şükela:  tümü | bugün soru sor
 • piyasadaki en iyi color grading programi.
 • blackmagic design tarafından üretilen ve lite versiyonu ücretsiz olarak sunulan renk düzeltme programı. renk alanında, sektördeki en popüler programdır.
 • blackmagic design'in kameraları satın alındığında yanında ücretsiz olarak verilen harika program.
 • 12 sürümü ile sadece color correction uygulması olmaktan çıkıp nonlineer editor haline dönüşüyormuş. fiyatı 995$
  geçen aylarda avid'in ve nuke'un deliler gibi ücretsiz sürümler dağıtmasının sebebi anlaşıldı. nle'de rekabet (herbişeyde olduğu gibi) kızışıyor. yaşasın kısa filmcilik!
 • gerçek zamanlı oynatma ve render motoru çooook iyi olan, node çalışma sistemli renk düzenleme ve kısmen nle programı.

  renkleri videoya yedirmekte bence de piyasadaki en iyi programlardan.
 • lite (ücretsiz) ve studio (ücretli) versiyonları arasında sadece kamera raw ayarları ve 4k çıktı alma farkları bulunan renk atma programı.

  bir kere davinci'de renk atmaya başlarsanız başka programların yüzüne bakacağınızdan kuşkuluyum.
 • son genel sürümü ile kurgu adına büyük atılımlar gerçekleştirse de, halen piyasadaki sağlam non-linear editing programlarının*** gerisinde olan yazılım malesef.

  kurgu ile renklendirme işlemini tek bir yazılımda birleştirmek çok iyi bir fikir aslında. bilenler bilir; büyük bir prodüksiyon işinde kurgu programı ile renklendirme programı arasında köprü kurmak, iyi bir inşaat mühendisini bile terletecek kadar zor ve başa bela alma potansiyeli epey yüksek bir şey. roundtripping ve offline editing denen olgular yüzünden nice kurgucu-renkçi göz doktorlarına gitti, bir o kadarı da sürmenaj olup işi bıraktı bir bilseniz..

  yine de blackmagic design'ı tebrik etmek gerekir. bu kadar başarılı bir programı teknolojiye uygun bir şekilde geliştirip bir de bağımsız kısa filmciler, öğrenciler de kullanabilsin diye bedava yapmak az şey değildir. teşekkürler blackmagic design.

  hepinize iyi renklenmeler.
 • hala çok kullanışlı olmayan ve renk bilginiz yoksa fazlasıyla sıçızlayacağınız program.
 • color grading için daha iyisi olmayan program. arayüzü adobe'nin aşırı kullanışlı yöntemlerinden sonra birazcık zor ama yapabildikleri gerçekten hayat kurtaran cinsten.

  bu programın arayüzünü ve araçlarını öğrendikten sonra, bir raw fotoğrafa nasıl renk yapıyorsanız hareketli görüntüye de öyle renk yapıyorsunuz.

  göz altında gölge mi var, sorun değil açarız. otomatik takipli maske var hayvanda. ne bileyim otomobilin jantları daha mı parlak görünsün istedin, hiç sorun değil seç bölgeyi, ver kontrastı tamamdır. ya da ne bileyim oyuncun arkasından gelen pencere ışığının sıcaklığını mı arttıracaksın, 5 dakikalık iş. bu mantıkla çalışabiliyorsunuz.

  dediğim gibi olay arayüzü, araçları ve çalışma mantığını anlamak. ha hiç mi eksiği yok? fotoğraf kökenli bir videocu olarak bence tek eksiği random maskeleme işinin birazcık zor oluşu. hani photoshop'daki gibi fırçalar olsa falan güzel olurmuştu ama yokmuştu.

  not: raw video için geçerli bu söylediklerim tabi. 5d mk iii ile çektiğiniz sıkıştırılmış video dosyanızla bunları %40 performansla yaparsınız.
 • aramızda müthiş bir bağ olan program. color grading yaparken zaman zaman kendisiyle konuştuğum dert ortağım, sırdaşım. the best.