• sen günlerce sohbet et, emek ver sonra gelsin
    bende seviyorum orayı
    sende ki nasıldı?
    gibi en basit hataları sıralasın. sonra vay efendim neden sustun, vay efendim hu hu?
  • koskoca, üniversite eğitimi almış, hatta öğretmen olmuş arkadaşlarımın da yanlış kullandıklarını görünce deli oluyorum bu eki. çocuklara nasıl öğretiyorlar ki acep?
  • de eki; ey iman edenler.. yok lan, dur..
  • bağlaç ve durum eki olaraktan iki çeşidi bulunan ektir. bir çok kişi değişik durumlarda yanlış kullanır. ayrıca bu eki dahi anlamındaki de ayrı yazılır kalıbıyla doğru kullanabilmek için pratikleştirmek eksik ve yanlıştır. örneğin: ben de geliyorum yerine ben dahi geliyorum demek aynı şey değildir. burdaki dahiyi zeki anlamında anlayan bile görülmüştür.
  • kullanımı zor olsa yanlış yapmayı anlarsın ama değil işte.

kelimeyi öğelerine ayıramazsın fiile uygun soruyu soramadığın için anlarım, cümledeki yazım yanlışlarını yapamazsın anlarım özellikle büyük harf/küçük harf gibi. noktalama işaretini yanlış yaparsın anlarım(özellikle virgül, noktalı virgül ile iki nokta arasında gidip gelmeler.)

bağlaç ise ayrı yazacaksın, bu kadar basit.
  • (bkz: de (ek))
  • çoğu yerde çapı da gösterir.
  • cümleden attığınızda anlamı bozuyorsa bitişik yazılması gereken ek.
  • bir insanla sohbet edip etmeyeceğime karar verdiren ektir.
  • bağlaç ve durum eki olarak iki çeşidi bulunan bu muhteşem, güzide, en çok karıştırılan ve bu sebeple en değerli ek olarak kabul ettiğimiz (karmaşık şeyler daha değerli olmaz mı a dostlar?) eke, ben bir de üçüncü kullanım şekli getirdim. hazır olun, açıklıyorum:

"sohbet esnasında muhabbeti kendi hayatına çevirme anlamındaki de eki."

şöyle kullanılıyor; biri size o gün yaptıklarını, kendi hayatıyla ilgili bir şey anlatıyor olsun, siz de o anki muhabbet gidişatından bağımsız bir şekilde kendinizden bahsetmek istiyorsunuz. ("biraz da benden bahsedelim mi?") ve muhabbete giremiyorsunuz. karşınızdaki anlatıyor, "bugün şöyle yaptım, böyle yaptım, bunu yedim, şöyle yoruldum, buraya gelirken şöyle oldu..." diye. ve durunamayıp "bugün ben de bunu yedim," dediniz mi? tebrikler, artık siz de benim keşfettiğim "muhabbeti kendi hayatına çevirme anlamındaki de eki"ni başarılı bir şekilde kullanan birisiniz. size iki çeşit de eki olduğunu söyleyenlerin karşısına geçip üçüncü de ekini de anlatın. herkes bilsin.
hesabın var mı? giriş yap