şükela:  tümü | bugün
  • man of steel ile temelinin atılacağı ileri sürülen sinema evreni. aynı marvel cinematic universe'te iron man ile başlanıp teker teker solo filmlerle the avengers'a gidilmesi gibi man of steel yoluyla justice league'e gidilmesi düşünülüyor anladığım kadarıyla. nolan'ın the dark knight serisinin ise bu evrenle bir alakası olmayacağı açıklanmış ki çok iyi, nolan'ın üçlemesi dalında güzel.

marvel 5 yıl önce kimsenin adını sanını bilmediği iron man'i a-list karakter haline getirmeyi başardıysa dc'nin superman'le büyük yardırması lazım. marvel studios'taki pazarlama zekasının onda birinin wb'de olmaması büyük handikap ama superman reyiz bu zorlukları aşacak umudundayım.

kıssadan hisse, man of steel'i izleyin.
  • iron man ile atağa geçene değin marvel'in her daim önünde olan dc'nin yakın zamanda bayrağı yeniden alacağını düşünüyorum. bunun birkaç sebebi var:

marvel comics, iflas bayrağını çekmeye yüz tuttuğu zamanlarda dağıttığı yayın hakları yüzünden karakterlerini bir elde toplayamıyor. spider-man sony'de, x-men ve fantastic four ekibi 20th century fox'ta. bu ne demek? sony'nin yedi ceddine tecavüz ettiği spidey'i bir kenara bırakın, sağlam ellerde prestij kazanmış mutantların gördüğünüz ve görmediğiniz seceresi ile ff külliyatından silver surfer, galactus ve habercileri, mephisto ve elbette dr. doom bu evrene dahil edilemiyor demek. hal böyle olunca elbette evrenin en güçlüsü thanos, bir avuç karaktere kalmış the avengers'in destek ekibi de guardians of the galaxy oluyor. inhumans vesaireye kalan marvel evreni maalesef uygun zamanda potansiyelini kullanmak yerine zayıf biçimde genişleyerek albenisini yitirirken, dc comics ne yapacak? ona bakalım.

marvel'de joss whedon var deyip ibreyi onlara çeviriyoruz ama, dc'nin "modern mitoloji" tadındaki "tanrısal" karakterleri, orta karar bir rejide dahi olsa, bir elden sunulacak önümüze. her ne kadar quicksilver'in flash'tan, hawkeye'nin green arrow'dan önce siftah yaptığını görmüş olsak da (arrow'un bu takvimde yer almamasını tek fire ve hawkeye/avengers'in ekmeğine yağ sürmek olarak görüyorum), ilk jla filmiyle birlikte dengeler değişecek. bunu dc'nin bile beklediğini sanmıyorum, muhtemelen herkes için sürpriz olacaktır (malum, star wars'a odaklanan geniş bir kitle var). ha, ne yapılabilirdi? marvel, sadece the avengers'ten kazandığı parayla bile, sony olmasa da, fox ile anlaşabilir, en azından ff'nin yayın haklarını alabilirdi, çizgi romanda bu serilere ket vurmak politikası yerine. ilgi en yüksek düzeydeyken bunu yapmalılardı. biz daha 1 filmi görmüşken avengers'in eskidiğinden, ekibin yenilenmesi gerektiğinden bahsediliyor. adamların elinde aynı ölçüde büyük karakter yokken bu seslere kulak verilirse, yukarıda söylediğim gibi, howard the duck'un bile artık para edeceği yanılgısı ile, tatsız tuzsuz karakterleri yamamaya devam edecekler. guardians'ı izledikten sonra yazıyorum bunu. filmlerin ciddi birer kötü barındıramamasını da henüz hesaba katan yok, şu ana değin eğlendirdiği için. iron man seriyalinin ilerleyişi size marvel'in geleceği hususunda bir fikir verecektir, hakeza thor da; eğlencenin tatmini bir noktaya kadar.

dc'nin batman ile superman'i karşı karşıya getirdiği sahnedeki çığlıkları hatırlayın, comic-con gösteriminde. bunun yanına green lantern'i, wonder woman'ı, flash'ı, aquaman'i, shazam'ı ekleyin. suicide squad'da the joker ve harley quinn düşünüyor adamlar. kötü de olsa, hakları elinde, dilediği kadar deneme yapar, biri tutmazsa öbürü on ikiden vurur. beyaz perdede ilk göz ağrımız superman, külliyatın gidişatını değiştiren karakter de batman olduğundan, hepimizin gönlünde yatan da dc'nin yeniden atağa geçmesi aslına bakarsanız. birkaç yıl içinde bu senaryonun hayat bulacağını öne sürüyor, hepinize iyi seyirler diliyorum. (bkz: you don't know the power of darkseid)
  • marvel evrenininin şu anki konumuna gelebilmek için bir on sene daha beklemesi gereken evren. marvel o zaman nerelerde olur bilinmez. (bkz: marvel cinematic universe/#46982327)
  • marvel cinematic universe'den farklı olarak, önce tek tek karakter filmleri çekip takımı toplamaktansa bütün karakterleri aynı filme toparladıktan sonra tek tek karakter filmleri çekecek olan cinematic universe. (bkz: cümleyi toparlayamamak)

başta çok karşı çıkıp "olur mu yeaaaa" desem de, sonradan filmlerden yetkili birinin (kim olduğunu hatırlamıyorum),

"batman v superman'dan sonra gelecek justice league filminde kötü adam darkseid değil, brainiac olacak. aquaman, superman filmindeki world engine nin atlantis'e zarar vermesinden dolayı kızgın bir şekilde ortaya çıkacak. green lantern ise justice league'nin ilk filminin sonunda dünyaya gelecek ve "braniac'ı yendiniz ama darkseid sizi sigecek" diyecek, böylece justice league 2'ye bağlanıcaz, diğer karakterlerin de kökenlerini gösteren filmler izleyeceğiz."

şekline yaptığı açıklamadan sonra fikre ısındım hatta ve hatta "helal olsun" dedim.

sonuçta, gidip marvel cinematic universe gibi önce karakter sonra toplama filmler çekselerdi çok çalıntı duracaktı.
    bu daha iyi olmuş.
  • marvel değil fakat fox baş edebilir elindeki serilerle, şu an düşünmedikleri şekilde.
    (bkz: x-men apocalypse/#47219808) adamların elinde deadpool var, kullanmadıkları cable, gambit var, doom var, galactus var, silver surfer var, var oğlu var. skimsonik wolverine ile harcıyorlar güzelim imkanları. uyanın arkadaş, hop!
  • justice league throne of atlantis ile bu başlık altında söylediklerimi haklı çıkarma yolunda ilerliyorlar. filmden önce kesinlikle seyredilmeli.
  • marvel cinematic universe ile her geçen gün rekabeti arttıran evren.

kimin kazanacağını zaman gösterecek ama böyle devam ederse 2 tarafta kazanır gibi duruyor.

eee bizede izlemek düşer.
  • spider-man'in sony boyunduruğundan kurtulmasından sonra rekabet daha da kızışacak.
    (bkz: marvel cinematic universe/#49077200)