şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adi behavioural finance olup turkceye davranissal finans olarak da cevirebilecegimiz marketlerdeki degisimleri insanlarin irrasyonel davranislarina baglayan arastirma konusu. cok kabaca, efficient markets teorisinin tersine, borsalarda fiyatlardaki degisimin, rasyonel yollarla aciklanamayacagini, bir cok irrasyonel olgunun fiyatlarda etkili oldugunu ve fiyatlarin bunlari da kapsayan bir modelle aciklanabilecegini savunur.
  ornegin bir arastirma nyse indeksinin gunesli gunlerde %50 nin uzerinde bir olasilikla artisla kapandigini isaret eder. davranissal iktisatcilarin aciklamasi, cunku insanlar gunesli gunlerde daha umutludur ve alim yapma egilimindedir seklindedir. ya da internet firmalarinin, biotech firmalarinin patlamasi* yine bu konunun buyuk kozlarindandir. kisaca anafikri insanlar oldukca irrasyonelken ileriyi gormek, fiyatlarin dogru olduguna inanmak mumkun degildir.
 • consumer behavior un veya diger davranislarin piyasalar uzerindeki etkilerini aciklamaya calisir.

  binaenaleyh piyasalar, borsalar her ulke insaninin davranis ve tabiatina gore degisir.

  örnegin türkiye'de sicak yaz gunlerinde spekulatorler tatile ciktigi icin borsada islem hacmi azalir.

  bir ornek de dandik para teorisinde anlatildigi uzere turkiye'nin kulaklarindan dolar fiskirdigi halde kendi parasina bir turlu inanmadigi, kendi hukumetine, ekonomi yonetimine guvenmedigi icin mutemadiyen dolara tamah etmesi ve yeni dolarlar almak, maasini ilk gunden dolara baglamak yapisidir.

  diger bir ornek ise dunyanin en buyuk altin ithalatcilarindan oldugumuz ve ziynet esyasi altini cok sevip yastik altina gomme gelenegimizdir.
 • dünya literatüründe behavioral finance ile birlikte anılmasının oldukça yetersiz olduğunu düşündüğüm, iktisat'ın psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibin disiplinlerle olan gri bölgesini niteleyen alt disiplini. tamam daniel kahneman abimiz behavioral finance ile açmıştır yolu ancak behavioral finance'taki "finans piyasa işlemlerinde rasyoneliteye yakınsama" durumu, consumer behaviour gibi dallarda "pazar davranışlarında rasyonaliteden uzaklaşma" incelemesine dönüşür. dolayısı ile davranışsal iktisadı behavioral finance ile sınırlandırmak gayet abestir.
 • hakkında economist'te eğlenceli bir blog takibi için:
  http://www.economist.com/…ge/behavioural_economics/
 • eugene fama tarafından ortaya atılmış ve henüz ne tam olarak ispatlanabilmiş, ne de tam olarak çürütülebilmiş olan etkin piyasalar hipotezinin hiç bir yatırımcının ortalamanın üzerinde bir getiri elde edemeyeceği varsayımına karşın piyasada gözlemlenen anomalileri açıklamak için ortaya çıkmış olan insan davranışları ve psikolojinin yatırım kararları üzerindeki etkilerini araştırarak modellemeye çalışan finans altdisiplinidir.
 • turkiye'de hak ettigi degeri gormedigini dusundugum iktisat dali.

  ayrica alakali olarak,

  (bkz: experimental economics)
  (bkz: behavioral game theory)
  (bkz: social psychology)
 • davranışsal ekonomi.
  insanı rasyonel bir varlık olarak kabul eden ve kararlarını bu doğrultuda verdiğini farzeden bakış açısından farklı olarak ekonomiye farklı bir düşünce perspektifi kazandırmış düşünce ekolüdür. davranışsal ekonomi, ekonomistlerin en temel varsayımlarının gerçek insan davranışlarıyla çeliştiğini iddia eder ve bunun altında yatan nedeni de; insanların ekonomik yaşamlarını belirleyen duygusal, bilişsel ve sosyal nitelikli "ekonomik içgüdüleri"nin olmasına bağlar. sistemi anlamak için esas alınması gereken olgu budur ve ekonomistlerin yanısıra sosyolog ve psikologlarla araştırılması gerekmektedir.