şükela:  tümü | bugün
  • 1996 yılında dc comics ve marvel comics'in ortak ürünü olarak yayınlanan 4 bölümlük bir çizgi roman serisi. seride malum olacağı üzere süper kahramanlarımız birbirleriyle eşleşip mücadele ediyor. bu eşleşmelerden bazı dikkat çekici olanlar şunlar;

batman vs. captain america
    superman vs. hulk
    lobo vs. wolverine
  • dc superman ise marvel örümcekadam dır.
  • dc siciksa marvel tassaklidir. lakin marvel da siciyor yavastan. amina koyayim joe quesada.
    dc kotu demiyorum tabi. marvel evreni daha stabil, karakterler birbirine daha entegre.

dc ise bireysel olarak iyi karakterler barindirmasina ragmen evren olarak daha kotu.

yani en basidinden, superman var. batman var. abi batman i oldurmek o kadar kolay olmali ki. ama olmuyor iste, herif cok populer.
  • animasyon film, dizi ve kısa filmlerde biri de diyemez ki marvel daha iyi. diyen yalancıdır, net.
  • bana göre marvel'in her zaman galip geleceği karşılaştırma. dc evrenini bir türlü sevemedim, çocuksu ve ciddiyetsiz geldi hep. bir yanda conan the barbarian, diğer yanda taytın üstüne külot giyen superman. marvel'in kötü karakterlerine baktığımızda da, doctor doom ve galactus gibi figürler joker ve lex luthor gibi figürleri ezer geçer. ayrıca marvel genel olarak daha kaliteli yazar ve çizerleri bünyesinde barındırmıştır.
  • her türlü dc'nin alacağı karşılaştırmadır. iş çizimlerde bitmiyor. zihniyet ve mesajda bitiyor.
  • dc'nin marvel'i her türlü kucağa alacağı karşılaştırmadır.

(bkz: marvel sucks dc rocks)
  • dc green arrow ise marvel hawkeye'dır. her zaman dc'nin yeri ayrıdır.
  • dc comics şu son yıllara kadar hep marvel'ın önünde olmuştur evreninde güç dengesi yoktur doğrudur ama marvel ın yapısının daha sonra oluşturduğundan dc'nin hatalarına düşmemesi doğaldır ancak bir dc fanı olarak dc nolan'ın batman trilogy'si çıkartırsak son 10 yılda armut toplarken marvel ıron man-thor-hulk gibi yapımlarla elini kuvvetlendirip avengers'la zirveye yerleşti ardından yine başarılı bi stratejiyle evrenin popülerliğini koruyan yapımlarla devam edecek 2015'de batman vs superman çıkacak iki vasat aktörlerle 2017 de justice league var ortada sağlam kadro yok neyse biz de animated serileri tekrar açar açar izleriz