şükela:  tümü | bugün
  • okunan metinde bu tür yazın hataları beyinde bir tür mavi ekrana neden olduğundan, anlatılmak istenen her ne ise bir kez dağılmış olan dikkatlerin tekrar toparlanamaması nedeniyle oluşan istem dışı bir durumdur. hatta beyinde oluşan kargaşa nedeniyle metnin devamını okumak kimi zaman işkenceye dönüşür.

entry yazan kişi o anda heyecana kapılmış, bu nedenle bazı yazın hataları yapmış ve hatta o hatalar dikkatini çekmemiş olabilir. bu tür hatalar arasında sözcük içinde harf atlamak, sözcük içindeki harflerden ikisini yanlış sırayla yazmak gibi örnekler vardır ki bunlar zihni o kadar çok karıştırmaz ama bile isteye de da ki mi eklerini yanlış yazanlar ayrı, onların entrylerini ciddiye almamak okurun en doğal hakkıdır.

en acıklısı, bu hususun defalarca dile getirilmiş, iyi kötü hakkında yazılıp çizilmiş ve anlatılmış olmasına karşın kimsenin kendini düzeltme gereği duymamasıdır. yoksa gerek duyuyorlar da nerede hata yaptıklarını mı anlamıyorlar, orası belirsiz. belki de tanım kargaşası yaşıyor olabilirler o nedenle bir de örneklerle anlatmak yararlı olabilir.

dikkatsizce yapılan yazım hataları örnekleri:

benim maaıma iki yıldır zam yapılmıyor. açılımı: benim maaşıma iki yıldır zam yapılmıyor - burada yanlışlıkla ş harfi atlanmıştır. heyecandandır sorun olmaz.

benim maaışma iki yıldır zam yapılmıyor. açılımı: benim maaşıma iki yıldır zam yapılmıyor - burada yanlışlıkla ş ve ı harflerinin sırası karışmıştır sorun olmaz.

bilerek yapılan yazım hataları örnekleri (de da mi ki ekleri):

babam da balıkçıydı, ben de balıkçıyım - de/da ayrı yazılır
    ben elimden geleni yaptım, şimdi sıra babamda - da bitişik yazılır

anlamayanlar için bir daha:

güzel söyledin de bu seni ilgilendirmez - de ayrı
    kupaların hepsi bende - de bitişik
    ben de özledim ben de - de ayrı
    kıroyum ama para bende - de bitişik

dikkat:

bilip de söyleyememek - doğru
    bilip te söyleyememek - yanlış

bırak da ben yapayım - doğru
    bırak ta ben yapayım - yanlış

durakda seni bekliyorum - yanlış
    durakta seni bekliyorum - doğru

yine mi sen - doğru
    yinemi sen - yanlış
    ben mi dedim bunu - doğru
    benmi dedim bunu - yanlış

bileşik örnek:
    sen de mi brütüs ( cümle içindeki anlamı: sen de mi onlardansın) - doğru
    aynı anlamdaki diğer örnekler:

sendemi brütüs - yanlış
    sen demi brütüs - yanlış
    sende mi brütüs - yanlış

buna karşın:
    kalemim sende mi brütüs - doğru

örneklere devam:

bu sabahki kahvaltı çok kötüydü - doğru
    bu sabah ki kahvaltı çok kötüydü - (sabah yenen kahvaltıyı anlatıyorsa) yanlış
    bu sabah ki her zamankinden soğuktu - doğru
    bu sabahki her zamankinden soğuktu - yanlış

bu kadar yazıp çizdikten sonra sözkonusu ekleri hala yanlış kullananları ciddiye almamakla kalmayıp kafadan çok kötü butonuyla şereflendirmek en doğal istem dışı davranış olacaktır. saygılarımla.
  • karşınızdaki insanı neye göre ciddiye aldığınıza göre geçerliği değişen 'test'.

eğer karşınızdakini zekasına göre ciddiye alıyorsanız: geçerliği düşük.

eğer karşınızdakini bir konudaki bilgisine (müzik, sanat, bilgisayar vs.) göre ciddiye alıyorsanız: geçerliği düşük.

eğer karşınızdakini dilbilgisine göre ciddiye alıyorsanız: geçerliği yüksek.

eğer karşınızdakini genel kültürüne göre ciddiye alıyorsanız: geçerliği orta.

geçerliğin en basit tanımı için ise:#6575956
  • bu ekleri bilmeyen insan ilkokuldaysa ciddiye alırım ben mesela ama üniversite mezunu adam de da ki mi ayrımı yapamıyorsa, o zaman o adamı ciddiye almam. dediğim o ki, yaş ve eğitim faktörü de göz önünde bulundurulur bu ciddiye alınmama sırasında.
  • bilgi eksikliginin yaninda*ozen eksikligini de gosteren bir durum gramer kurallarına uygun yazmamak. "okuyanlar anlar nasilsa" kolayciligi bazen. "kurallara uymazsam marjinal ve cool gorunurum" aptalligi da olabilir tabii. ama hepsi ayni kapiya cikiyor; yazinin okunurlugunu, yazarin guvenilirligini azaltiyor; kazara oldugu belli olanlar bir yana, surekli bu sekilde yazan yazarlar bana da itici geliyor.
  • afazinin önlenmesi adına hassasiyet geliştiren insanların tepkisidir. haklıdır. az bile denmeli bir de üstüne aynı yanlış kullanımlar tekrar ederse tokatla karşılık verilmelidir.
  • lan ekinin birlesik yazilmasina benzer bir hatadir.

ne oluyor lan oglum - dogru
    noluyo l'olm - yanlis
  • az bile gelir, çünkü en geç ilkokul üç müfredatında yer alır bu konu. dolayısıyla, örneğin, edebiyatta doktora derecesine sahip bazı kişilerin bile bu hatayı yaptığını görmek sadece üzücü değil, acınası bir durumdur.

hatta gözlemlerime ve kişisel deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, aklı başında kadınlar için, kendilerine "yazan" ve ne yazık ki basit olduğu düşünülen bu hatayı yapan erkekler arasından feriştahı gelse hiç şansı yoktur. bu kıyağımı da unutmayın...
  • bu ekleri bilmeyenler olsa olsa yabancı uyrukludur. alman, honolululu filandır. türkçeyi bilmiyordur ki eklerini bilsin. ciddiye almayınız evet.

ha kastedilen -de -da -ki -mi eklerini "doğru kullanmayı" bilmeyenlerse,

(bkz: de da ki mi eklerini doğru kullanamayanı ciddiye alamamak)

ıslak odun reyonumuz alt kattadır. odunda kampanya!! bir ıslak odun alana bir budaklı meşe bedava!
  • gayet olağandır ve normaldir. olayı sadece dil bilgisi eksikliği olarak görmeyen insanlardanım.
    genel olarak gözlemlediğim; "herkes" yerine "herkez", "değil" yerine "deyil" yazan ve ayrı yazılması gereken ekleri bitişik yazan insanlar zaten pek de bilgili, donanımlı ya da ciddiye alınır bir şey söyleyen insanlar olmuyor. sonuçta kendi dilinin bu en itici yanlışlarını yapan bir insan belki çok iyi bir zanaatkar olabilir, çok iyi bir mühendis olabilir, çok iyi bir diş hekimi de olabilir ancak herhangi bir konuda ciddiye alınabilir bir insan olamaz. bu imla konusunu bile kapsamayan bir genel kültür ve dikkat söz konusuysa ben o insanı ciddiye alamam.