şükela:  tümü | bugün
  • dayatan tarafin, kendisine cikar saglayacagini du$undugu tuketim mali, davrani$ bicimi ve/veya ideolojiyi, muhtelif seviyelerde siddet de kullanmak suretiyle diger bireylere empoze etmesidir. reklam sektorundeki temel amac, aslinda bu i$i caktirmadan yapmaktir. (bkz: kazi ciyaklatmadan yolmak).

    dayatilan $eylerin bir ba$ka ortak ozelligi de, bunlara uyulmamasi durumunda gerek toplumsal, gerek bireysel tepkilere maruz kalma olasiligidir.
  • karşı dayatmayı yaratır. elindeki yuvarlak tahta parçasını kare bir boşluğa tıkıştırmaya çalışmak gibi ancak yıpranmaya neden olur; ne daire daireliğinden ne de kare kareliğinden vazgeçebilir - doğası budur. ne kadar iyi niyetli olsak da olduğumuz şey olduğumuz şeydir. işyeri dayatmaları gündelik olarak en çok maruz kaldığımız dayatmalar olup nefretten başka birşey yaratmaz. eyvallah etmek bazılarımız için kısa süreli sözkonusu olabilse de, kritik değer aşıldığında kötülüğün yolunu açar.
  • tez üretip anti tez üretimini minimize ederek, alternatiflere karşı çıkarak eldeki düşünce ve uygulamaları olmazsa olmaz şeklinde benimsetmektir.en etkili ve verimli dayatma yöntemi korkutmaktır.çünkü korku anında ruhsal ve fiziksel tepkiler kısıtlanır,mantık süreci sekteye uğratılır,kişi taassupa yatkınlaşır.
  • eğer dayatma bireyin özgürlüğünü kısıtlayıcı ve onu bir şeyi yapmaya/yapmamaya itmek ise hayattaki her kural, prensip, ilke, yasa dayatmadır. hatta yaşamaya mecbur bıraktığı için dayatma hayatın ta kendisidir.
  • hijyenik ped reklamlarında muayyen günlerinde ille de daracık ve de ille de beyaz etek, pantolon ve şortlarla tenis raketi sallayan, ata binen, plaj voleybolu oynayan, manasızca sırıtıp, plastik gülüşlerle hoplayıp zıplayan kadın prototipleri sunan reklamlardır. ya bırakın kardeşim, alt tarafı hijyenik ped satıyorsunuz. milletin eli mecbur alacak işte. o kadar rekabetçi bir ürün değil, kasmayın. giymeyiveririz bir iki gün o dünyanın ennnn dar ve ennnn beyaz pantolonlarını, saçlarımız ışıltılı saç uzmanından yeni çıkmış gibi parlamayıverir, cildimiz o korkunç krem reklamlarındaki gibi kabuğu sıyrılıp altından çıkan pırıl pırıl ciltler gibi mükemmel görünmeyiverir olur biter. ille de bir şey empoze etmeye çalışıyorsanız önce kadınlarımızı sağlıklı, temiz ve bakımlı olmaya yönlendiren reklamlar yapın. o hedef kitleniz hala terli vücuda sıkılmış allı morlu renklerdeki hacıyağı kokulu kötü deodorantlar, yarısı yenmiş parıltılı ojeler ve dibi çıkmış tiftik tiftik türk sarısı saçlarla geziyor. nerede kaldı kar beyaz pantolonla ata binmek. "önce sağlık ve temizlik" diyen sloganlar üretin, ciğerimi yiyin. bırakın kızlarımız ilim bilim öğrensinler, sonra oğlanlara daracık beyaz pantolonlarını gösterirler. zaten toplu alınıyor o pedler, promosyon hangisinde varsa.
  • ayrıca dayatma halinin olmamasını istemek için kullanılan ifadedir.
hesabın var mı? giriş yap