şükela:  tümü | bugün
  • türk hamamını ingiltere'ye tanıtan ingiliz diplomat. diplomatik ziyaretleri sırasında türk kültüründen oldukça etkilenmiş ve ülkesinde türk dostu komiteler kurulmasında öncülük etmiş.
  • iskoç-ingiliz diplomat, yazar ve politikacı. osmanlı devleti'nin borçlanma serüveniyle ilgili söyledikleri:
    "osmanlı devleti'ni borçlandırma görevi bana verildi. ingiliz sermayedarlarının ve ingiliz hükümetinin bana verdiği talimat şu şekildeydi: mutlak surette git istanbul'a ve sana teklif ettiğimiz borçları, osmanlı devleti'ne, yöneticilerine kabul ettir. istanbul'a geldim. o gün maliyeden sorumlu olan nazır akif paşa'ydı. ben, çok ısrar ettim; osmanlı devleti'nin büyük bir tazminat ödemek zorunda kaldığını ve kendilerine dış borç vermek istediğimizi söyledim. akif paşa bana dedi ki: ben, böyle tarihi ve milli bir felaket karşısında, sizin uzattığınız borcu almayacağım. ben, halkıma müracaat edeceğim, halkımdan fedakarlık isteyeceğim; ama size borçlanmayacağım. ben, halkımın etiyle, dişiyle, tırnağıyla kazandığı paraları size faiz olarak ödeyemem. benim dinim, benden sonraki nesilleri borçlandırmayı men etmiştir, dedi ve kesin bir dille reddetti."

david urquhart sonraları osmanlıları, türkleri tanıdıktan sonra çok ciddi ve gerçekten samimi bir türk dostu olmuştur. ingiltere'de 21 şubesi olan türk dostu komiteler kurar ve sultan abdülmecit, sultan abdülaziz ve sultan abdülhamit'e mektuplar yazarak osmanlı devleti'nin dış borçlanmasının ne tür mahzurlar içerdiğini uzun uzadıya anlatır. sultan abdülaziz'e gönderdiği 46 sayfalık bir mektuptan bir kısım:
    "majesteleri, işte, ilk defa dış borcu ben getirdim, teklif ettim ve bu şekilde reddedildi; ama daha sonra sizin vezirleriniz, bu uzatılan dış borcu adeta ulufe zannettiler ve borç aldılar; borcu ödemek için yine borç aldılar; borç faizlerini ödemek için yine borç aldılar ve osmanlı devleti'nin borçlarından dolayı, majesteleri, sizin şu anda avrupa'daki pazarlık gücünüz sıfıra inmiştir. avrupa ülkeleri karşısında başınız dik bir şekilde dünya sahnesinde kalmak istiyorsanız, kendinizi bu dış borç belasından kurtarın."