şükela:  tümü | bugün
 • struma faciası'ndan kurtulan tek kişidir. tarihçi nicholas bethell ile yaptığı röportajda facianın geminin içinden bakılan tarafını anlatmıştır.
 • ısrarla gemiyi türklerin batırdığını söyler. ancak sscb savunma bakanlığı kendilerinin yaptığına dair bir açıklama yapmıştır zamanında.
 • 30 ekim 1922 dogumludur, halen abd'de yasamaktadir.
 • 1 mayıs 2014 gecesi geçirdiği kalp krizi neticesinde vefat etmiştir.
 • 24 şubat 1942'de sovyet denizaltı shch-213 tarafından karadeniz'de holokost'tan kaçan yahudileri taşıyan struma gemisi torpidolandıktan sonra gemiden sağ kurtulan tek kişidir. geminin torpilonmasının ardından 24 saat boyunca herhangi bir yardım gönderilmedi. türkiye'ye ait altı sahil güvenlik görevlisi sandalla david stoliar'ı kurtardı.

  kurtarıldıktan sonra stoliar altı hafta hapiste yattı. filistin'de yapılan protestolar sonucunda türk yetkililer stoliar'ı simon brod'a teslim etti. bunun ardından ingiliz yetkililer istemeyerek de olsa stoliar'a filistin'e geçebilmesi için vize verdi ve brod onu filistin'e göndermek üzere trene bindirdi. stoliar ardından ingiliz ordusunda mısır ve libya'da görev yaptı, 1948'de israil ordusuna katıldı. akabinde japonya'ya sonra da abd'ye taşındı. 1 mayıs 2014'te hayata veda etti.
 • david stoliar (31 ekim 1922 – 1 mayıs 2014)

  david stoliar olabilir, struma faciasında kumbaba sahiline birisi vurmuş, şans eseri canlı kalmış. ama diyorlar, 4-5 ay belleği yerine gelmemiş. şile'de ona bakım vermişler. keşke bunu anımsayan ya da direk anı sahibinden dinleyen biriyle konuşabilsem. zaten ingiliz kemal ilgim fos çıkıp, birbiriyle ilgisiz öyküler üretmişti. (bkz: şile/@ibisile), ingiliz kemal/@ibisile.
 • simon brod kendisine struma'dan sağ kurtulmanın bir mucize olduğunu ancak bu facianın tek tanıdığı olarak resmi makamların elinden sağ kurtulmanın daha da büyük bir mucize olduğunu söylemiştir. * *
 • bir gemi 800 kişi var. rusya tarafından karadenizde vuruluyor. gemiden bir !1! kişi kurtuluyor ve bu kişi kurtulduktan sonra ingiliz ordusunda görev alıyor. çok ilginç ve birçok soru işareti barındıran üzücü olay.
  geniş bilgi için;
  cengiz özakıncı | levent yıldız | "struma faciası"
 • struma faciasından sağ kurtulan tek kişi.

  anne ve babası ayrı olan bir ailenin çocuğu.
  daha güvenli olur diye annesi fransa’dan babasının yanına romanya’ya gönderiyor. annesi haklı çıkıyor çünkü kendisi nazi işgalinde tutuklanarak gaz odalarında öldürülüyor.

  ilginç bir kişi. kendilerine vize vermeyen ingilizler ama kurtulur kurtulmaz ilk işi ingiliz ordusuna katılmak oluyor. ingilizleri aklayıp türkleri karalıyor. bulundukları gemiyi sovyet denizaltısı vuruyor, sovyetler dağıldıktan sonra ortaya çıkan belgede de bu durum görülüyor. fakat 1971 yılında yaptığı açıklamada gemiyi türklerin vurduğunu iddia ediyor. en son 2012’de yaptığı bir açıklamada ise sovyetlerin vurduğunu söylüyor. gemi vurulduktan sonra geminin ikinci kaptanı ivanof diko ile birlikte sağ kalıyor. gemiden kopan bir parçaya tutunup hayatta kalmaya çalışıyorlar. fakat diko dayanamayarak kendisini bırakıyor ve ölüyor. kendisi ise dayanıyor ve kurtarılıyor.

  struma faciasıyla ilgili gerçeklere şu giriden (bkz: #101305794) ulaşılabilir.
hesabın var mı? giriş yap