şükela:  tümü | bugün soru sor
  • y.t.ü öğrencileri için büyük kolaylık sağlamış olabilir. zaten yoğun bir talepleri vardı normal olarak, onca insanın uzun uzun trafikte yürümesi pek mantıklı değil.

fakat bu geçidin bir de diğer ayağı var. cömertkent sitesi tarafından metroya ulaşmak için de kullanılacak şekilde yapılmış güya. tamam proje başladığında ben de sevinmiştim. oldukça dar, tam viraja denk gelen, trafiği yoğun, şoförlerin birkaç saniye kaybedip yol verme düşüncesi karşısında tir tir titredikleri bir yoldan karşıya geçip öyle ulaşılıyor metroya. eski üst geçit çok kullanışsız olduğu için altından geçerken bile varlığını farketmiyordunuz. yenisi yapılacağını öğrenince rahat rahat giderim dedim.

bir sene sürdü yapımı. bir senin sonunda baya baya nah çekmiş oldular. öncelikle metroya tek yönden bağlanıyor. havalimanı tarafına gidecekseniz güzel, ama yenikapı yönü için geçitten inip yürüyorsunuz (evet büyük oranda yenikapı yönünü kullanıyorum); bu nasıl metro üst geçidi. geçitin üstüne çıkmak için yaptıkları sarmal yol tam ibretlik. üşenmedim adım saydım; sarmal yol ortalama 70 - 75 adım, metroya ulaşmak için aşağı yukarı 290 adım atıyorsun. hiç üst geçit kullanmadan metroya gitsen 90 100 adım arası sürüyor. insafsızlar yolu üç katına çıkarmışlar. bebek arabası vs. için rahat olabilir ama normal yayayı niye zorluyorsun? kaldı ki arabalı bavullu yolcu diğer taraftan binmek istese in çık yapacak. aylarca belki şunun yanına bir de merdiven eklerler diye bekledim, ki yeterli alan var. geniş geniş daire çizmektense merdiven çıkarsın hiç değilse süre daha kısa gelir. ama tabii ki koymadılar.

doğal olarak ne oldu? üniversite öğrencileri haricinde, sade vatandaş yoldan geçmeye devam etti. etrafa üst geçidi kullanın tabelaları diktiler. o tabelada merdiven çıkan adam figürü var, hani nerede merdiven? üst/alt geçit dururken yola atlayanlara normalde gıcık olurum. ama şu saçma sapan, işe yaramaz demir-beton yığınını dikmeleri daha sinir bozucu olduğu için ben de yoldan geçmeye devam ettim. birkaç gün önce yine bir zeka ürünü ortaya koyup yol kenarlarına boydan boya demir parmaklık diktiler. o yol yürünecek!

ama konudan rahatsız olan bir ben değilmişim. esnaf ve bölge halkı afiş bastırıp etrafa asmışlar. demir parmaklıkları kaldırılması yerine trafik ışığının konulmasını istiyoruz, aynı fikirdeyseniz siz de şu numarayı arayın isteğinizi belirtin demişler.

bi ne biçim dert lan diyebilirsiniz. ama her gün özellikle geç kalıp koşar adım metroya giderken bu yol konusu güne gıcık olarak başlama sebebim oluyor. üstelik çok saçma bir sebep oluşu sinir kat sayısını arttırıyor. belediye zoruyla spor mu yapılır anasını satayım, hem de işe-okula giderken.