• dc'nin rakibini (aslında marvel ona rakip olamaz ya neyse) tokat manyağı yaptığı versus. hatta doggy yaparken göte şaplak bile atabilir dc.
  • marvel'in dc'yi yerden yere vup canını çıkarttığı versustur.

marvel çıkarttığı filmler ile gişede toplam 21.5 milyar dolar hasılat yaparken. dc çıkarttığı filmler ile toplam 6.7 milyar dolar hasıtlat yapmıştır.

yeter mi ? yetmez. film başına ortalama hasılatı da hesaplayalım.

marvel 21 film ile film başı 1 milyar dolar hasılat yaparken.

dc 11 film ile film başı 610 milyon dolar hasılat yapıyor.

daha ister misin ?

hemen verelim. marvel bir film çıkardığından sinemlar dolu taşıp yıllarca dillerden düşmezken.

dc'nin yaptığı filmler alay konusu oluyor.

yapamıyorsan bırak be kardeşim.
  • iki tarafında çok iyi ve çok kötü eventları vardır. ikisini karşılaştırmak gerçekten çok anlamsız. neyi seviyorsanız onu izleyin/okuyun.

anlamsız versustur.
  • kahramanları birey olarak alırsak boş versus olur.
    sinematik evren ve tv dizisi olarak alırsak marvel ağır tokat manyağı yapar.
    animasyon olarak alırsak marvel'in into the spider verse hariç işi yok, o konuda dc ağır abi.
    çizgi roman konusu ise eşit, ikisinde de efsane ve bomboş seriler mevcut
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

görsel
  • batman ile iron man karşılaştırıyorum, teknoloji farkı ile iron man çok ağır basıyor. super man dersen, üstüne kripto bağlanmış köpek bile salsan patates olur ki, thor veya hulk'a ne yapabilir. wonder woman ile captain marvel veya scarlet witch karşılaştırması daha dengeli gibi. film konusunda, dark knight serisi ile dc adeta tokat atıyor ama christopher nolan faktöründen dolayı oda. yönetmen faktörü kalktığında marvel serisi, vizyondada ağır basıyor.
  • şimdi tabii zevkler göreceli olduğu için isteyen istediğini sever ama "dc karakterleri marvel'a bindirir" demek de, ne bileyim...

dc'nin popüler olmuş bütün karakterleri salaktır her şeyden önce. misal superman. dünyadaki hiçbir varlığın karşısında duramayacağı kadar güçlü bir kişisin, biraz kafayı çalıştırıp hükümdar olacağına lois lane'in peşinde koşturuyorsun. tamam hadi madem o kadar iyi kalplisin, al eline dizgini bütün dünya refah içinde yaşasın. git nijerya'da, sudan'da, kenya'da yeri del, kuyu aç? o da yok.

bruce wayne'sin. elindeki para yedi düveli doyurur. madem bu şehirde suçu bitirmek niyetindesin, ver parasını ordu kur kendine? 24 saat suçla savaşsınlar. zaten polis molis hak getire. seçime gir efendi? belediye reisi ol? yok ben çatıdan atlıycam. batman'in bütün yetenekleri ancak batman olmasıyla açıklanabiliyor. "bu adamın belini kırdılar, nasıl ayağa kalktı da tekrar atlayıp zıplıyor?" diye soruyorsun, "ee o batman..." e peki, bu superman'i nasıl alaşağı ediyor? ee çünkü o batman. allahaşkına tibet'te keşiş eğitimi aldı diye bir insan evladının uçabilen birini dövmesi meşrulaştırılabilir mi? green lantern'la yürüyorlar, bi bakıyosun yüzük bunun elinde. cepçi misin amk? onu da mı tibet'te öğrendin?

güzel hikayeleri yok mu bunların? tabii ki var. nedense en az vurdulu kırdılı, en aksiyon dışı olanları en güzel hikayeler çünkü en çok o hikayelerde karakterleri biraz daha insani yönleriyle görebiliyoruz.

bunlara mukabil marvel'ın da saçma sapan hikayeleri, karakterleri yok mu? tabii ki var. hatta orijinlerin çoğu öyle. ama en azından marvel'ın bir şeyin sebebini açıklama, kendi içinde bir mantığa oturtma, karakterlere insani değerler, prensipler, motivasyonlar yükleme çabası var. "allah tarafından new york'un sokaklarında sallanasın diye sana bazı güçler bahşettik evladım" demek yerine "radyoaktif örümcek tarafından ısırıldı" demeyi akıl etmiş herifler. bugün yazsam bu hikayeyi bilim camiası götüyle güler. ama 1960'da bunu akıl edebilmiş herif. yahut da tony stark'a "madem param var, anamı babamı da öldürdüler, ben niye kötüleri dövmüyorum lan" dedirtmemişler, herif wong-chu'nun elinde ölmemek için demir dövüyor, sonra da ondan intikamını almak için iron-man oluyor. çünkü insan annesi babası öldürüldü diye alkolik olur, vigilante değil...

hala kalkıp "dc'nin karakterleri marvel'ı gömer" falan demeyin lütfen. beklentilerimiz farklı demek ki sizle. gidin ne okuyorsanız okuyun. söyletmen beni.

edit: "bir tini çizgi rimin ikimimiş idimlir..." belki bir marvel külliyatı kadar hatmetmedik ama knightfall'u ben 1999'da okudum. sen de herhalde ayşegül minik sıpa falan okuyordun o ara...
  • dc eskiden gerçekten efsaneydi şimdi rezilleri oynuyor. çizgi romanlarının çapı çok düştü. marvel 'de eskisine göre kötü ama daha az kötü.
  • marvelin dc'den caldigi kahramanlari yerine gore veya gorece daha iyi/daha populer olmustur veya tutmustur diyelim artik.

dc'nin marvel'den caldiklari kahramanlar ise nerdeyse hic biri tutmamistir.
  • dc animasyonları daha ancak filmler için aynısı söylenemez .
hesabın var mı? giriş yap