şükela:  tümü | bugün
 • cevizlibağ'ın tabela arkadaşı. kartal'la maltepe*, levent'le sarıyer gibi.
 • bircok unlu giyim markalarının fabrikalarinin bulundugu ve ucuza giyim urunleri satilan magazalarinda oldugu mutlaka bi gun alisverise gidilmesi gereken semt.
  (bkz: mavi jeans)
 • - devletlum.
  - ne var davut paşa ?
  - hünkarım, koca mustafa paşa'ya bile arazi verdiniz sehr-i istanbul'da, bir bu kulunuza bir karış toprak bağış eylemediniz. yoksa beni sevmez misiniz ?
  - davut paşa olur mu öyle şey, o koca mustafa paşa'nın gözümde senin onda birin kadar değeri yoktur ancak tavlada kaybedince kerataya verdik tabi araziyi.
  ama sonra kafasını vurdurdum ama zar tuttu diye. sen takma kafana öyle şeyler de,adam bul çift kale maç yapalım bahçede..
  - hünkarım, çoluk çocuk alay eder benle, en azından nişantaşı bağlarında birkaç dönüm bagış eyleseydiniz.
  - tamam davut paşa tamam, söyleriz defterdara, ama nişantaşı bağlarındaki hıyar tarlaları sana yakışmaz, topkapı'nın ilerisindeki gül bahçelerini sana veririz,
  hem bundan sonra o cennet köşesi adınla anılır, şimdi sen dede efendiyi çağır da
  neşemizi bulalım, aşçıya da söyle, arnavut ciğeri yapsın bize..
  - cemyılmazefendi de gelsin mi devletlüm, pek bir neşelendirir sizi.
  - gelsin gelsin, gelirken de büfeden bir küçük rakı kapıp da gelsin.
 • (bkz: davut pasa)
 • şimdilik arka planda kalan fakat yıldız teknik üniversitesi sayesinde birkaç sene içerisinde ciddi boyutlarda gelişme kaydedecek olan merter'in arkasındaki semt. bir ucu havaalanına diğer ucu aksaray'a uzanan bir adet de metro durağı içermesi, taksim-yenikapı hattı tamamlandığı vakit bu semtin gelişmesinde rol oyanayacak bir diğer unsur olacaktır.
 • turkcell, bayer, ülker gibi sirketlerin binalarinin bulundugu çirkin semt. füze çarsisi, sanayi sitesi gibi atraksiyonlari da vardir.
 • futbol takımın renklerinin turuncu kahverengi olması ile gözlerimi kamaştıran semt... elbet bir hikayesi vardır ama ?
 • ıssız bir metro istasyonu vardır.
  iskoçya'da sanki.
 • osmanlı rumeliden doğru sefere çıkacağı zaman ordu burada toplanırdı. anadoluya doğru uzamak niyetinde oldukları zaman ise istikamet, haydarpaşa olurdu.
 • davutpaşa barındırdığı yığınların ne davut'tan ne de paşalıktan haberinin olduğu, ancak bu birleşik ismin içerdiği iki iktidar sembolünün de hükmünü tam kıldığı bir modern dönem hapishanesidir. tam bir kepazeliktir, vahşiliktir davutpaşa ve insanlığın yüz karasıdır. 400 ytl (yıl 2008) için parçalanarak ölümüne yaşamayı becerebilenlerin neredeyse tamamını oluşturduğu ve davut'un simgelediği din ile paşalığın simgelediği feodalliğin kıskacında yaşayan insanların tam da bir dişlinin çarkını simgelediği yer. kimileri için de 'alışverişe gidilmesi gereken ucuz bir semt' olan davutpaşa'da ucuz olan tek şey insanlıktır.