şükela:  tümü | bugün
 • şimdilik harry potter and the order of the phoenix'in açıklanmış yönetmeni.
 • an itibariyle imdb.com'a göre harry potter and the half-blood prince'in de yönetmeni olacak şahıs.
 • bugüne kadar hep başarılı tv dizileri çekmek nasip olmuştu bu adama. sonra bir gün, çektiği ilk fantastik kurgu olan the girl in the cafe'nin başarısı büyük stüdyolarca da fark edildi -misal warner bros- ve kendisine bu kategorideki fenomen hikayelerden biri olan "harry potter" serisinin iki filmi emanet edildi. şimdi sırf bu nedenle bile izlemek lazım...
 • harry potter and the order of the phoenix'i begenmemis biri olarak, half blood prince'den uzak durmus olmasini diledigim yonetmen.
 • harry potter and the half-blood prince filmini de bok etmis. top 10 mal yonetmenler listeme en tepeden giris yapti. kurgu ozurlu, film akisini saglayamayan yonetmen musvettesi. *
 • fena olmayan bir harry potter and the order of the phoenix uyarlamasının ardından harry potter and the half blood prince filminin ağzına vererek beni ters köşe yapmış, harry potter serisinin 5, 6, 7 ve 8. filmlerinin yönetmeni.*
 • the hobbit'i yönetebileceği konuşulan yönetmen.
 • the hobbit'i yönetmeye kapasitesi yetmeyecek olan yönetmen.
 • neden inatla harry potter serisinin yönetmenliğinin kendisine verildiğini anlayamadığım yönetmenimsi. zira serinin ruhuna hiç uymayan, bok gibi filmler çekiyor.
 • harry potter serisinin 5, 6 ve 7. kitaplarının film uyarlamalarının yönetmeni. gerçi yönetmen sıfatını haketmeyen bir insan olduğunu düşünüyorum. zira bu kadar kötü uyarlamalar yapmak cidden zor. ki elinde olayların 1 yıl zaman zarfında geçmesi dışında bir zorluğu olmayan, filme uyarlamaya son derece müsait eserler var. özellikle azkaban tutsağı, ki konu ve zamansal döngüler yüzünden bir filmde anlatılması ve anlaşılması en zor kitaptır kanaatimce, son derece de başarılı bir uyarlama. ancak david yates'e bakıyoruz, kötü yönetmenliğini geçtim zaten olayı anlamamış. çok ciddiyim bu adam kitapları anlamamış. rowling'in destekleyici ifadelerini ve özellikle kendisinin şu ana kadar ki üç filmi içinde en büyük sıçışını gerçekleştirdiği melez prens'in favorisi olduğu açıklamasını para için kendi kitaplarına ihanet olarak görüyorum.

  misal hayatımın kitabı diyeceğim yüzüklerin efendisi'ne ettiklerinden dolayı peter jackson'a da tepkim büyüktür. ancak şunu anlıyorum hollywood veya endüstriyel sinemanın belirli kıstasları ve talepleri var. nefret etsem bile sebeplerini anlayabiliyorum. ancak elinde harry potter serisi var. candır, canandır severek okuruz ancak bir alex değil tabii. alıp zaten filme uyarlaman son derece mümkün. yüzüklerin efendisi kadar kompakt ve bambaşka paradigmaları olan bir dünyanın da ürünü değil. bizim dünyamızda geçiyor olaylar. dil, kültür, yaşantı son derece belirgin. ama al sen bunu bu herifin eline ver. aşağıda spoilerlar eşliğinde geçirmeye devam edeceğim kendisine.

  --- spoiler ---
  *5.filmde sıçış hemen başlıyor. harry'i korumak için gelen büyücüler hayvanlar gibi thames nehrinin üstünde gemilerin arasından geyik yapa yapa geçiyor. voldemort'u, ölüm yiyenleri geçtim; mugglelar'a gözükmemek yalan oldu. baya bir hafıza değiştirme büyüsü lazım olur herhalde. yates efendi big ben'in önünden süpürge geçirecek diye saçmalığın daniskası.
  *bulutsu olarak havada uçan ölüm yiyenler herhalde yates'in çektiği 3 filmde de en nefret ettiğim ögeler oldu. niye böyle bir şey uyduruyorsun bu bir. ulan voldemort'un öylecene uçabiliyor olması bile şaşkınlık yaratırken, snape'in hogwarts'tan sepetlenirken havada süzülmesini, "efendisi bir şeyler öğretmiş herhalde" diye yorumlarken koskoca hogwarts profesorleri; senin filminde takımları çeken havada jet hızyıla bulutsu olarak uçuyor. 5. filmde sırf öyle uçarak çoluğu coçuğu esir alıyorlar. onun haricinde bu şekilde bunlar uçabildikten sonra başka bir büyüye ne gerek var zaten. uçarken bir yandan köprü yıkıyor adamlar. bunu bulana çok tepkiliyim. 5. filmde iyilerin de öyle bir gelişi var esrar dairesine ama sonradan iyiler için kullanılmadı bu hede. ya da ortam oluşmadı.
  *ulan 6. filmde sen hogwarts'ta yaşanan çatışmayı niye göstermezsin. aksiyon var, mücadele var, heyacan var, drama var. tam eğlencelik, hollywoodluk kısımlar. sebebin nedir? hadi geçtim onu dumbledore öldü havaya çakmak tutuyor millet. haluk levent konseri mi lan bu? gelmiş geçmiş en büyük büyücülerden biri ölmüş. sonra o efsane cenazaeye bi beş dakka ayıramadın mı filmin sonunda. belki de kitabın en güzel anlatılan yerlerinden biridir.
  *ama yoook neye zaman var? bellatrix'i ve greyback'i yine son derece aptal bir şekilde kovuk'a saldırtıyorsun, ona zaman var. ulan gerizekalı, voldemort gelsin indirsin o zaman direkt harry potter'ı orada. bre izansız kitapsız. hiç mi koruma yok orada. yine tabi bu arada uçuyorlar püff püff bulutsu şeklinde ev patlatıyorlar. lan hırt meteor mu bunlar büyücü mü?
  *6. filmde, ki serinin 6.sı belki de en dramatik olanıdır, ne kadar önemli ve dişe dokunur mevzu varsa atıp filmi lavender-ron aşkı üzerine yapmış olma fikrini nereden aldın. hangi zeka özürlüden çıktı bu film.
  --- spoiler ---

  daha yazardım da sinirim bozuluyor. yukarıda da dediğim gibi peter jackson'ı bulduğum yerde dövecek olsamda onun yaptığını anlayabiliyorum. zira yüzüklerin efendisi'nin o mükemmel öz ruhu korunarak çok iyi bir film elde edilebilirdi ama hollywood tarzı dramatik, bol savaşlı, bol kahramancılıklı ve vıcık vıcık romeo juliet aşkı soslu bir film yapılıp paranın 80'den fazla dilde amına koyulamazdı. ama harry potter zaten yeni bir eser. popülerliğinin zirvesinde, dünyayı sarsmış. geçen yaz amcanla gittiğin pikniği koysan yedi filmde görüntü olarak zaten coşacak. ek olarak eğlenceli ve güzel bir hollywood fantastik macerası olmaya çok müsait. ama yook. ben çok zekiyim benim adım david yates. elime böyle bir fırsat geçti, efsane olmuş bir serinin içine sebepsizce sıçayım. bak peter da sıçtı ama onun sebepleri vardı.

  son olarak peter jackson'a sesleniyorum;

  "sevgili peter,

  yukarıdaki satırlara bakarak, seni savunduğumu veya sempati duyduğumu düşünme. arkana bakarak yürü yollarda..
  you and me bitch, one day...."
hesabın var mı? giriş yap