şükela:  tümü | bugün
 • dayatan tarafin, kendisine cikar saglayacagini du$undugu tuketim mali, davrani$ bicimi ve/veya ideolojiyi, muhtelif seviyelerde siddet de kullanmak suretiyle diger bireylere empoze etmesidir. reklam sektorundeki temel amac, aslinda bu i$i caktirmadan yapmaktir. (bkz: kazi ciyaklatmadan yolmak).

  dayatilan $eylerin bir ba$ka ortak ozelligi de, bunlara uyulmamasi durumunda gerek toplumsal, gerek bireysel tepkilere maruz kalma olasiligidir.
 • karşı dayatmayı yaratır. elindeki yuvarlak tahta parçasını kare bir boşluğa tıkıştırmaya çalışmak gibi ancak yıpranmaya neden olur; ne daire daireliğinden ne de kare kareliğinden vazgeçebilir - doğası budur. ne kadar iyi niyetli olsak da olduğumuz şey olduğumuz şeydir. işyeri dayatmaları gündelik olarak en çok maruz kaldığımız dayatmalar olup nefretten başka birşey yaratmaz. eyvallah etmek bazılarımız için kısa süreli sözkonusu olabilse de, kritik değer aşıldığında kötülüğün yolunu açar.
 • tez üretip anti tez üretimini minimize ederek, alternatiflere karşı çıkarak eldeki düşünce ve uygulamaları olmazsa olmaz şeklinde benimsetmektir.en etkili ve verimli dayatma yöntemi korkutmaktır.çünkü korku anında ruhsal ve fiziksel tepkiler kısıtlanır,mantık süreci sekteye uğratılır,kişi taassupa yatkınlaşır.
 • eğer dayatma bireyin özgürlüğünü kısıtlayıcı ve onu bir şeyi yapmaya/yapmamaya itmek ise hayattaki her kural, prensip, ilke, yasa dayatmadır. hatta yaşamaya mecbur bıraktığı için dayatma hayatın ta kendisidir.
 • hijyenik ped reklamlarında muayyen günlerinde ille de daracık ve de ille de beyaz etek, pantolon ve şortlarla tenis raketi sallayan, ata binen, plaj voleybolu oynayan, manasızca sırıtıp, plastik gülüşlerle hoplayıp zıplayan kadın prototipleri sunan reklamlardır. ya bırakın kardeşim, alt tarafı hijyenik ped satıyorsunuz. milletin eli mecbur alacak işte. o kadar rekabetçi bir ürün değil, kasmayın. giymeyiveririz bir iki gün o dünyanın ennnn dar ve ennnn beyaz pantolonlarını, saçlarımız ışıltılı saç uzmanından yeni çıkmış gibi parlamayıverir, cildimiz o korkunç krem reklamlarındaki gibi kabuğu sıyrılıp altından çıkan pırıl pırıl ciltler gibi mükemmel görünmeyiverir olur biter. ille de bir şey empoze etmeye çalışıyorsanız önce kadınlarımızı sağlıklı, temiz ve bakımlı olmaya yönlendiren reklamlar yapın. o hedef kitleniz hala terli vücuda sıkılmış allı morlu renklerdeki hacıyağı kokulu kötü deodorantlar, yarısı yenmiş parıltılı ojeler ve dibi çıkmış tiftik tiftik türk sarısı saçlarla geziyor. nerede kaldı kar beyaz pantolonla ata binmek. "önce sağlık ve temizlik" diyen sloganlar üretin, ciğerimi yiyin. bırakın kızlarımız ilim bilim öğrensinler, sonra oğlanlara daracık beyaz pantolonlarını gösterirler. zaten toplu alınıyor o pedler, promosyon hangisinde varsa.
 • ayrıca dayatma halinin olmamasını istemek için kullanılan ifadedir.
 • 14 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halka yaşatılan durumun adıdır.

  insanlar bir tek adayda birleşmek ve sadece iki adaylı seçim yapmak zorunda değiller. ülkeyi kurtaracağım diye milletten oy toplamaya çıkan muhalif ittifakın adayında birleşme zorunluluğu yoktur. onu bıraktım diğer adaylara benim çatım altında birleşin demek zorbalıktır. çağrıya uyup aday olmaya çıkmış kişi kabul ederse baştan kaybetmiştir. hadi bunu akılsızca tepelerde konuşuluyor. teklifi yapanın takipçileri organize şekilde neden ağızları dolusu küfürler eder.

  kardeşim ben temsil edilmek istiyorum. fikrimin ve siyasi tercihin görünmesini ciddiye alınmasını istiyorum.

  herkes sizin çatınızın altında birleşmesinin size bir şey kazandırmaz. kılıçdaroğlu ismi adaylığı açıklandığında biz ilk turda seçiliriz deyip diğer adayların desteğini istemezsin. istiyorsan ya bunca partinin desteğine rağmen adayının seçileceğine güvenmiyorsun ya da olası kaybına kılıf hazırlıyorsundur. seçimler er meydanıdır. elbette halk herkese istediği cevabı verecektir. insanları yok sayarsanız sandıklar boşalır. o zaman gerçekle yüzleşirsiniz.

  insanların iktidardan bıkkın olması ve ekonomik olarak çaresiz olması emellerinizi gerçekleştirmek için araç değildir. üç halk oylamasıyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde ana muhalefet partisinin başkanı olarak kendine güvenip aday olmamışsın durup şimdi tam sırası deyip aday olmak fırsatçılıktır.

  ülkemizde kimse demokrasi var demesin. iktidarından muhalefetine tiranlığın beden bulmuş halidir. bırak insanlar seçimini yapsın.

  eğer bir yerde dayatma varsa üçüncü bir kapı vardır ve üçüncü bir yol daima açıktır.

  (bkz: 14 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri/@safagi sokmeyen cocuk)
  (bkz: 14 mayıs 2023 genel seçimleri/@safagi sokmeyen cocuk)
hesabın var mı? giriş yap