şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ismin de hali demektir. asla ve kat'a dahi anlamindaki de ile ayni anlami tasimaz. sayet, dahi anlamindaki de bir baglactir. olsa olsa de baglacidir; evet.
 • koskoca, üniversite eğitimi almış, hatta öğretmen olmuş arkadaşlarımın da yanlış kullandıklarını görünce deli oluyorum bu eki. çocuklara nasıl öğretiyorlar ki acep?
 • bağlaç ve durum eki olaraktan iki çeşidi bulunan ektir. bir çok kişi değişik durumlarda yanlış kullanır. ayrıca bu eki dahi anlamındaki de ayrı yazılır kalıbıyla doğru kullanabilmek için pratikleştirmek eksik ve yanlıştır. örneğin: ben de geliyorum yerine ben dahi geliyorum demek aynı şey değildir. burdaki dahiyi zeki anlamında anlayan bile görülmüştür.
 • bağlaç ve durum eki olarak iki çeşidi bulunan bu muhteşem, güzide, en çok karıştırılan ve bu sebeple en değerli ek olarak kabul ettiğimiz (karmaşık şeyler daha değerli olmaz mı a dostlar?) eke, ben bir de üçüncü kullanım şekli getirdim. hazır olun, açıklıyorum:

  "sohbet esnasında muhabbeti kendi hayatına çevirme anlamındaki de eki."

  şöyle kullanılıyor; biri size o gün yaptıklarını, kendi hayatıyla ilgili bir şey anlatıyor olsun, siz de o anki muhabbet gidişatından bağımsız bir şekilde kendinizden bahsetmek istiyorsunuz. ("biraz da benden bahsedelim mi?") ve muhabbete giremiyorsunuz. karşınızdaki anlatıyor, "bugün şöyle yaptım, böyle yaptım, bunu yedim, şöyle yoruldum, buraya gelirken şöyle oldu..." diye. ve durunamayıp "bugün ben de bunu yedim," dediniz mi? tebrikler, artık siz de benim keşfettiğim "muhabbeti kendi hayatına çevirme anlamındaki de eki"ni başarılı bir şekilde kullanan birisiniz. size iki çeşit de eki olduğunu söyleyenlerin karşısına geçip üçüncü de ekini de anlatın. herkes bilsin.
 • sevgili yurdum insanı; bu ekin yazımının neden önemsendiğini kimse söylemedi belki de sana. ben söyleyeyim: anlam karışıklığına en çok sebep olan ek. cümlenin yarısında anlam karışıklığı ile karşılaşınca beynimiz mavi ekran veriyor ve sana söverek cümleyi baştan okumak zorunda kalıyoruz.

  şimdi son kez anlatıyorum çok basit bak.

  iki tane -de eki kullanımı var:

  1- ek olan -de ( bitişik yazılır)
  2- bağlaç olan -de (ayrı yazılır)

  üçer tane örnek vereceğim kafan berraklaşacak.

  ek olan -de için;
  senin telefonun bende.
  içerde misin kardeş?
  kadıköyde oturuyormuş.

  bağlaç olan -de için;
  sinemaya sen de gelecek misin?
  bu organizasyonda ahmet de var.
  ne iyi ettin de geldin.

  son olarak bir formül vereyim: verdiğim ilk üç örnekte yani ek olan ve bitişik yazılan -de ekine "-dır -dir" ekini getirdiğinde anlam bozulmaz ama bağlaç olana getirirsen bozulur.

  mesela:
  senin telefonun bendedir. (anlam bozulmadı)
  sinemaya sen dedir gelecek misin? (anlam bozuldu)

  umarım artık karıştırmazsın lütfen karıştırma çünkü.
 • (bkz: de (ek))
 • sen günlerce sohbet et, emek ver sonra gelsin
  bende seviyorum orayı
  sende ki nasıldı?
  gibi en basit hataları sıralasın. sonra vay efendim neden sustun, vay efendim hu hu?
 • en okumuşunun hatta okutma işini eyleyenlerin dahi yazarken bağlaç olan ile ek olanı karıştırması acayip sinir bozucu. uyardığında da "ayyy hızlı yazdım" gibi kıvırmalara da ayrıca sinir oluyorsun.
 • de eki; ey iman edenler.. yok lan, dur..
 • keşke hayatımızdaki bağzı insanlar da "-de eki" olsa da biz onları ayırırken tereddütte kalmasak.