• birinci dunya savasi boyunca ingiltere'nin başkanlığı yapmış hırslı bir adam, ünlü bir türk düşmanı.. kurtulus savasi ardından istifa etmek zorunda kalıyor..
 • 1922 yılında ingiltere başbakanı olduğu dönemde "yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi, çağımızda türk milletine nasip oldu" diyen devlet adamı.
 • politik hayatını türk karşıtlığı ve yunan hayranlığı üzerine kuran ve bunu fanatizm derecesine taşıyarak binlerce insanın ölümünden sorumlu olan, en nihayetinde politik hayatı türkler karşısında aldığı yenilgi neticesinden sona eren loser ingiliz başbakanı.
 • ingiltere'nin başa gelmiş son liberal başbakanı.. nasıl sıçmış sıvamışsa 1916'dan beri iktidara gelemedi bi daha libdemler..

  (seneyi devriyesinde gelen edit: bunun altında aslen, kendini muhafazakarların antitezi olarak konumlandıran libdemlerin işçi partisinin bu rolü üzerine almasıyla gözden düşmesi yatıyor tabi, hele bugüne bakarsanız söylemler aşağı yukarı birbirinin aynı. tamam lloyd george basiretsiz bir dürrük olabilir ama diyalektiğe de nasıl karşı dursun adam be bilader)
 • nutuk'tan...

  "...

  ordularımız, izmir ve bursa'yı geri aldıktan sonra, trakya'yı da yunan ordusundan kurtarmak için istanbul ve çanakkale doğrultusunda yürüyüşlerine devam ederken, ingilizlerin o zamanki başbakanı bulunan lloyd george, fiilen harbe karar vermiş bir tavırla ve yardımcı birlikler gönderilmesi isteğiyle dominyonlara müracaat etmiş. yalnız, ondan sonra olup bitenlere bakılırsa lioyd george'un isteğinin yerine getirilmediğini kabul etmek gerekir.

  ..."
 • galler kökenlidir ve britanya başbakanlığı yapmış -bugüne kadar- tek gallidir*
 • ingiltere'nin manchester kentinde doğan ve hukuk eğitimi almış olan devlet adamıdır.birinci dünya savaşının rotasını ortadoğu ve balkanlara kaydırmaya çalışmıştır.yunanlıların ege'ye asker çıkarmasını desteklemiştir.
  görevinden ayrılması sin fenierler'in bağımsız bir irlanda devleti kurma isteklerini onaylaması sonucunda
  olmuştur.savaşları sona erdirmenin yolunun yine savaşmaktan geçtiği düşüncesine sahiptir.
 • "turk ulusu tarihten silinecek diye uzulecek degiliz" demi$ olan ingiliz basbakani.
hesabın var mı? giriş yap