şükela:  tümü | bugün
 • okul uzatan dersleri tadında bırakmak en akıllıcasıdır. çünkü okul uzatan derslerde dd gayet başarılı bir nottur, o dersi geçince insanın üzerinden ağır bir yük kalkar.

  yalnız, bi de herkesin bb ve üzeri aldığı bir dersten dd almak ve yükseltmek için alıp kalmak vardır ki o çok aşağılayıcı bir durumdur. "herkes yapabiliyo, ben neden yapamıyorum" sorusunu sık sık sorarsınız kendinize.

  ek: odtüde en son ne alındıysa o geçerli.
 • dd olan ders not yükseltmek için tekrar alınıp ff alma başarısı gösterenlere daha yüksek olan not geçerli sayılarak ödül veriliyor. burda garipsenecek şey tabiki dd yi bile yükseltemeyen zeki arkadaştır.
 • daha kötüsü dc olan dersi tekrar alip f yapmaktır.
  bir başka kötü senaryo ise;
  dd olan dersi yaz okulunda tekrar alip f aldıktan sonra; başarı bursunun dersten dd ile geçildiğinde kesilmeyeceğini ama f alınca kesileceğini öğrenmek, burssuz kalmak, babadan fırça yemek falandır. çok kötüdür çook. öğrencilikte yapılacak en büyük stratejik hatalardan biridir. yaz okulunda ders çalışılamayacaksa yaz okuluna kalınmamalıdır ya da yaz okulunda sadece geyik bir ders alınmalıdır.
 • notunun ne olduğunda haberi olmayan bünyenin cc altındadır diyerek aldığı bir dersin notunun aslında bb olduğunu öğrenmesinden daha kötü bir durum değildir. o bünye ilerleyen zamanlarda farkeder ki ders bu sefer ff düşecektir ve elindeki seçeneklerden kendisine çok çılgın küfürler türetmeye başlar ama iş işten geçmiştir.

  (bkz: ders seçerken transkriptine bakmayan bünye)
  (bkz: bb ile geçtiği dersi ff ile bırakan bünye)
 • bunun birde şöyle bir versiyonu vardır. dd gelen ders dc yapılsa 1.98 ortalama 2.00' ı geçecek ve mezun olunacaktır. ama kaharamanımız ne hikmetse çok çalışmasına rağmen tekrar dd almayı başarır ve ortalamasını 1.96 ya düşürüverir. neden böyle oldu diye düşünürken dersin kredisinin düşürüldüğünü görür ve bir dönem daha okula devam eder.
 • bir arkadaşımın başından geçen olay. hatta arkadaşım ortalaması 1,81 iken dd aldığı dersi yükselterek kendini biraz daha sağlama alma düşüncesinde iken yaz okulunda dersin ff gelmesiyle geçtiği dersten kaldığı gibi, bir de ortalaması 1,80'in altına düştüğü için sınıfta kalmış ve okulu uzatmıştır.
 • cc olan dersi tekrar alabilmek için hocayla konuşarak dc'ye düşürüp sene sonunda fd almak kadar kötü değil.
 • daha beteri vardir: arkadasini dd olan dersini tekrar almasi icin ikna etmek, ardindan ayni dersten ust uste 5 kez ff almasini izlemek, hem de bes donem boyunca ders calistirmama ragmen. ders de fizik 105 bu arada.

  ps: stereotip sarisin ornegiydi.
 • not ortalamasını düşürür de baya bir kredi vermişseniz çok sıkıntı yapmaz. öteki dönem alırsınız. mezuniyeti engellemiyorsa tabi. buna rağmen dd olan dersi vf yapmak kadar saçma bir şey değildir.

  tanım vf: kısaca devamsızlıktan kalmak.

  ulan dd diye aldık. hocaya söyledik hocam ikinci alışım bilmemne yoklamada mazur görün diye karizma yaptık sözde. dd ile karizma yapmışız farkında değiliz. hoca da anlayışla karşılayacağını söyledi. nasıl bir özgüvense gitmedik derse. bir baktık finale giremiyoruz. oluyor böyle şeyler dert etmemek lazım.