• --- spoiler ---

ölümsüz ayağıyla vampir olmayı seçtik diyo herifler ama iğneyi batırıyosun adama, saniyesinde sıfır basınç altındaymışcasına patlayıveriyor. olmaz olsun öyle ölümsüzlük.

--- spoiler ---
  • avatar the last airbender ve legion'la birlikte 2010 için en çok merak ettiğim filmlerden biri. bir kere kafadan belli: böyle delikanlı gibi vampir filmi... yok öyle aşkmış efendime söyleyeyim vejeteryan, ıspanak patates yiyen vampirlermiş, güneş ışığında elmas gibi parlamakmış.... gay gay şeyler yok. delikanlı gibi kan var diş var aksiyon var. konu da özgün olduğuna göre her türlü gideceğiz her türlü destekleyeceğiz.

o değil de hafız bir zamanlar blade serisi vardı, interview with the vampire vardı, hadi en olmadı underworld vardı ulan! bir yerden sonra ne olduysa bu alemlere bir şey oldu. hem de öyle az buz bir şey değil böyle bildiğin tövbe estağfurullah bir şey oldu. sanırsam alem göt oldu.
  • --- spoiler ---

her kapitalist sistem, kendisini zengin eden kaynaklari yeniden üretebilmenin yolunu arar abi, burada da vampirlerin "insan üretim ciftlikleri" kurmalarini beklerdim, civil civil insan cocuklari, mezbahaya gönderilmeden evvel cocuk üretim ciftliklerinde sen sakrak oynuyorlar falan, asil drama öyle olurdu. yedigimiz inegi dogadan avlamiyoruz sonucta, üretiyoruz. tabii böyle sahneler cekmek biraz sikacagindan yönetmen avlandirmis vampirleri.

ama iyi film. uzun uzun analize gerek yok, o tersine dünya, göndermeler falan güzel. keske daha fazla felsefe daha az aksiyon olsaydi ama amerikali kafasi o kadari kaldirabilir miydi bilmiyorum, sonra donnie darko gibi 10 seyircide kalirdi film.

--- spoiler ---
  • aslında çok da fena olmayan bir filmdir.
    ancak olaylar hep bir koşturmaca içinde hep bir aceleye getirilmiş gibi.
    şöyle yaydıra yaydıra olaylar gelişseymiş daha iyi olurmuş. aslında film uzunmuş da yapımcılar falan mı kesmişler araları ya da "olm para bitiyo lan bitirin şu filmi" falan mı dediler noldu bilmiyorum.

--- spoiler ---

esas vampir abi, vampirken fosur fosur sigara içmesine rağmen* tekrar insan olunca sigarayı falan bırakmıştır anında.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

klasik vampir filmlerindeki herşeyin tersi yapılarak çekilmiş bir film.

mesela klasik olarak vampirler azdır, saklanırlar burada insanlar az ve saklanıyorlar. bir şekilde yarasadan gelmişlerdir burada kan bulamayınca yarasa benzeri yaratığa dönüşüyorlar. ayrıca elemanın isminin edward olması güzel olmuş. (alın len skinny kot giyen vampir severler)

bu terslik olayı konu hariç filmde de sürüyor kızın edward'ın evine geldiği sahne tipik bir vampir filmi sahnesi ama roller değişik. karanlıktan korkan vampir ve konuştuktan sonra bir anda kaybolan kız. (bu sahne bayaa güldürdü) tek kazıklanan vampirlerin patlaması abartı kaçmış, blade'deki gibi yansalar daha hoş olurdu ama burada görsellik falan dediler sanırım.

dönüşüm olayı ise sanırım incilden esinlenerek düşünülmüş bir nevi takdis, vaftiz gibi törensel bir şey. "insanları başımıza çıkardın, ateşten, sudan geçtik. ama sonra bizi bolluğa kavuşturdun." dönüştükten sonra edward ve kardeşinin kanından içenlerin tekrar insan olması da cabası bir nevi kanıyla insanlığı kurtaran isa gibi.

şehir ve yeniden düzenlenen yaşama alanları hoştu. chrysler araba süperdi, ileride kan emicilere (kapitalistlere) özel tasarım arabalar yapacaklarını dünya alem gördü. bir de sonunu bağlama olayını becerememişler.

--- spoiler ---
  • vampir filmleri üzerine çok iyi bir fikrin çöp şiş kebaba dönüştürülmesidir.
  • guzelim konunun heba edildigi, vasati gecmeyen yapim. cok yuksek beklenti icinde oldugumdan midir nedir, benim icin film bi turlu olmasi gereken film olmaya baslayamadi. hah, tamam, simdi geliyor dedikce o bekledi, bekledi, sonra da bitti. oyle bi film.

--- spoiler ---
    hele ki o kadar klise bir final. willem dafoe'nin (hem de hic anlasilmadan - hadi lenn) belirip, elindeki yayla gerinerek captain america pozu vermesi, 80'lerin klise film sonlarindan degildir de nedir?

bi de, yaw, simdi ethan hawke artik insan olmus, sam neill de bi guzel emiyor bunu, her taraf kan icinde, oluk oluk kanamis adam bildigin, herifcioglunda en ufak bi bas donmesi yok, bi de asagi inip 3 tane vampir harciyor. ulan kizilaya gidip kan versen adamlar sana meyve suyunu basip onbes dakika yatiriolar, verdigin de azicik bisey.

--- spoiler ---
  • genel anlamda vampir mitinin insan ırkına göre çok fazla artısı var.

- insanlardan kat be kat daha güçlü, kat be kat daha hızlı,
    - üreme süresi sadece bir ısırıktan ibaret,
    - yaşam süresi yok,
    - hastalık geçirme söz konusu bile değil,
    - yaralanmalarda iyileşme süresi saniyelerden ibaret.
    ... diye gider bu.

ki son dönemde çevrilmiş twilight, "vampire diaries" gibi yapımlarda insanların güneş avantajını yitirmesiyle insanların vampirlere karşı artısı bile kalmadı, diyebilirim.

şimdi vampirler böylesine artılara sahipken ve daha da önemlisi besin zincirinin en tepesinde yer alıyorken, hala vampirlerin insanlardan saklanmaya çalışmaları bana hiçbir zaman mantıklı gelmedi.

daybreakers bu yüzden kafama yattı yani hoşuma gitti. eğer vampir miti gerçek olsaydı, böyle olurdu.. ki belirtmekte gerek, vampirler filmde nispeten çok güçlü de resmedilmemiş.

--- spoiler ---

- tamam, vampirlerin kullandıkları arabalar, evren güzeldi ama filmde bir şeyler eksikti. daha ne olduğunu anlayamadan ikinci filme topu attı, bitti. keşke biraz daha uzun olsaydı.

- vampirler neden insan oranını düşük tutup kendi sonunu hazırlamış, orasını anlayamadım. tek besin kaynağını tüketme konusunda bu kadar hızlı olmaları pek makul gelmedi, bana.

- vampirlerin sırayla birbirini yemeye başlaması, hakikaten çok enteresandı. aklımda filmle ilgili kalacak bir kaç kareyden biriydi.

--- spoiler ---
  • özellikle holivud çıkışlı olan filmleri izlerken zaman zaman hissettiğiniz bir duyguyu tekrar yaşıyorsunuz.

"daha güzel olabilirmiş"

anlaşılır gibi değil.başlangıç noktasında çok güzel bir fikirle yola koyulup, iyi sayılabilecek bir cast oluşturup, yeterli bütçeyi sağladıktan sonra niye bu kadar vasat bir iş ortaya çıktığını cidden araştırmak lazım.bundan sonrası için spolier verelimde ayıp olmasın.

--- spoiler ---
    film başlangıcı itibariyle bize farklı bir dünya düzeni gösteriyor.yıllar boyunca gölgelerde yaşayan vampirler bu dünyada hakim durumdalar.insanlar onlardan kaçarak hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlar.fakat gösterildiği kadarıyla dünyanın işleyişinde çok büyük değişimler yok.aynı günümüzde olduğu gibi global şirketlerin kontrolünde bir gezegen, düzenli olarak çalışan vampirler var bu dünyada.insan kanı çok değerli şirketler kurdukları mandıra gibi tesislerle bu kanı elde edip halka satarak büyük paralar kazanıyorlar.

şimdi burada ana fikir hoş.bu fikri çok güzel işleyerek alt metinleri olan ve farklı okumalar yapılabilecek bir distopya oluşturmak mümkün gözüküyor.elde buna elverişli bir ana yapı var.ama sevgili senaristlerimiz bunu tamamen ıskalayıp öykünün içini boşaltarak onu başka bir yöne çekiyorlar.tabi insan merak ediyor, o vampir dünyasında hayat nasıl, vampirler iktidarı nasıl ele geçirdi, sonrasında düzeni nasıl tekrar tesis ettiler, günlük hayatlarını nasıl yaşıyorlar, sosyalleşme diye bir şey var mı...bunlar bir çırpıda akla gelen basit sorular, görülüyor ki üzerine düşünülse çok daha incelikli bir kurgu yaratmak mümkün.

filmimizde baş vampirimiz ırkına ihanet ediyor ve insanların arasına katılıyor, bunu niye yaptığı tam açıklanmıyor ama oraya takılmayalım, devamında film başta çizdiği o umut vaad eden görüntüsünden hızla uzaklaşıyor ve b sınıfı filmlere öykünmeye başlıyor, kahramanların ellerinde elde ok vampir avcılığı...

arada bazı sahneler var, kan bulamadığı için dönüşen vampirlerin yok edildiği sahneler gibi, orada bile o kadar gözümüze sokarak bir gönderme yapıyorlar ki neyse...

uzatmaya gerek yok, zaten herkes de söylüyor, adamlar filme son yazmayı unutmuşlar sanki o kadar anlamsız bir final seyrediyoruz ki, olumlu bir şeyler söylemek mümkün değil.

--- spoiler ---

şimdi gerçekten anlamıyorum, sinema dünyasını geçtim, televizyonlara yapılan işlerde bile son derece zekice senaryolar yazan bir dolu adam var oralarda.ama nasıl oluyor, hala bu filmin senaryosu yazan adamlar iş bulabiliyor o endüstride gerçekten enteresan.
  • konu olarak diger vampir filmlerinin tersine guzel bir senaryoyla baslayan, matik hatalarina cok da takilmazsaniz anaa bu da guzel olmus lan diyerekten izledigim guzel bir film oldu...

fakkat,

--- spoiler ---
    -her turlu insan yenilirken bacaklar kollar havada ucarken, edward`in kardesinin 20 tane cilgin vampir tarafindan yenilmesinde sapasaglam kalmasina pek de anlam veremedim...

-yine insana donusen patrona kendini kontrol edemeden aninda saldiran vampirler, bundan 1 saat once hem hanim kizimizi hem de edward`i yakalamalarina ragmen sakin sakin durmalari da pek olmamisti..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap