şükela:  tümü | bugün
  • devletin şirketlere verebileceği maksimum yardimi düzenleyen kisitlama (bkz: yanlissam düzeltin)
  • avrupa birliği nde iç pazarda rekabeti engelleyecek tüm devlet yardımlarının yasaklanmasına rağmen kobi lere, ar ge firmalarına verilen yardımların ihmal edilebilecek derecede etkisiz kalacağını vurgulayan kural. bu kurala göre; üç yıl içinde bir şirkete yüz bin euro yu aşmayan miktarda yardım verilmesi bu kapsama girmektedir ve yasaklanmasına gerek yoktur.
  • ab komisyonu'nun rekabet hukuku kapsamında koyduğu bir kuraldır. buna göre, at antlaşması 81(1) maddesindeki teşebbüsler arası rekabeti bozucu mahiyetteki anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar - hardcore yasaklardan olmamak şartıyla (fiyat belirleme, pazar paylaşma vb)- rakip teşebbüsler arasındaysa ve toplam pazar payı %10'u geçmiyorsa, rakip olmayanlar arasında ise ayrı ayrı %15'i geçmiorsa, bu anlaşmaların topluluk dahilinde rekabeti bozucu etkisi olmadığı kabul edilir. blok muafiyet falan almasına da gerek kalmaz. kobilerin genel olarak de minimis e tabii olduğu ve zararsız küçük işletmeler olduğu kabul edilir.
  • anti damping soruşturmalarında; karşılaştırma sonucunda ihraç fiyatının % 2’sinden düşük bir damping marjı elde edilirse buna de minimis denir, anti damping önlemi de uygulanmaz.
  • sözlük anlamı "ıvır zıvır", "önemsiz", "eser miktarda" vb. olan tabir, bir çok sektörde kullanılmaktadır. misal vücuda biraz arsenik aldınız ama size zarar vermedi, veya yurtdışına bir şeyler götürüp getirdiniz ama maddi değeri yasal sınırların içinde, atmosfere zehirli gazlar saldınız ama çevre bakanlığının sınırları içinde... bunların tümü de minimis diye geçer/geçebilir.
  • " göz ardı edilebilirlik " şeklinde literatüre ve rekabet kanunu'na kazandırılan uygulama. kanun'da sınırları tam olarak çizilmemiş olsa da bir tebliğ ile her şey netleşecektir.

    bu uygulamaya tabii ki ağır ihlaller ve rekabeti kısıtlayıcı işlemler için başvurulamaz. yerel ve görece daha küçük teşebbüsler için durumlarının soruşturmaya gidilmeden daha hızlı çözülmesi kurum ve teşebbüs açısından avantajlı olacaktır. ek olarak kurum çıtır müteşebbislere uygulama sayesinde ufak şımarıklık alanı bırakarak dolaylı yoldan katkı sağlıyor olacak.

    ilk kısımda bahsettiğim sınırların ise ciro ve pazar payı üzerine geleceği biliniyor. uyum sağlanmak istenen ab komisyonu için konu pazar payı üzerinden yürüyor. büyük ihtimalle şu sıralar bunların değerleri ölçülüp tartılıyor.
hesabın var mı? giriş yap