şükela:  tümü | bugün
 • cani dayak cekmek..
 • kasinmak seklinde de kullanilan bi durum.
 • bunu hep başkaları için düşünürüz. ama, gelin itiraf edelim, zaman zaman bizim de canımızın dayak istediği olmuyor mu, a dostlar? bir zaman gelir, insan herkesten ve her şeyden sıkılır*, canı hiçbir şey yapmak istemez, kendisini şu koca alemde önemsiz ve değersiz hisseder, "varlığım bu dünyaya bir şey katıyor mu? olmasam dünya farklı bir yer mi olur, yoksa tınlamaz, aynı dünya olmaya devam mı eder?" vb. sorular kafasına üşüşür, etrafında konuştuğu, gülüştüğü insanların samimiyetsizliklerini gördükçe daha bir bunalır, bir bataklıkta çırpındığını ve asla kurtulamayacağını hisseder...

  işte böyle durumlarda yiyeceği sıkı bir dayak insanı kendine getirir. "demek ki, şu fani dünyada, olumsuz da olsa, en azından bir kişi üzerinde, beni dövmesini sağlayacak kadar güçlü bir etki bırakmışım, demek ki hepten etkisiz eleman değilim bu alemde, yaptıklarımdan etkilenen ve buna tepki veren birileri var" diye düşünür, hele hele üç beş kişiden toplu dayak yeyip ağzı burnu kırılmışsa iyice mutlu olur, kendini iyice önemli hisseder, hatta matematiksel bir hesapla, etki faktörünü, kendisini dövenlerin toplam etki faktörüne eşitler, bir anda içi rahatlar, bir sigara yakar..

  abarttığımı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. hatırlayın, yeraltindan notlar'ın* kahramanının tek derdi de kendini dövdürmek değil miydi?
 • benim bir ağzımı burnumu kırın da rahatlayayım demek gibi bir şeydir.
 • (bkz: konya'ya gidip ramazanda yemek yemek)
  (bkz: yozgat'a gidip allah kitap indirmek)
  (bkz: adana'ya gidip allah kitap indirmemek)
  (bkz: ege bölgesinde be ya diye şive yapmak)
  (bkz: erzurum'da istavroz çıkarma hareketi yapmak) v.s

  yukarıdaki gibi 7 bölge 81 ilimize has, yöresel dayaklarımız mevcuttur. isteyen istediği şehirde veya muhitte marjinal davranıp gayet güzel, temiz bir şekilde dayağını yiyebilir. vatandaşlarımız özellikle esnaflarımız bu konuda gayet dikkatli ve gayretlidir, hem zaten esnaf dediğin aynı zamanda birer polistir, askerdir.

  not; örneklerde mübalağa yapılmıştır.