şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akraba evliliğinin zararlarını anlatan bir yiğit özgür karikatüründe geçen özlü sözdür.
  (bkz:bahsi geçen karikatür)

  sipariş üstüne ukteyi veren: dies irae
 • kapı gibi baban dururken, şeklinde devam etmesi muhtemel ensest habercisi ifade.
 • okuyunca kahkaha attığım, sonraları da aklıma geldikçe güldüğüm karikatürdür.
 • yiğit özgür'ün en iyi 10 listesine giren karikatürdür bana göre.. çok iyi lan !
 • bir benzeri için (bkz: geldi yine tipini siktiğimin)
 • hiç bir şeyi beğenmeyen sözlük yazarlarının homofobi adı altında kulp takmaya çalıştıkları karikatür. boşuna kasmaya gerek yok alt metin subliminal vs. diyerek.

  (bkz: homofobi fobisi)
 • alt metninin yanlış değerlendirildiği kanaatindeyim.

  dayısıyla evlenmek isteyen çocuğun dayısı ile evlenmek istemesi nedeniyle ailesi tarafından özürlü yerine konması ve bu yolla da karikatürde o çocuğun da escinselliği nedeniyle aslında akraba evliliği sonucu ortaya çıkan hastalıklı fertlerden biri olduğu mesajı verilmesi söz konusu değildir.

  karikatür sahibinin burada basit bir espri üzerinde durduğu; her zaman yaptığının aksine bu defa durum komedisi yapmak yerine karikatürün son (vurucu) bölümü ile şaşırtarak güldürmek istediği aşikar.

  ilk bakışta akraba evliliği yapmak isteyen çocuğun kadın akrabalarından biri ile (kuzen) evlenmek istediğini düşünüyoruz. akrabanın aynı zamanda erkek olması ve de üstüne üstlük bu kişinin çocuğun dayısı olması ise şaşırtma amacı bulunan yer. komedi de şuradan doğuyor: asıl mesele erkekle evlenmesi değil de akraba ile evlenmesi mi? bu soruyu sormamız ve ayrıca da 'erkek erkeğe sanki çocuk mu oluyor?' psikolojisi ile (otomatik olarak) şaşırmamız. akraba evliliğinden ve özürlü çocuklardan bahsedilmesi okuyucuyu manipüle ediyor ama homofobi bulunduğunu düşünmek ufak bir yanlış anlaşılma bence.

  şimdi konuyu daha iyi anlamanız için bir diyalog: (bir yerlerde yaşanmış)

  - bugün cumaya gidiyoruz değil mi?
  + abi ben gelemeyeceğim ya!
  - ya gidelim ama neden gelmiyorsun?
  + sınava çalışacağım.
  - yine çalışırsın.
  + yemek yiyeceğim daha. aç aç girmeyelim öğleden sonra sınava.
  - ya cumadan çıkınca yeriz hemen gidelim.
  + abi bugün perşembe zaten.
  - ha! bir de o var değil mi?!

  burada gördüğünüz gibi aslında perşembe olması cumaya gidilmemesi için tek başına yeterli fakat birinci kişi 'bir de o var' diyor. asıl nedenin ikinci kişinin aklına hemen gelmemesi ve sonradan da okuyucuyu şaşırtması komedi unsurunu ortaya çıkarıyor. bu örnekten girip de din düşmanlığına ya da yobazlığa konuyu götürmek ise sadece yanlış anlaşılma.

  özürlü çocuk fikri ile manipüle edilen okuyucunun 'erkek akraba' sürprizi ile güldürülmesi homofobi ile pek de ilgili değil gibi.
 • en fazla "zincirlikuyu bu yöndeki son duraktır" cümlesinin altmetni kadar homofobik bir karikatür cümlesi.