şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekle bağlacı ayıramayan insan sorusu.bu hayatta kimse kimseye örnek olmak zorunda değil. yazdıkları google'da çıkıyor diye kimse kendini kasmak zorunda da değil. de da ekini ayırmadı diye kimse bir avuç dil züppesinin aşağılamalarını duymak zorunda da değil. bence de dil bilgisi kurallarına dikkat ederek yazmanın kötü bir tarafı yok ancak uymuyor diye insanlara kin kusmak, sözlükten atılsın demek falan aptalca. de da ekini ayırmıyorsa o yazıyı okumam diyenlere şöyle demek lazım. ipimle kuşağım...
  edit : ayrıca kastedilenin bağlaç olan de da olduğunu varsayarak bu entryi yazdım yoksa ek olan de da bitişik yazılır zaten.
 • (bkz: ek)
  (bkz: bağlaç)
 • türkçe'yi önemsemeyen çoğu kişinin "de da ekini ayıramayan insanın sözlük de işi ne?" şeklinde algıladığı soru.
 • de'nin da'nın ayrı yazılması gerektiği yerlerde ayrı yazmak, bitişik yazılması gereken yerlerde bitişik yazmak türkçenin zorunluluğudur.
  anlam bakımından saçma sapan yerlere gidilmemesi için zorunludur.
  yazmasam ne olur diyerekten yanlışta ısrar etmek akıllı insanın işi değildir.
  yazmazsan cehaletini ortaya koymuş olursun, türkçeyi bozmuş olursun, insanları rahatsız etmiş olursun, tesadüfen senin yazını okuyan kişilere işkence etmiş, zamanlarını çalmış olursun.

  bildiğin, hakim olduğun dilde yazı yazacaksın toplum önünde. eğitimsiz isen yazmayacaksın, çalışıp öğrenip yanlışlarını düzeltip ondan sonra yazacaksın. cehalette ısrar etmek olmaz.

  burada bir yazar şöyle başlık açmıştı: bende olsam sow'u oynatırdım dedi semih

  aşağıdakileri yazmıştım ben onun altına. oradan kolayca öğrenilebilir bu konunun doğrusu. atla deve değil; öğrenmemekte inat edeceğine, azıcık dikkat etsen öğrenirsin doğrusunu:

  "ben de olsam" demiştir semih, "bende olsam" dememiştir.

  artık bu kadar basit bir ayırımı öğrensin bir zahmet türkçe yazmaya kalkışan insanlar.
  "ben bende değilim..." gibi bir ifadede doğru olur "bende." bu işin sorumluluğu kimde? bende, sende, ötekinde der gibi.
  sende ne kadar para var? bende para yok, belki arkadaşta vardır. bende kuvvet kalmadı. sende filancanın telefon numarası var mı? bende yok, kardeşimde olabilir.

  ama başka birisinin bir hareketi sözkonusu, ve ona paralellik, aynılık, benzerlik ifade eder şekilde söylenecekse, öncesi olan bir olaya bağlantılı ise yani, "ben de" şeklinde ayrı yazmak zorunluluğu vardır.
  filan konu var ya, işte ben de...
  filanca şöyle söylemiş, sen de söyle... falanca sınava hazırlanmamış, ben de hazırlanmadım.
  şirkete iyi bir eleman almalıyız, kimi alalım? murat'ı alabilirsek iyi olur, ama kardeşim de olabilir.
  doğrusu bu şekilde.

  okuyana ciddi zorluk ve sıkıntı veriyor yanlış kullananlar.
  her yanlış kullanımda, okuyan kişinin beyni otomatik olarak yanlış yere gönderiliyor:
  "bende oynatırdım dedi"yi okuduğu zaman insan "bende oynatırdım ne demek, semih'in kendi takımı filan mı var acaba ki birisi için bende oynatırdım demiş, benim takımda oynatırdım mı demek istemiş" diye sorguluyor, anlamsız oluyor; sonra anlıyorsun ki, yanlış kullanım, semih "ben de" demiş.
  zaman kaybı. okuduğuna pişman oluyorsun.
 • behzat ç. de harun reyiz'den güzel bir gönderme gelmiş -de -da bağlacını kullanamayanlarla ilgili olarak.*

  http://inciswf.com/hocankimdi.swf
 • tam tersi bu eklerin ayrılmaması gerekir, zira kendileri ismin altı halinden biri olan bulunma hali ekleridir. asıl ayrılması gereken ek olan değil bağlaç olan de ve da'dır.
 • adı üstünde “sözlük” platformu burası. forumda yazar gibi gayri ciddi yazarların eklerin nasıl yazıldığından bihaber kişilerin ne işi olduğunu bizlere hatırlatan sorudur.
 • (bkz: valla bilmiyorum ki)

  sözlükçülükten çok sözlükçücülük yapanların sorusudur.
  sen önce nasıl başlık açılacağını öğren.