*

şükela:  tümü | bugün
 • 1930'larda holivuda damgasını vurmuş ilk büyük sinema prodüktörlerindendir. prodüksiyonunu yaptığı filmlerde kendisiyle birlikte çalışanlar ona "the great dictator" ismini takmışlar. filmlerle ilgili kostüme kadar her ayrıntıya karışan selznick'in babası bir sessiz film yönetmeniymiş, "eh hadi babanı tanırdık gel çalış" diye girdiği holivud stüdyolarını birkaç sene içinde ele geçirmiş, iş yapacak senaryoları, oyuncuları, yönetmenleri herkesten önce fark edip eşşek yüküyle para kazanmış, isim ve prim yapmış. gone with the wind'in yapım haklarını kitap yayınlanır yayınlanmaz almış, tüm zamanların en çok iş yapan filmlerinden biri olan bu filmin senaryosundan oyuncusuna kadar her detayı elinden geçmiş.
  hitchcock'u keşfedip holivuda getiren, ingrid bergman'ı ta isviçreden transfer eden bizzat kendisiymiş. başından beri ortak olduğu projeler arasında başka unutulmaz filmler de var, third man, rebecca, a star is born, king kong gibi. kimlerle hangi platformlarda çalışmış olduğunu siz düşününüz artık.
 • (bkz: #9363248)
 • alfred hitchcock, north by northwest filminin baş karakterinin adını roger o thornhill seçerek eski yapımcısına selam gönderir.

  hatta filmdeki kısa diyalog şöyledir

  - roger o. thornhill. what does the o stand for?
  + nothing.
 • 24 saat hiç durmadan çalışmak için sürekli benzedrine kullanan efsanevi film yapımcısı. 6 gün hiç uyumaz sonra da 2 gün sürekli uyurmuş.
 • "she has good instincts, but wrong judgments. she'll rue the day." sözünün sahibi abdli yapımcı.
 • jennifer jones'ten ikinci bir vivien leigh harikası çıkarmak ve gone with the wind'de yakaladığı başarıyı aşmak amacıyla duel in the sun'u pazarlamak gayretleri sonuç vermemiş fakat pek çok yapımda rol verdiği jones ile ölene değin, 16 yıl boyunca, evli kalmıştır.
 • amfetamin, kumar ve seks gibi pek çok bagımlılıgı olan, isinde fevkalade hırslı bir yapımcıdır. kumar nedeniyle çokça finansal problemi de oluyormus. hollywood'da yapımcının filmin esas sahibi oldugu donemde un yapmistir. yazdıgı memolarla, basta hitchcock olmak uzere pek çok yonetmen ve senaristi bunaltmıs, tam bir control freak'tir kendisi.

  1940-47 arasında hitchcock'la çalısmıs, selznick kontratı altında 12 kısa ve uzun metrajlı film çekmistir hitchcock. bunlardan sadece uçunde bizzat selznick'le çalısmıs, digerlerinde selznick ingiliz yonetmeni farklı studyolara kiralamıstır. selznick'in memo ları o kadar bunaltıcıymıs ki, hitchcock 1966'da toronto universitesinde verdigi bir konferansta, selznick bana o kadar memo verdi ki, hepsini daha dun bitirebildim demistir.

  yapımcı gençken pek çok aktrisle flort etmis, bunlardan en unlusu jean arthur'dur denilebilir. oyuncuyla bir ayrı bir barıksık iliskisi sırasında louis b. mayer'ın kızı ırene mayer'la tanısmıs ve sonunda onunla evlenmistir. bu evlilikten iki erkek çocukları olmus. irene mayer studyoda sabahlayan kocasını pek goremezmis, evlilikleri pek ahım sahım degilmis.
  sonunda, robert walker'la mutsuz bir evliligi olan ve bosanan jennifer jones'a asık olmus selznick. ırene mayer 1948'e kadar bosanmamakta diretince de 1949'a kadar evlenememisler. jones’la ikinci evliliğinde bir kız çocukları olmus. mary jennifer adını verdikleri bu kız da babasının olumunden 11 yıl sonra, hem de onun dogum gununun bir gun sonrası los angeles'da bir binanın 20. katından atlayarak intihar etmistir.

  selznick hakkında iki guzel kitap:
  1. leonard j. leff'in hitchcock and selznick
  2. ronald haver'ın david o. selznick's hollywood