şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • filmin ingilizce adı: the five obstructions

  2003 danimarka yapımı bir film.

  the five obstructions, iki yönetmen arasındaki deneysel bir çekişmeyi anlatan bir tür sinema belgeseli. "bir tür" diyorum, çünkü daha önce hiç böyle bir yapım izlemedim.
  şöyle ki, yönetmen lars von trier, arkadaşı ve hayranı olduğu deneyimli yönetmen jorgen leth'in önüne deneysel zorluklar çıkararak usta yönetmenin kapasitesini zorlamaya çalışıyor. trier’in bunu yapma adına seçtiği yol, leth’in 1967 yılı yapımı kısa filmi the perfect human'ı belli imkansızlıklarla yeniden çekmesini istemesi. yani leth, 30 küsür sene evvel çektiği (yani bir kez başardığı) bir işi belli imkansızlıklarla yeniden başarmaya çalışarak ustalığını konuşturacak...

  trier, leth'i beş kez test ediyor. yani leth, bu deneysel süreç zarfında aynı çalışmayı beş farklı şekilde yineliyor. zaten filmin adı da, beş yeni çalışmanın içerdiği beş zorluğa referansta bulunuyor. söz konusu zorluklar da, filmin küba’da ve set kullanmadan çekilmesi ya da (leth’in hiçbir tecrübesinin olmadığı) animasyon formatının kullanılması gibi şeyler. neticede, bu beş yeni kısa film ve hepsinin öncesinde ve sonrasında iki zeki adamın yaptıkları değerlendirmeler kurgulanarak, the five obstructions adlı müstakil bir belgeseli sonuç veriyor.

  bu arada, ustanın hayranı tarafından test edilmesini de ayrıca ilginç buldum. genelde bu işler tersi istikamette cereyan eder.

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/the_five_obstructions

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
5 entry daha