şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlik anlamı : şeytanın sırlarıdır.
 • mayhem'in dead'li ve euronymous'lu orjinal kadrosuyla kaydettiği albüm.
  ve hatta aynı isimli bir şarkı da son şarkıdır.
  işte bunlar da sözleridir:

  de mysteriis dom sathanas

  welcome !
  to the elder ruins again
  the wind whispers beside the deep forest
  darkness will show us the way
  "heic noenum pax"
  here is no peace
  the sky has darkened thirteen as
  we are collected woeful around a book
  made of human flesh
  "de grandaevus antiquus mulum tristis
  arcanas mysteria scriptum"
  the books bloodwritten pages open
  "invoco crentus domini de daemonium"
  we follow with our white eyes the ceremonial proceeding
  "heic noenum pax" bring us the goat
  "rex sacriticulus mortifer"
  in the circle of stone coffins
  we are standing with our black robes on
  holding the bowl with unholy water
  "psychomantum et precr exito annos major"
  "ferus netandus sacerdos magus. mortem animalium"
 • dead in intiharı ve bunun sonucu basçı necrobutcher ın gruptan ayrılmasıyla euronymous un basa burzum dan varg vikernes ve tormentor grubundan attil chisar alarak kaydettiği mayhem in en iyi albümü..ayrıca bu albümde ilk kez 2. gitarist kullanılmıştır..2. gitarlarıda thorns dan black thorn çalmıştır..kayıtlar sonrasında euronymous varg vikernes tarafından öldürülmüştür..
 • pure black metal in tavan yaptığı hatta black metal tavan yaptığı , black metal tarihinin en iyi albümlerinden biridir. albüm kayıtlarında 2 gitarist kullanmakla beraber dead in şaibeli intiharından sonra kurucu basçı necrobutchcer ın gruptan ayrılmasıyla euronymous "kankam o benim dediği "katili olacak varg vikernes i gruba bas çalması için çağırır. davulda hellhammer ve vokale attila csihar geçer ve kayıtlar tamamlanır 93 yılında. attilla csihar ın kendini aştığı vokalleri, hellhammer ın twin leri euronymous un gitar performası vs... herkesin performansı mükemmele yakındır. albümdeki her parça ayrı ayrı bir mayhem klasiğidir ve çoğu black metal grubu tarafından da coverlanır. ancak kayıtların tamamlanmasından sonra varg vikernes içinde çeşitli nedenlerle kin beslediği euroymous u öldürür. bundan sonra hellhammer ın albümde bas seslerini kıstığı yönünde rivayetler vardır. de mysteriis dom sathanas, ve freezing moon da neredeyse hiç bas yoktur gerçekten.

  neyse albümden sonra mayhem in dağılması hem euronymous a saygı adına hem de bu kalitede bir albümden sonra bozmama yönünde çok önemli bir örnek davranış olurdur. ancak gözünü para hırsı bürümüş olan hellhammer , necrobutcher ve maniac adlı eski mayhem üyelerinin aklını çelerek mayhem i devam ettirir ve sonrasında piyasa olmuş o eski büyüsünden çıkmış garip bir mayhem çıkar.

  sonuç olarak her müzikseverin arşivinde olması gereken 4/4 lük mayhem albümü.
 • euronymousun ailesi hellhammerdan bu albümdeki vargın çaldığı bas kayıtlarını silmesini istedi oda vargın kayıtlarını silip kendisinin yeniden kaydediceğine dair söz verdi ancak kendisi bas çalmayı bilmediği için mecburen oldukça kısık bir sesle vargın bas kaydını kullandı
 • katil ve kurbanının birlikte çaldığı tek albüm olma özelliğini taşıyan mayhem albümü.
 • bir black metal efsanesidir.
 • black metal tarihinin en iyi albümlerinden biridir. belki de en iyisi.
 • bambaşka bir atmosfere sahip black metal tarihinin en güzel albümlerinden biridir. ayrıca içindeki şarkıların istisnasız hepsinin güzel olduğu albümlerdendir. tek eksiği yeni yetme ergenlerin "abi mayhem diye bi grup buldum çok güzel" diye ortalarda gezmeleridir. orospu evladı ben de metallica diye bi grup keşfettim şahane birşey ama bunu heryerde söylüyor muyum?