunda olsam ve bütün ömrümce, bin yıl boyunca, hatta sonsuza kadar o bir karış toprakta ayakta durmam da gerekse o şekilde yaşamak, şu anda yarım saat içinde ölecek olmaktan çok daha iyidir. yaşamak, her şeye rağmen yaşamak... ''
    insanlar şartlar ne olursa olsun bu denli güçlü bir yaşam arzusu duyarken, bu amca ''yaşam kalitem bozuldu yaşamına son vermek istiyorum artık'' dedi, ötenazi istedi, öldü ve gitti. böyle bir şeyi bu zamana kadar ne duymuş, ne okumuştum.
    kolay değil insanın yaşamaktan vazgeçmesi, filmlerde sık sık görürüz, her şeyini kaybetmiş iken, hatta organlarını, kolunu bacağını kaybetmiş insanların “ne olur beni öldürme” diye yalvardıklarını…
    çok büyük bir saygı duyuyorum sana david goodall.