şükela:  tümü | bugün
  • wittgenstein 'la dostluğu justus noll tarafindan kitaplaştirilmiştir. bu kitap iletişim yayinlari'nın aşklar ve çiftler dizisinden çıkmıştır.
  • "batı felsefesinin kilometre taşlarından tractacus ıogico-philosophicus´un yazarı ludwig wittgenstein ile ileride nobel ödülü alacak bir ekiple önemli havacılık araştırmalarına imza atmış olan david pinsent, yirminci yüzyılın başlarında cambridge´deki öğrencilik yıllarında tanışırlar. sosyal hayata dönük bir yapıya sahip olan david, içine kapanık ve halet-i ruhiyesinde büyük iniş çıkışlar yaşayan ludwig´in en yakın arkadaşı olur. ikilinin ortak ilgi alanları ve beğenileri, kısa zamanda aralarında sarsılmaz bir dostluk kurulmasını sağlar. katı viktoryan ahlakın gölgesinde gelişen bu arkadaşlık, izlanda ve norveç seyahatlerinde en dolambaçlı, en zor, ama aynı zamanda en mutlu günlerini yaşar.

    ne var ki, birinci dünya savaşı´nın patlak vermesiyle, ludwig ile david kendilerini karşıt cepheler için hizmet verirken bulurlar, bununla birlikte savaşın ağır koşullarına karşı koyacak gücü yine birbirlerinin mektuplarından alırlar. isviçre´de buluşma hayalleri gerçekleşemez; david 1918 haziranı´nda, bir test uçuşu sırasında hayatını kaybeder. geride kalan ludwig ise, 1921´de yayımlanan başyapıtı tractacus´u david´e ithaf ederek ona duyduğu bağlılığı ölümsüzleştirecektir."

    http://www.iletisim.com.tr/…nsent/7597#.wlrxj5odxui