şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ciftlerin uyumlu olmasi gerektigini belirten cumle. biri zengin, digeri cok fakirse ya da biri ilkokul digeri universite mezunuysa bu isin yurumeyecegi gun gibidir.
  • davul olmak istemeyenlere bir çıkış yolu önermeyen önerme.
  • insan ilişkilerini düşündüğümde her zaman aklıma gelir bu. sevgilinizle aranızda eğitim, kültür ve maddi durum gibi konularda, kapatılamayacak farklar olduğunu düşünüyorsanız, ilişkinizde çok mutlu olamazsınız. zaten biten ilişkilerin ardında kalan sebeplerden en sık karşımıza geleni bu değil midir? aynı kural, arkadaşlık ilişkilerinde de geçerlidir. okulunuzu düşünün: nasıl bir hayat stili seçtiyseniz kendinize, o stilden hoşlanan insanlarla vakit geçirmiyor musunuz? hayatınızı dini vecibelerle dolu geçiren biriyseniz, bütün arkadaşlarınızın hepsi ateist olabilir mi? özellikle boşanmayla sonuçlanan evliliklere bakarsak, boşanma sebebinin çoğunlukla şiddetli geçimsizlik olduğunu görmüyor muyuz? bunların çoğunun sebebi, insanların, kendilerini yakın hissettikleri kişilerle bir arada bulunduklarında huzurlu hissetmeleridir. zaten birçoğumuz, davul bile dengi dengine sözüne uygun bir hayat yaşıyoruz, sadece bunun farkında değiliz. bunun için arkadaşlarınızdan uzakta, ailenizden uzakta, tanımadığınız ve normalde hazzetmediğiniz insanlarla bir arada bulunmanız yeterli.
  • yaşlandıkça, genç insanların arasında katılmak istediğinizde sizi aralarına almamaları insanların bu sözü benimsemiş olmalarından dolayıdır.
  • (bkz: kast sistemi)
  • dikkat ettiniz mi bilmem, bu cümlenin hemen öncesinde hep "ne demişler" denir.

toplumsal ayrımcılığın en keskin örneğidir esasen. hemen hemen herkes de hemfikirdir. fakat kimse de kendine böylesi net bir ayrımcılık göstermeyi, daha yetersiz olan tarafı ezmeyi, hakir görmeyi (ya da belki de böyle düşündüğünün anlaşılmasını) kendine yediremediğinden, başına "ne demişler"i ekler ki vicdanı rahat olsun ya da karizması bozulmasın.

klasik zengin kız fakir oğlan muhabbetiyle örneklersek;

"yahu o parasız çocuk o kızla nasıl evlenebilir ki? olmaz o iş, yürümez. hem ne demişler, davul bile dengi dengine. hani aşağılamak gibi olmasın da böyle demişler. ben demiyorum yani. bende olur da işte bu lafları edenler kimse, onlar öyle demiş yani. aslında yanlış ama öyle denildiğini de bilin yani, bir nevi dipnot hesabı" gibi bir şey demek istemektedir aslında. samimi veya değil.

eee ne demişler; işkilli büzük dingilder
  • atalarımızın boşuna söylemediklerine zamanla ve tecrübe ile daha çok inandığım hadise.

evet davullar denk olacak ki doğru ritim tutturulabilsin.
  • nesi denk olacacak muhim bir kısmı?
    zekası mı?
    guzelligi mi?
    kulturu mu?
    zenginligi mi?
    konusup edebilmeniz mi?
    beraber gulebilmeniz mi?
    seksiligi mi?
    yetenekliligi mi?
    iyicilligi mi?
    cini carpma yetenegi mi?
    vs
    vs.

ben katılıyorum. davul dengi dengine. ama senin icin denklik kısmı neresi?
    ben konusamadıgım, egitim seviyesi yeterince iyi olmayan ya da yeterince kendini gelistirmemis olan bir adam istemezdim mesela. cok net. ben gulemedigim, birbirimizi anlamadıgımız ve neselendiremedigimiz bir adam da istemezdim mesela, cok net. ben evde oturup para yiyen, calısmayan bir adam da istemezdim mesela, cok net. ben asırı bencil, butun fedakarlıgı benim yapacagım bir adam da istemezdim, harcanırdım cunku. cok net. ben kavgacı, yoktan kavga cıkartıp duran, huzursuz misaclı bir adam da istemezdim mesela, huzura hasretim. cok net.
    gibi.. saatlerce anlatırım da sizi ilgilendirecegini sanmıyorum.

demeye calıstıgım senin davulunun ozellikler nedir kardes ki dengini bulalım. ahah.