şükela:  tümü | bugün
 • 19. yuzyil kasifi, misyoneri. afrika'da kayboldu ve bulundu. (bkz: doctor livingstone i presume)

  "delicatessen" adli filmde, kapici louison'un* sirk yillarindaki ortagi, muteveffa sempanzenin adi.
 • nil nehri nin basladigi noktayi bulmak icin uzun ve zahmetli yolculuk yapan iskocyali seyyah.
 • 1813 - 1873 yılları arasında yaşamış, afrikada araştırmalar yapmış, gezgin, misyoner. 1865 yılında basılan "zimbabwe'ye bir gezi" kitabı en önemli eseridir.
 • 1813-1873 yılları arasında yaşamış iskoç doktor-misyoner-kaşif. "doktor"luğu glasgow üniversitesi'nden, "misyoner"liği 1840 yılında cape town'a atanmasından, "kaşif"liği ise yazacaklarımdan geliyor. aslında, eğer kaşif olmak istemesinin sebebi olarak, afrika'da keşifler yapıp, misyonerlere dolayısıyla avrupalılar'a buraları gösterip köle ticaretinin biteceğine inanması olduğunu düşünürsek, kaşifliği iyiliğinden geliyor. oh mis.

  bu adamın ilk başarısı, 1851 yılında kalahari çölü'nün kuzeyindeki ngami gölü'ne ulaşması. ayrıca, 1852-1856 yılları arasında cape town'dan luanda'ya yürüyor. victoria şelalesi'ne adını bu adam veriyor. bu başarılarının ardından ingiltere'ye döndüğünde bir kahraman olarak karşılanıyor.

  livingstone, 1858 yılında, yandan çarklı ve buharlı gemisi ma-robert ile köle ticaretine son vermek için zambezi nehri'ne sefer düzenledi fakat gemisi ile nehrin akıntısına karşı koyamayınca ingiltere'ye geri döndü. 1866 yılında, nil nehri'nin kaynağını bulmak için tekrar afrika'ya gitti. 3 yıl boyunca kendisinden haber alınamadı. ardından, kendisini aramak için görevlendirilen h. m. stanley ile buluştu ve tanganika gölü'nün kuzeyini keşfettikten sonra birlikte tabora'ya vardılar ve burada ayrıldılar. livingstone 1872 yılında tanganika gölü'nün güney kıyısını keşfetmek için sefere çıktığında hastalandı ve chitambo köyünde öldü. kalbi yardımcıları tarafından çıkarılıp bir ağacın altına gömüldü ve cesedi mumyalanıp zanzibar'a getirildi. zanzibar'dan gemi ile londra'ya gönderildi ve westminster abbey'e gömüldü.

  kaynak: explorers from columbus to armstrong.
 • zambiya-zimbabve sınırında bulunan, yerli dilindeki adı mosi-oa-tunya (gümbürdeyen duman) olan şelalelere kraliçesi victoria'nın adını veren iskoç kaşif. bu şelalelere hiçbir faydası dokunmadığı halde, şelaleleri gören ilk avrupalı olması hasebiyle, zambiya'lılar yalakalıkta sınır tanımayıp victoria şelaleleri milli parkı'na heykelini dikmiş o da yetmezmiş gibi şelalerin bulunduğu köye livingstone ismini vermişlerdir.
 • "ileriye gittigi surece her yere giderim."

  david livingstone
 • iskoç hekim ve papazdır. güney afrika'ya misyoner sıfatıyla 1840'ta gelmiştir. 1849'da keşfedilmemiş bölgelerde hristiyanlığı tanıtmaya karar verir,ilk yolculuğunda zambezi ve angola'dan başlayıp victoria şelalelerini keşfedip hint okyanusuna ulaşır.

  sonra 1858'den 1864'e kadar aşağı zambezi'yi baştan aşağı dolaştı. keşifleri sayesinde herkes tarafından tanındı. 1866'da doğu afrika'ya geri döndü ve kayboldu. bir amerikan gazetesi onu bulması için hery stanley'i görevlendirdi. stanley güçlükle livingstone'u bulmayı başardı. buluşmaları 1871'de jiji'de, tanganika gölü üzerinde gerçekleşti.

  livingstone tekrar avrupa'ya dönmeyi reddeder. 1873 yılında afrika'da ölür.
 • keşif yapmayı seven bir ağabeyimiz. yıllar önce rahmetli oldu tabi. afrika içlerine yaptığı geziler sonrasında, nil'in kaynağını bulmuş, ve afrikanın bazı bilinmeyen kısımlarını insanlığın bilgisine açmıştır. bu gezileri esnasında, kongo ve zambezi nehirlerini de, keşfetmiştir.
 • david livingstone, birleşik krallık(1813) doğumlu kâşif ve misyoner.
  iskoçya glasgow yakınlarında bir köyde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen david, 10 yaşına geldiğinde ailesine yardımcı olmak için bir dokuma fabrikasında işe başlamak zorunda kaldı. sabahtan akşama kadar çalışıp bulabildiği boş zamanlarında okumaya, kendini geliştirmeye başladı. ergenlik döneminin sonlarında katı disiplinli bir hristiyan cemaatine katıldı. bir yandan fabrikada çalışırken bir yandan da glasgow üniversitesi'nde yunanca ilahiyat ve tıp eğitimi aldı. latince'yi de öğrendi. kendisini dine ve insanlığa adayarak misyoner olma kararı aldı.
  1840'ta afrika'ya misyoner olarak ulaştı. hristiyanlığı yaymak amacıyla afrika'nın içlerine doğru yol aldı. bu görevinin başlarında pek de başarılı olamadı çünkü yerel halk hristiyanlığı reddetti. bu işin böyle olmayacağını anlayan david, afrika ile avrupa arasında iyi ilişkiler ve ticari yollar bulmaya çalıştı. bunun için daha önce avrupalıların ulaşamadığı zambezi'ye ulaşmayı başardı. amacı köle ticaretinin yerine yasal ticaretin gelişmesini sağlamaktı. afrika'nın iyice içlerine doğru yol aldı ve daha önce avrupalıların ayak basmadığı yerlere ulaştı. daha önce keşfedilmemiş göller keşfetti. zambezi nehri boyunca ilerledi. 1855'te burada ulaştığı şelalelere ingiltere kraliçe'sine ithafen 'victoria şelaleleri' adını verdi. daha sonra ingiltere'ye döndü ve burada ulusal kahraman olarak karşılandı.
  1857'de ''güney afrika'da misyonerlik yolculukları ve araştırmaları'' adlı eserini yayınladı ve çok tutuldu. gelirini ve ününü iyice arttırdı. 1858'de afrika'ya geri döndü ve keşiflerine devam etti. 1859'da mozambik yakınlarındaki ''malavi gölü'' nü keşfetti. 1864' ingiltere'ye döndü ve burada 2. kitabını yazdı.
  1866'da 3. seferine çıktı ve tekrar afrika'ya ulaştı. bu seferki amacı nil nehri'nin kaynağını bulmaktı. bunun yanı sıra hristiyanlığı yaymak ve köle ticaretine son vermeyi amaçlıyordu. 1867'de zambiya'da 'mweru gölü'nü, 1868'de ise 'bangweulu gölü'nü keşfetti. daha sonra kongo'da 'nyangwe' e ulaşmayı başardı. aynı zamanda çok kötü derecede hastalandı ancak yoluna devam etti. bu sırada bölgede david livingstone'u aramak ve bulmak için görevlendirilen henry morton stanley ile buluştu. livingstone , stanley'in getirdiği yiyecekler ve ilaçlar sayesinde iyileşti. ardından birlikte keşifler yaptılar. daha sonra stanley ingiltere'ye döndü ancak david livingstone dönmeyi reddetti. nil nehri'nin kaynaklarını aramaya devam etti. ancak 1873'te zambiya'da öldü. cesedi mumyalanarak ingiltere'ye götürüldü ve kraliçe'nin düzenlediği büyük bir törenle gömüldü.
  ardında keşfettiği şelaleler, nehirler, göller ve ülkesi adına yapmış olduğu başarılı seferlerin yanı sıra hâlâ günümüzde sevilerek okunan kitaplarını bıraktı. nereden nereye, iskoçya köylerinde fakir bir aileden kilometrelerce uzağa kıtaları aşarak afrika'ya ulaşıp buralarda keşifler yaptı. hastalanmasına rağmen yoluna devam etti. ancak ömrü nil nehri'nin kaynağını görmeye ve köle ticaretini bitirmeye yetmedi. ancak arkadaşı stanley onun başlatmış olduğu bu görevi bir yıl sonra tamamladı ve nyanza gölü(victoria gölü)'nün nil nehri'nin kaynağı olduğunu kanıtladı.