şükela:  tümü | bugün
  • bylock'un uygulama marketlerinde sahibi olarak gözüken türk asıllı amerikan vatandaşı. uygulamayı kendisinin yapmadığından, sadece uygulama marketlerine koyabilmek için gereken ilk ücreti kendisinin ödediğini belirtmiştir.

edit: http://www.hurriyet.com.tr/…k-david-keynes-40257030
  • olaylara bu derece yakın olup, asıl meselenin içinde olmadığını söyleyen şahıs. bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası.
  • türk olma ihtimali vermediğim şahıs. masum(!) kimliğini değersizleştirerek hatsını gizlemeye çalışıyor bence. bize bilmediğimiz hiç bir şey söylemiyor üstelik, bu nasıl haber, bylock kullanıcılarının %90 'ı fetöcüymüş, feto şizofrenmiş falan filan, ay gözüm.
    türkiye de doğmakla türk olunmuyor; bunu birilerinin ismail saymaz beyefendi'ye hatırlatması gerikiyor sanırım, kendisi ya milleti gerizekalı sanıyor ya da, kardeşim bakın böyle böyle adamlar türkiye'de yetişip memleketin kuyusunu kazıyorlar, demek istiyor satır aralarında; tabi okuyabilene. hakikaten ajan delince aklımıza artık james bond'lar, ethan hunt'lar gelmemeli. büyük elçiliklerde çalışmış yurtdışı temsilcilerin burada doğan çocukları örneğin bu işler için en uygun profil. bozuk türkçenizle çok fazla gizlenebilme şansınız yok. adınız, soyadınız, doğum yeriniz bu topraklara aitmiş gibi görünmeli.
    haber, bu yol çıkmaz bakın duvar var, taktiği gibi ama bariz anayola çıkyor o yol; görebilene.
  • yerli, yabancı basın tarafındna haberleri yapılmaya başlanmış, bylock'un sahibi olduğu söylenen kişi. hürriyet'in brooklyn köprüsü fotosuna rağmen, benim kanaatime göre gerçek bir karakter değil. google bir kişi için yok diyorsa o kişi yoktur, öğrenin artık bunu :/

https://factwire.com/…-forward-turkey-coup-wrxv2oxj
  • ismail saymaz ile röportaj yapmış kişi. 15 temmuz skandallarından birisi, gözden kaçan, kaçırılan ama en az adil öksüz vakası kadar mühim bir mesele.

şöyle ki;

fetö'yle gündeme gelen şifreli mesajlaşma programı bylock'un kuruluşundan bu yana patent sahibi olan david keynes adlı türk asıllı kişi new york'ta hürriyet'ten ismail saymaz'a konuştu: "evet, sistemi kullananların yüzde 90'ı cemaatçiydi.

keynes, apple store’da bylock’un sahibi olarak gözükmesine karşın mit veya devlet tarafından kimsenin kendisine başvurmadığını savunuyor.

15 temmuz'da türkiye'de

yılda en az iki kez türkiye’de geldiğini vurgulayan keynes, 15 temmuz’da türkiye’de olduğu halde hakkında işlem yapılmadığını kaydediyor. keynes’in amerikan pasaportunda da türkiye’ye 12 haziran’da gelip hollanda’ya gittiği, 17 haziran’da türkiye’ye tekrar giriş yaptığı ve darbe teşebbüsünden sonra, 7 ağustos 2016’da türkiye’den ayrıldığı görülüyor.

ışık evinde kalmış bir türk

bylock'u 600 bin kişinin indirdiğini, kullanıcıların çoğunluğunun türkiye, s. arabistan ve iran'da bulunduğunu söyleyen keynes, türkiye'de sistemi kullananların yüzde 90'ının cemaatçi olduğunu belirtiyor. programın ocak 2016'da devre dışı kaldığını yani darbede kullanılmadığını öne sürüyor.

abd vatandaşı olup ismini değiştiriyor

amerikan pasaportundaki adı david keynes. yüksek lisans eğitimi için abd'ye gittikten sonra vatandaşlık alıp ismini değiştiren 1973 doğumlu bir türk. çocukluğunun geçtiği ankara'da, lise yıllarında gülen cemaatine bağlı fem dershanesi'ne gitmiş. bu sırada ışık evi'nde de kalmış.

programı tilki' hazırladı

david keynes, bylock'un üniversite yıllarından tanıdığı 'tilki' lakaplı eski ev arkadaşı tarafından tasarlandığını belirtiyor. tilki'nin, yazdığı programı 3 aralık 2013 günü app store'a koyabilmek için kendisinden kredi kartını istediğini ve patentin o zamandan beri üzerinde olduğunu anlatıyor.

tilki türkiye'de

david keynes, cemaatle bağlantısı olan ‘tilki’nin ise hâlâ türkiye’de olduğunu belirtiyor.

tilki'nin ortağı yurt dışına kaçan bir gazeteciyle bağlantılı

keynes, darbe girişimi sonrasını ise şöyle anlatıyor: "haberlerde bylock'u görünce tilki'ye 'bu ne demek?' dedim, izah edemedi. ortağını ve cemaat'i kastederek, 'birkaç arkadaşa vermiştim, onlar başkalarına vermiş' dedi. tilki'nin ortağı da yurtdışına kaçan bir gazeteciyle bağlantılı."

keynes'e göre: o bir şizofren

keynes, kendisinin cemaat üyesi olmadığını ancak müşterileri arasında cemaatin tabanından insanlar bulunduğunu belirterek, “ben fetullah gülen’in şizofren olduğunu ve rol yaptığını düşünüyorum. çevresindeki insanların da para kaynaklarını kontrol ederek, garibanları ve alttakileri sömürdüğünü düşünüyorum. tabanın masum ama üst tabakanın bir darbe örgütü olduğuna inanıyorum” diyor.

ilk, the guardıan yazdı

david keynes ismi ilk olarak ingiliz the guardian gazetesinin bylock hakkında yaptığı araştırmayla ortaya çıkmıştı. gazetenin reuters’la gerçekleştirdiği araştırmaya göre uygulamanın sertifikasının ‘david keynes’ ismine kayıtlı olduğu açıklanmıştı. ancak haberde david keynes’in gerçek biri olup olmadığının bulunamadığı belirtilmişti.
  • gerçek adı alparslan demir'dir.