• sierra leoneyi sömürmüs ve bugünkü duruma gelmesine en büyük etkenlerden biri olmus sirket
  • elde edilmesinin ve işlenmesinin zorluğu nedeniyle, altın'ın elmas'dan daha pahalı bir madde olmasına rağmen, tüm dünya elmas rezervini elinde bulundurarak, elmas ve pırlanta fiyatlarının altın fiyatlarına hayli tepeden bakmasına neden olan şirket.
  • en büyük başarısı akılalmaz reklam kampanyasıdır. öyle bir reklam kampanyasıdır ki; artık dünyada hiçkimse, taş yüzük olmadan bir nikahın olabileceği fikrini aklına bile getiremiyor. bu böyledir; nişanlanıyorsan ya da evleniyorsan elmas yüzüğü takacaksın arkadaş!

ismini, arazisinde büyük bir elmas yatağı bulunup, eline iki üç kuruş yapıştırılan çiftçi bir aileden alır. yani şirkete konulan isim bile ruhundaki hilebazlığı ele verir. şirketin sonraki hikayeleri keşke bu kadar ufak(!) hilebazlıklarla sınırlı kalsaydı. tek amacı dünyadaki bütün (ama bütün) elmas üretimini denetim altına almak olduğu için gerçekten kanlı bir oyun oynar dünyaya. yıllarca sierra leone başta olmak üzere afrika'da iç savaşlarda ölen, yaralanan,yerinden yurdundan edilen binlerce insanın müsebbibidir.

edit: elmas ticaretinin gerçek yüzünü görmüş ve hatta blood diamond'ı izlemiş siz sevgili bayanlar; yapmayın etmeğin vazgeçin bu elmas aşkından!*
  • elmas piyasasına olan hakimiyetini kaybetmemek için, elmas'ın tükenmekte olduğu, çok zor bulunduğu balonlarını sürekli piyasaya uçuran şirkettir. elmas çok nadir bulunan bir taş değildir ama fiyatının yüksek kalması için üretim sınırlanır ve yeni üreticilerin piyasaya girmesi bir şekilde engellenir. oysa büyük karatlı olanlar hariç elmas doğadaki diğer değerli taşlardan daha fazla bulunan bir maddedir. ama bu nadirlik ve pahalılık imajı onu en pahalı değerli taş haline getirmiştir. bu başarının arkasındaki en büyük güçte de beers'dir.
  • afrika'yi somurup bilimum ucuncu dunya ulkelerindeki insanlari ucuza calistirip servetine servet katan kurulus.
  • ellerindeki elmas kaynaklarinin dunyanin en buyuk madenlerinden biri olmasina ragmen elmasi bulunmasi zor bir maden gibi gosteren kartellesmis sirket
  • akıllara bu aslında bira markası olmalıymış fikrini düşüren şirket ismi.
  • tek tas yuzuk fiyat standartini "iki maas" belirlemis kurum-kurulusmus. maas ile kastettigi seyin aylik gelir oldugunu kabul ederek kendisine burdan su mesaji vermek istiyorum:

yapma canim yapma evladim, yengen de insan.
  • yapay taşlar dışında dünyadaki bütün saf pırlantaları toplasak ancak iki katlı iki otobüsün içini doldurabiliriz gibi çarpık bilgiler sunan bir tekel.
  • kartellesmenin en akilli yontemlerini uygulayan, elmas marketine girmek isteyen sirketleri kendilerinden elmas almaya zorlayan, bu sekilde elmas fiyatlarini istedikleri gibi kontrol edebilen sirket
hesabın var mı? giriş yap