şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenliğini terrence malick'in yaptığı , başrollerde richard gereve sam shepard'in oynadığı film.
 • richard gerein gençliğinin görülebileceği, durgun bir hikaye olmasına rağmen öykünün geçtiği yerler çok güzel olan, abd nin doğuş yıllarına bir aşk hikayesinin gözünden bakan, izlenesi film
 • ogretmenliginin, ciftciliginin, badlands mucizesinin ardindan terrence efendinin bekleneni verdigi yine son derece guzel,akip gidiveren 1978 tarihli filmi.
  richard gere tarafindan canlandirilmis bulunan "bill" rolu dustin hoffman, al pacino, john travolta tarafindan reddedilmistir.
  terrence mallick'in bu kadar sakin ve bu kadar guzel hikaye anlatabilme yetenegine sahipken bu filmin sonunda verdigi yirmi yillik molayi benim aklim almamaktadir.
 • terrence malick'in su gibi akıp gidiveren, görsel manada eşsiz bir ziyafet niteliğindeki 1978 yapımı bu filmi, cinematography'si ile de oscar kazanmıştır.
 • 35 mm pelikür üzerine yağlı boya çalışılmış bir eser. adamın tarzı bu sanırım. hikaye montaj nevinden.

  --- spoiler ---
  kız arkadaşını zengin ve kanserli çiftlik sahibine yamayan pezevenk rolünde başarılı bir richard gere.
  --- spoiler ---
 • filmin çekimleri 1976 yılında tamamlandı ama terrence mallick tarafından filmin kurgusu ancak 1978 yılında tamamlandı ve aynı yıl gösterime girdi. film, terrence malick tarafından usanmadan günbatımından önceki doğal gün ı$ığı yakalanarak çekildi. bu durum günlerce sürdü ve filmin çekim anlarında malick senaryonun aksine oyunculara bir serbestlik sağladı. hatta filmde diyaloglar çekim a$amasında olu$uyordu. malick oyuncuların tam olarak mizansenin bir parçası olmaları sağlıyordu ve diyalogları böyle ortaya atıyordu. diyaloglar doğaçlama olmuyor ama zamanı geldiği zaman oyuncuların ağzında dökülüyordu. filmde ikinci ba$rolunu oynayan richard gere ise hiç zaman bu filmdeki oyunculuğunun yanına yakla$amadı.
 • az önce izleyip bitirdim. muhteşem..... mallick üstadın 70 lerden gelen mükemmel filmi... hele filmin ortalarından itibaren bir şekspir oyununu hatırlatan çatışmalarıyla herkese tavsiye edilmesi gereken film....
 • (büyük spoiler geliyor! okumaya devam mı ediyosun yoksa? you nasty)

  bu cümleyi kullanacağım için tiksiniyorum kendimden; ama insan doğasını çok iyi analiz eden ve buradan son derece etkileyici sonuçlara varan bi film olmuş. badlands'in finalinde james dean görünümlü martin sheen slx'in, tapılacak adam'dan asılacak adam olmasına ramak kala şapka alma isteğine 'sen çok kendine has bi insansın' yanıtını alması üzerine, 'cezada bunu gözönüne alırlar mı?' diye sorması gibi bu filmin finalinde de müthiş zekice bi yola sapmış malick. the call of the wild temasını çok severim ve birgün kafamdaki filmi gerçekleştirebilirsem çok işime yarayacak; bu filmde de vahşetin çağrısına hay hay diyor küçük kız. tabi lásky jedné plavovlásky referansı verilebilir mi? o biraz zorlama oldu bak, fortlamayalım lütfen.

  baktığımızda burun farkıyla, fotofinişle badlands'ten daha iyi. her şeyden evvel muhteşem bi sinematografi ve görsel işçilik; nete, kael, ebert fln ne yazmış bakmadım ama ülke tarihine göndermeli sembolik ilişkiler yumağı ve o yumağı sonunda çözen dişi tekir kedimiz. hatuna da on üzerinden yedibuçuk verdim gitti bu arada. oyunculuklara baktığımızda; alınmaca darılmaca yok, sam shepard richard'ın eline tutturmuş. gerçi richard mimiksizlik tanrısı olduğundan şahin k'da o işi yapabilirdi ya kısfmet. neyse bu entry de kötü bi yere doğru gidiyor, rocco'yla başlayan bi entrinin başka bi şekilde sonlanması da hoş olmazdı pek tabi. son olarak yeri gelmişken de buradan; lexington, mandingo ve peter gibi emekçi kardeşlerimizi de saygıyla anıyorum. iyi bayramlar dostlar.
 • holywood yapımı hanımın çiftliği, bereketli topraklar üzerinde ve faust karışımı bir senaryoya sahip görüntüleri aşmış ve bu dalda oscar almış film. faust olarak ruhunu şeytana satmayıp sevgilisini kardeşi olarak gösterip zengin çiftlik sahibi sam shepard a adeta satan richard gere başrollerde oynamaktadır. 1900 lü yılların başında gelişmekte olan teknolojinin insan hayatına etkileri görebildiğimiz bu filmde boş zamanların zengin çiftlik sahibi ve işçiler tarafından nasıl değerlendirildiğini izlediğimizde türk insanının amerikan halkı ile arasındaki fark ortaya çkar. görüntüler konusunda aşmış bir film olan days of heaven da aydınlatma için büyük gemici fenerleri kullanılmış ve konya ovası gibi ucu bucağı olmayan bir alanda nasıl görüntü yönetmenliği yapılır dersi vermiş bir filmdir. filmin finalinde de bonnie ve clyde tarzı kısa bir kovalamaca vardır.
 • genel olarak iyi bir film. richard gere'in tıfıl hallerini görmek de hoş bir sürprizdi.

  --- spoiler ---
  filmin sonunda "oh iyi oldu sana pezevenk" dedirtmiştir.
  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap