• italya'nın atrani diye bir kasabasında program yaptı. emekli olduktan sonra gidilecek ege kasabaları modelinde bir sahil kasabası. hamsi, bizim karadenizlilerin olduğu gibi o kasabanın da ulusal balığı. her türlü yemeğini yapıyorlar. salamurası, pilavı, ızgarası, suşi gibi şarapla terbiye edip çiğ çiğ de yiyorlar vs. vs. en ilginci mozzarella peyniriyle filan pişiriyorlar. rocco buna da değindi "eskiden süt ürünüyle yenilemeyeceği gibi bir tabu vardı şimdi yok, yenilebiliyor" dedi. eskiden fakirler yermiş hamsiyi bu kasabada. hatta öyle bir haldeymiş ki, hamsi başka balıklar yakalanırken ağa takılır, satılmaz fakir fukara alsın diye dağıtırlarmış balıkçılar; öyle anlattı david rocco. neyse, özellikle bir italyan kasabası olduğu için hamsi soslu spagetti muhteşem görünüyordu (hamsi harici sarımsak, mozzarella peyniri, domates, zeytinyağı filan var sosunda. denemek isteyecekler için ).

son olarak bir avrupa seyahati gönlümden geçiyordu ömrümün kalanında ama mücbir sebeplerden mütevellit gidemeyeceğim neredeyse kesinleşti. avrupa'yı özellikle de italya'yı gönlünden geçirenlerin, italya'nın güneyinde olan bu kasabayı ziyaret etmelerini tavsiye ederim. gidin içi, kılçığı filan temizlenmiş iki hamsinin arasına mozzarella peyniri koyup, mısır ununa bulayıp kızarttıkları bir şey var, deneyin. "aşk hamsisi" gibi aptalca bir isim koymuşlar ama aynı bizim hamsi tava gibi pişiriyorlar. david rocco parmaklarını yalıyordu. belki bizim damak tadımıza çok uygun değildir ama bir iki müze gezeceğiniz vakti, yiyebileceğiniz damak tadına ayırın. hayatta alabileceğiniz gerçek haz iki tanedir. biri seks diğeri güzel yemek.

yıllar sonra ajda estetiği editi: abi müze gezmeyin demiyorum. gezin tabi ama mal gibi de koca italya da sanat eseri ve alış veriş arasına tıkışmayın. coğrafya, yemek kültürü filan olsun planınızda. bir iki müze sergi eksik gez.
  • jamie oliver abimizden sonra yeni favorimdir. nat geo'da hindistan'da yeni yemekler üreterek yola devam etmektedir..
  • yaptigi yemekler guzel ancak abartili bitirim italyan erkegi hareketleriyle bir o kadar itici olan insan. anladik kendisi bir bel figo da off yani, kimse italya'da boyle degil. olanlar da yabanci zaten kendisi gibi. o elini kolunu nereye koyacagini bilemeyen jestleri o vicik vicik kipirtili hali gercekten gozler icin fena.
  • dogma buyume kanadali ama italyan koklerinin hakkini veren asci, gezgin. 70 dogumlu olmasina ragmen akdeniz diyetinin etkisiyle olsa gerek oldukca genc gosterir.
  • programını sevsem de kendisinde çokça hazzetmediğim şahsiyet. sürekli kameraya attığı çapkın bakışlar ve "ben italyanım" demeye çalışan abartılı hareketlerine uyuz oluyorum. italya'da böyle bir adam hiç görmedim şahsen, bu amerikalıların kafalarındaki italya imajı öldürüyor beni.
  • bir yerlerden yassı spagetti bulup onu haşlayıp üzerine beyaz peyniri elimle bölerek koymama ve üzerine kırmızı şarap dökerek bir iki tane fesleğen atmama yol açan şahsiyet.
  • abiciğim, bu herif cidden şahane yemekler yapma başlangıçları yapıyor.
    eti ince ince doğruyor, balzemikler, soğanlar, karamelize etmeler filan, uff şahane oldu lan derken pat diye içine küp küp elma doğrayıveriyor!
    patlıcanı alıyor, jülyen jülyen kesip harika bir şekilde kızartmışken üzerine kakaolu pudingi bocalıyor!
    yemeklerinin sadece beginning kısımları güzel olan italiano.

not: içinde hafif bir karamelize edilmiş pezevenk de barındırır.
  • toscana'nın yerel vedat milor'u olan abimiz. ancak vedat milor'dan farklı olarak yemekleri kendisi yapar ve eşi dostuyla birlikte yer. insanı her seferinde, italya'ya veya kendi yerel tatlarını ortaya çıkarmak için mutfağa gitmeye yönelten bir programı vardır.

(bkz: hastasıyız)
  • bu adamın programını ne zaman izlesem tası tarağı toplayıp toscana'ya yerleşesim geliyor.
hesabın var mı? giriş yap