şükela:  tümü | bugün
 • bir cicero eseri. türkçesi görevler hakkındadır. siyasal yaşamdan çekildikten sonra yazılmıştır.

  o sırada atina da felsefe eğitimi gören oğlu için ahlaksal görevleri konu alan bir eserdir. genellikle yunan modelleri üzerine kurulmuş fakat roma tarihinden bir dünya örnekler verilmiştir.
 • "nulla enim vitae pars neque publicis neque privatis neque forensibus neque domesticis in rebus, neque si tecum agas quid, neque si cum altero contrahas, vacare officio potest in eoque et colendo sita vitae est honestas omnis et neglegendo turpitudo."

  "umumî ya da şahsî, işte ya da evde, kendi başına ya da başkalarıyla çalışıyor ol fark etmez, hayatın hiçbir aşaması ahlâkî yükümlülükten yoksun olamaz; yaşamdaki her şeyin ahlâken doğru olması bu gibi yükümlülüklerin yerine getirilmesine; her şeyin yanlış olması ise yine bu yükümlülüklerin ihmal edilmesine bağlıdır."
  de officiis i.ii.4
 • "cicero, de officiis 1.148 ve verecundia"
  http://jimithekewl.com/2011/10/11/verecundia/
 • counter strike adlı popüler fps oyununda bir harita değildir ve kesinlikle karıştırılmamalıdır oyun ile.
 • romalı devlet adamı ve felsefeci cicero'nun ahlak/fayda ilişkisini ve dengesini anlattığı eseri. iş bankası yayınları tarafından yayınlanıyor.
 • yükümlülükler üzerine, yaşamını roma devletinin ve geleneğin sürekliliğine adamış olan cicero'nun ölümünden önce yazdığı son teknik eseridir. temel bir felsefi problemi, yararlı olan ile ahlaken doğru olanın çatışmasını, probleme bireyin ve devletin yükümlülüklerini de dâhil ederek derinlemesine inceler. oğluna hitaben, mektup olarak kaleme aldığı eserde, tüm roma vatandaşlarına yükümlülüğün ne olduğunu ve niçin önem taşıdığını tecrübelerine dayanarak aktarır.
 • cengiz çevik çevirisiyle iş bankası yayınlarından edindiğim cicero'nun kaleme aldığı kitap.

  kitaba elimin gitmesinin hikayesi şu: son işyerimde torpil ve adam kayırma olayları beni inanılmaz rahatsız etti ve işten ayrıldım. işsiz kaldığım 3,5 aylık dönemde hep şunu düşündüm. ben yönetici olsaydım birine torpil yapabilir miydim? ben gücü elimde bulundursaydım hakedenlerin hakkını bilinçli olarak yiyebilir miydim? ya da tüm bunları yapabilseydim bile beni yetiştiren ailemin yüzüne nasıl bakardım? hadi onu da geçtim, yaptığımın ne olduğunu bilerek gece nasıl rahat uyuyabilirdim?

  işte bu sorunsallar beni bu kitabı okumaya itti. ahlaklı ve doğru olmak her alanda temel yükümlülüğümüz bana göre. tabi kitap bambaşka bir şeyi de anlatıyor olabilir. okudukça editleyeceğim.

  --- spoiler ---

  edit-1: cicero bu kitabı oğluna mektup şeklinde kaleme almıştır. temel olarak yararlı olan bir şey ile yararlı olan başka bir şey çatışırsa ne olur sorunsalını incelemiştir.

  en vurucu tespitlerden biri şudur: "yaşamda ahlaken doğru olan her şey yükümlülüklerin yerine getirilmesinden, yanlış olan her şey ise yine yükümlülüklerin es geçilmesinden kaynaklanır." ne kadar katılsam az!

  edit-2: adaletsizliği ikiye ayırıyor ki çok isabetli. biri zarar verenlerin, diğeri ise haksızlık yapılmasına mani olabilecekken bunu yapmayanların adaletsizliğidir diyor. bu adaletsizliklerin sebebi olarak da korkuyu öne sürüyor. adaletsizliği yapan kişi bunu yapmazsa başına bir kötülük geleceği ya da istediği şeyi elde edemeyeceğini düşünerek hareket eder. günümüz kurumsal ortamında ya da hayatın herhangi bir alanında haksızlığa uğrayan pek çok kişi cicero'nun bu sözlerine bakarak sebep ve sonuç ilişkisi kurabilir.

  doğru ve ahlaklı olanı ayırmada basit bir yöntem de sunuyor. eğer bir şeyin haksız olduğu ile ilgili şüpheye düşersen o şeyi yapmaktan kaçınmalısın.

  edit-3: cicero'ya göre hem cezada, hem de iyilikte ölçülülük esastır. savaş ise her durumda son çare olarak kullanılmalıdır.

  haksızlığı incelerken hilekar olmanın kaba kuvvetten bile daha kötü olduğunu ifade eder. ona göre, hiçbir tavır iyi adammış gibi görünebilmek için insanları aldatmaya çalışanların yaptığı adaletsizlik kadar açık değildir. milattan önce zikredilmiş bu sözün altına benim 2017 yılında imza atmamdan daha muhteşem birşey varsa o da nedir? sahiden ikiyüzlü insan kadar mide bulandırıcı ne var şu dünyada? düşman düşmanlığını açık olarak ortaya koyarak en azından dürüstlük sergiliyor, ya bu ikiyüzlüler?

  --- spoiler ---
 • 2000 yıl önceki sorunlarla bugünkü sorunların benzer, hatta aynı olduğunu, birçok konuda 2000 yıl boyunca bir arpa boyu yol alamadığımızı gösteren eserdir.

  hazzı küçümseyen ancak acıyla karşılaştığında gücünü yitiren ve şöhreti küçümseyip kötü ünlendiğinde yıkılan insanlar için, "böyleleri tutarsızlıkta bile yeterince tutarlı değildir." der cicero.

  böyle güzel yerme ifadesi görmedim açıkçası.
 • "böylece onuru zedelenmiş bu yaşlı adam kendi gücünün farkına varır ve diğer kuşaklara miras bırakmak üzere, yalnızlık içinde geçirdiği bu günlerinde, bağımsız ve ahlaklı bir kişinin kendisine ve devletine karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu ödevleri öğreten en son ve en büyük eseri yükümlülükler üzerine'yi yazar. bu kitap marcus tullius cicero'nun 44 yılının sonbaharında, aynı zamanda yaşamının sonbaharını geçirdiği puteoli'de* yazdığı politik ve ahlaki bir vasiyetnamedir." stefan zweig - sternstunden der menschheit (bkz: cicero/@ibisile)

  (bkz: phintias)