şükela:  tümü | bugün
 • eminönü'nde, mısır çarşısının yukarısı civarlarında bir han.
  (bkz: ramiz dayı)
  (bkz: ezel)
 • dayı bariz bir şekilde nietzscheye benzemektedir. bıyık olsun tip olsun bugün farkına vardım. bıyıkta bir keramet var çözemedim gitti.
 • (bkz: dayi's)
 • ankara öveçlerde bir kebapçı. pos bıyıkları sizi gülerek karşılayan dayı, her türlü hizmette bulunacaktır. masanızı güzide mezeleriyle bezedikten sonra, peş peşe getirdiği leziz tadları sizlere sunacak, sizi küçük bir domuzcuk haline getirecektir. aman diyeyim, parmaklara dikkat!
 • masaya otomatik gelen yeşilliği, salatası, mezeleriyle ankara'ya adeta adana'yı getiren yer. etler gayet güzel. sipariş yok. içeceği söylüyorsunuz, onlar sırasıyla kebap, çöp şiş, kaburga, ciğer getirip ortamı şenlendiriyor. kebap, ankara standartları için çok iyi, ciğer de öyle... sonuçta ciğer lokantada ne kadar taze olabilir bilemiyorum. ama çöp şişi özellikle güzel. mekan salaş, garsonlar sürekli takipte, servis iyi. dayı gelen her masaya hoşgeldin diyor, ilgileniyor.

  dayı zaten tek kişilik ordu. sahada ayak basmadık yer bırakmıyor. kah masaya gelip mangalda pişmiş sarımsakları soyuyor, kah getirdiği şişi sizin için elleriyle lavaş arası yapıp elinize veriyor.

  fiyatlar biraz tuzlu sayılabilir. adana'da aynı ayarda bir yemeği 3'te 2'si fiyatına yemek mümkün. bir de salatalara glikoz şuruplu nar ekşisi sosu bolca koyuluyor, ne gerek var! yemek sonrası irmik helvası geliyor. bir tek o recep usta'nın helvasıyla boy ölçüşemez.

  çeşit bol olunca göz doyuruyor. porsiyonlar öyle tıka basa olmasa da, kıvamında kalkılıyor. dayı yemek çeşidini sınırlı tutup bildiği, güzel yaptığı şeyleri yapmış. sonuçta da yine salaş görünen ama işine özenen haso kebapçının işi; tasarım kasan, şekil şemal peşindeki kebap yatırımcılarına ders niteliğinde olmuş.

  afiyet olsun.
 • ayrıdır.*
 • ankara öveçlerde bu isimle bulunan bir restoran var ki, hakkaten uzun zamandır burdaki kadar güzel kebap yememiştim. sofraya oturur oturmaz gelen en az dokuz çeşit mezeyle- salatayla insanın kendini kendini bir hatayda hissetmesi işten bile değil. hani kebabı iyi olan yerin mezesi iyi olmaz, meze iyiyse etler; her ikisi de iyiyse maaşın yarısını bırakıp kalkmak gerekir gibi yargılarımı misler gibi sildi.

  eski yeri nispeten salaş - küçük masa ve sandalyeler, minimum dekoratif öğeler şeklinde iken yine öveçlerde yeni açtıkları yer biraz daha sıradan. adamlar çözmüş, uzun süre oturulacak kafe tarzı bir yer değilse açtığın mekan, yemekleri güzel yapacaksın. hatta o kadar güzel olacak ki insanlar kafalarını kaldırıp dekorasyona bakamayacak. sen verirsen serçe yemi gibi salata meze müşteri de doymamış karnıyla yemeğinden dekorasyonuna kusur arar ve genelde bulur. bu özelliği ile de adana havası yaratıyor dayının yeri. tebrik ettik.

  ayrıca misafir gibi bulduğumuzu yiyor olmamız da hoş bir ayrıntı. içecek siparişini verip bekliyorsunuz, sonra geldikçe gelen ve yedikçe yediren kebaplara abanarak kapasitenize şaşırıyorsunuz. hepsi birbirinden leziz. bi kere masa donanıyo, göz doyuyo.

  --- spoiler ---

  hele ciğer servisi esnasında "dayı, dayıcım" diyerek adamın elini öpmeye yeltenmemem tamamen rakı eksikliğindendir; yoksa senelerdir anam bile bana öyle dürüm yapıp yedirmiyor. hatta közlenmiş sarımsakları bile getirip masada soyuyorlar yahu. gözlerim yaşardı, mekanla aramda duygusal bağ kurdum resmen.
  en sonda da o kadar yiyen siz değilmişsiniz gibi öksüz doyuran helva getiriyorlar. bu kadar şeyin arasında "daha güzel yapılabilirdi" dediğim tek şey helvaydı, dolayısıyla o kadar kusur kadı kızında da olur, göze batmadı bile.

  --- spoiler ---

  bu kadar yemeğe ortalama 30 lira hesap gelmesi ise duygusal bağımı bir ilmek daha kuvvetlendirdi. gurbet ellerde ana yemeğine hasret şahsımın gönlünü kazandı.
  hele o ciğer, yarebbim.
 • 01 adana'da dumanaltı vaziyette olduğundan "hadi deniyek" maksadıyla gittiğimiz yer. gerçekten mükemmel eti var. her şey harikaydı. ciğerinden tadamadım içimde kaldı. fiyatı makul. www.oburcan.com 'dan inceleyiniz.
 • ankara'da yaşama sebebi. onur oğuz'un günde 2 kez uğradığı mekan.
 • ankara'daki için konuşursam, nice diyet programının mutlulukla masalara gömüldüğü yer. alışkın olmayanlar için son derece lezzetli adana yıkıcı* bir etkiye sahip olabilir, ilk bir iki sefer de kebapları sırayla getirmeden önce uyarın derim. ama dert değil enfes ciğere daha fazla yeriniz kalır.