şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her bir etnik grubun temsilcisi bir odaya kapatılmışlardır ve antlaşma sağlanana kadar salıverilmemişlerdir. o yüzden pek sağlıklı bir antlaşma olmadığını öne sürenler vardır. bunun için daha iyi ve güçlü bir gerekçe, tek başına, miloseviç'in imzacılardan biri olmasıdır.
 • 14 aralık 1995'de imzalanmıştır ve 1992 senesinde başlayan savaşa son vererek ülkeyi "bosna ve hersek federasyonu" ve "sırp cumhuriyeti" olarak olarak ikiye ayırmıştır.

  bu ikisinin birleşik adı "bosna ve hersek devleti" olarak geçmiştir. **
 • 1. bosna ve hersek devleti, bosna hersek federasyonu ve sırp cumhuriyeti olarak iki entiteye ayrılmıştır.

  2. devlet, bosna hersek ismiyle tek bir devlet olarak idame ettirilecektir.

  3. devlet, dış politika, dış ticaret, ulaşım, haberleşme, hava trafiği kontrolü, uluslar arası kuralların uygulanması ve para politikasından sorumlu bir anayasaya sahip olacaktır.

  4. bosna hersek’te yaşayan tüm insanlara iki entitede özgürce hareket ve seyahat etme hakkı tanınacaktır.

  5. anlaşmanın uygulanması amacıyla bölgede 12 ay süreyle nato uygulama gücü (sfor) adı altında 60.000 civarında askerden oluşan askeri bir güç görevlendirilmiştir.

  6. birleşmiş milletler güvenlik konseyi eski yugoslavya’yı oluşturan bütün cumhuriyetlere yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde karar almıştır.

  7. anlaşmada geçen yeniden yapılanma faaliyetleri de dahil askeri olmayan hususlara ilişkin uygulamalar için parti temsilcilerinden oluşan ortak sivil komisyonun başkanlığını yürütecek bir yüksek temsilcilik oluşturulmuştur.

  8. anlaşmaya göre aşağıdaki kurumları oluşturan bir anayasanın oluşturulması öngörülmüştür.

  a. halk meclisi ve temsilciler meclisi’nden oluşan ikili bir parlamento

  b. üç kişiden oluşan cumhurbaşkanlığı konseyi (iki üye bosna ve hersek federasyonu’ndan bir üye sırp cumhuriyeti’nden)

  c. bakanlar kurulu

  d. anayasa mahkemesi

  e. merkez bankası

  dba’da da belirtildiği gibi ortak kurumların başında her üç milletin bir temsilcisinin bulunduğu cumhurbaşkanlığı konseyi gelmektedir. dört yıllık bir süre için göreve gelen konseyin başkanlığı sekiz aylık rotasyonla el değiştirmektedir. cumhurbaşkanlığı konsey üyeleri, süleyman tihiç (boşnak), borislav paravac (sırp) ve dragan çoviç (hırvat)’dır.

  bakanlar kurulu, başbakan ve bakanlardan oluşur. başbakan dahil her bakanın ikişer yardımcısı vardır. bakan boşnak ise yardımcılarından birinin sırp, diğerinin hırvat olması gerekir. bakanlar kurulu, başbakan, maliye, güvenlik, sivil işler ve iletişim, dışişleri, avrupa ile bütünleşme, dış ticaret ve ekonomik ilişkiler, insan hakları ve göçmenler ve savunma bakanlıklarından oluşur.

  bir başka ortak kurum ise bosna hersek temsilciler meclisi ile bosna hersek halk meclisi’nden oluşan bosna hersek parlamentosu’dur. bosna hersek temsilciler meclisi, 28’i bosna hersek federasyonu, 14’ü ise republika sırpska’daki seçmenlerin doğrudan oylarıyla belirlenen 42 üyelidir. bosna hersek halk meclisi ise entite meclislerince seçilen toplam 15 üyeden oluşmaktadır ve her üç etnik grup 5’er üyeye sahiptir. diğer ortak kurumlar ise anayasa mahkemesi, askeri işler daimi komitesi ve merkez bankası’dır
 • orijinal metni ortadan kaybolmuş barış antlaşması.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=247506
 • soykırım, toplu katliam, toplu tecavüz ve keskin nişancılar aracılığıyla tek tek çocuk katliamı döneminde değil de, bosna hersek ordusunun güçlenerek karşı taarruz yapabilme kabiliyeti kazandığı dönemde masaya konulmuş bir uluslararası anlaşma. balkanları bilenler bilir ki sadece bir ateşkes sağlamıştır.
 • bosna-hersek, hırvatistan ve o zamanki adıyla yugoslavya federal cumhuriyeti arasında imzalanmış, bölgedeki savaşı bitiren, sonucunda bosna-hersek’in bağımsız bir devlet olduğu, aslında bosna –hersek’i ortadan kaldırmanın ikinci adımı olan antlaşmadır.

  antlaşmanın anahtar kısmı bosna-hersek’i üç kurucu milletten oluştuğu saçmalığıdır. antlaşma “vatandaş” kavramını yok sayar, ona göre vatandaş yoktur, üç kurucu millet vardır: sırplar, boşnaklar ve hırvatlar. ve ülkedeki tüm sistem bu üç millet saçmalığı üstüne kuruludur. saçma sapan bir cumhurbaşkanlık sistemi, entiteler, kantonlar saçmalığ, her olayda üç kurucu milletin temsilcisinin olması zorunluluğu falan var.

  mesela devletin bazı kurumlarında pozisyon için biri işe alınacak, kriter başvuran kişinin o iş için gerekli nitelikleri taşıyıp taşımaması değildir, eğer o pozisyona bir hırvat gerekiyorsa 3’lüyü tamamlamak için, bir sırp veya boşnağın nitelikleri ne kadar iyi olursa olsun, onlardan daha niteliksiz bir hırvat işe alınır.

  ülkedeki katolikler kendilerini hırvat, ortodokslar sırp, müslümanlar ise bosnalı olarak tanımlıyor.

  bu üç kurucu millet saçmalığı üstüne kurulmuş devlet bir geminin dümenini tutan üç kişi olmasına ve her birinin başka tarafa gitmesine benziyor. on dört yıldır gemi bir şekilde yürüyor ama eninde sonunda biri dümeni tek başna ele geçirecek ve "bazılarının" bunun kim olacağı konusunda planları çoktan hazır, sadece zamanının gelmesini bekliyorlar. ama planları hiçbir zaman gerçekleşmeyecek.
 • savaş sırasında yeterince mağdur olmuş boşnaklara bir darbe daha vuran antlaşmadır. sözde barış antlaşması.
 • baris antlasmasi degil 'simdilik durun daha sonra tekrar savasirsiniz' antlasmasidir, yarattigi gudik sistemle bosna-hersek'te etnik gruplar arasindaki kutuplasmayi daha da arttirmistir. ulkeyi bolmeyi hedefleyenlerin -mesela respublika srpska baskani milorad dodik- her firsatta bu antlasmayi ovmesi tesaduf degildir zaten.