şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocuklarda antisosyal kişilik bozukluğu öncülü.
 • yüksek lisansta bir hocamız tarafından sevimli bir bakış açısıyla özetlenen fakat aslında oldukça zorlayıcı bir çocuk ve ergen psikopatolojisidir.

  özet:

  - ali bak senin en sevdiğin araba geçiyor.
  - sevmiyorum.

  ya da;

  - ali bak senin en sevdiğin araba geçiyor.
  - geçmiyor.
 • dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve karşıt olma-karşı gelme bozukluğu ile karışabilen bir bozukluk.kişide,insanlara ve hayvanlara karşı gösterilen saldırganlık,ile eşyalara zarar verme,dolandırıcılık-hırsızlık ve kuralları ciddi biçimde ihlal etne belirgindir.
 • çocuk ve ergenlerde, insanlara ve hayvanlara yönelik saldırgan davranışlar, güvenliği tehdit etme, hırsızlık ve kuralların ciddi biçimde ihlal edilmesi bozukluğu. bu çocuk ve ergenlerde göze batan duygusal ve davranışsal özelliklerin başında başkalarının istek ve duygularını önemsememe ve aldırmama gelir ve empatiyi başaramaz, karşıdakinin hislerini anlayamazlar. bu durum başkalarına zarar vermeyi ve saldırganca davranmayı kolaylaştırır. katı, acımasız ve arsız olmaları nedeniyle yaptıkları hatalardan, yanlışlardan genellikle pişman olmaz, suçluluk duygusu yaşamazlar. dışarıdan güçlü ve korkusuz görünseler ya da böyle görünmeye çalışsalar da aslında kendilerine güvenleri oldukça azdır. engellenmeye karşı tahammülleri yoktur, hemen sinirlenir, öfkelenir ve kızarlar.

  tedavisi çok çok zordur ama en sık görülen çocuk/ergen sorunlarından biridir.

  1. sık sık başkalarına kabadayılık eder, gözdağı verir ya da başkalarının gözünü korkuturlar (haraç keser mesela).
  2. sık sık kavga, dövüş başlatır.
  3. başkalarını ağır yaralayabilecek bir gereç kullanmıştır, taşıyordur.
  4. insanlara ve hayvanlara karşı acımasız davranır.
  6. kişinin gözü önünde çalmıştır ya da hırsızlık yapmıştır.
  7. birini cinsel etkinlikte bulunmaya zorlamıştır, taciz/tecavüz etmiştir.
  8. bile bile yangın çıkarmıştır.
  9. başkalarının eşyalarına zarar vermiştir (yangın çıkararak yapmanın dışında).
  10. başkasının evine, yapısına ya da arabasına zorla girmiştir.
  11. elde etmek, çıkar sağlamak ya da yükümlülüklerinden kaçmak için sıklıkla yalan söylemiştir.
  12. mağazalardan bir şeyler aşırmıştır.
  13. anababasının yasaklarına karşın, on üç yaşından önce başlayarak, sık sık geceyi dışarıda geçirmiştir ve sık sık okuldan kaçmaları olur.

  bu şekilde tanılayınca eğitim öğretim hayatımda sıklıkla şahit olduğum bir profil olduğunu da görmüş oldum. kültürel bir tarafı da var mıdır diye merak ederek entry'yi sonlandırayım böylelikle.
 • çocuklarda yaşına uygun olmayan ve şiddet içeren her türlü davranıştır. bu tür bozukluğa sahip olan çocuklar şiddetten hoşlanırlar. örneğin ateşle oynayıp mala zarar verir ve bundan hoşlandığı için tekrarlar. ileride antisosyal kişilik bozukluğunun yordayıcısıdır ve bu çocukların suça karışma eğilimi normal akranlarından çok daha yüksektir.
 • davranım bozukluğu; diğer çocukluk dönemi bozukluklarla kıyaslandığında çocuğun davranışının insanlara ve çevresine en fazla olumsuz etkileriyle bilinen ve tanımlanan bir bozukluktur. db'nin en temel belirtisi, başkalarının temel haklarına saldırının yanı sıra davranış kurallarının sürekli olarak uyulmaması, toplumsal norm ve kurallarının sürekli ve tekrarlayıcı bir şekilde çiğnenmesi biçimindedir.

  davranım bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde sıklıkla, insanlara ve hayvanlara yönelik saldırgan davranışlar, güvenliği tehdit eden, hırsızlık gibi birçok davranış bozukluğu görülür.

  davranım bozukluğunun bazı tanı kriterleri,

  1- insanlara ve hayvanlara karşı saldırganlık
  2- sık sık kabadayılık ederler, gözdağı verirler.
  3- başkalarını ağır derecede yaralayabilir.
  4- cinsel saldırıda bulunabilirler.

  5- eşyaları kırıp dökme
  6- bile bile eşyalara zarar verirler.
  7- dolandırıcılık ve hırsızlık yaparlar.
  8- kurallara uymazlar. sık sık okuldan kaçarlar.

  davranım bozukluğu genel olarak, geç çocukluk ya da ergenlik döneminde başlar.