• arvo part'in bir bombası. gottfried von einem'e ithaf edilen 1980 tarihli eser, dört solo ses, org ve perküsyon için yazılmış. tibetli bir rahibi hatırlatan bas insanı kendisinden alıyor. bir ağıt belki de, tarihin derinliklerinden gelip, kalbe giren. üçbin yıl evvelki babil canlanıyor gözümde, kalbimde ise tarifsiz bir acı. çaresiz başka metinlere sarılıp avutuyorum kendimi. ruhumun karanlığı bastırıp puan alıyor. haykırıyorum salınımımın içinde; sesim sonsuzluğa karışıyor; çanlar susuyor...
  • oscar wilde gibi sozunu kimseden cekinmeyen, laf koymaktan geri kalmayan, egosunun farkinda bir adamin nasil olup da lord alfred douglas gibi bir pic icin hem hayatini, hem sanatini, hem servetini 2-3 sene gibi bir zamanda carcur ettigini gozler onune seren mektup…insanin akli almiyor... ama iste oscar wilde da farkinda ve yine kendisi ile en iyi tespiti kendisi yapiyor; her dehanin bir sapkinligi vardir diyerek…ha bir de morrissey dokonuyor bu konuya (bkz: cemetry gates)
    with loves, with hates
    with passions just like mine
    bahsi gecen tutku wild wilde’in tutkusundan baska birsey olmasa gerek…
  • "derinliklerden" manasinda gelir. incil'de mezmurlarda de profundis clamavi ad te domine olarak gecer. bizim fatiha suresine elham dememiz gibi, gavurlar da bu sureye (ya da her neyse) de profundis domine derler.
  • "keder, sevginin eli dışında hangi el değse kanayan bir yaradır. sevginin eli değince bile kanar, ama ızdırap vermez."
  • eser olmakla birlikte aynı zamanda da oscar wildeın hapisten sevgilisi lord alfred douglas'a yazdığı özel itiraf mektubudur. acı suçlamalarla ve analizlerle başlar, sona doğru "dön bana" ya dönüşür. ayrıca "suffering is one big moment" sözünün geçtiği eserdir.
    kitap haline getirildiğinde önsözünü andre gide yazmıştır.
  • mühim bir oscar wilde eseridir.
  • okumayın. oscar wilde'ın o ihtişamının eriyişine bu kitabı okurken şahit olmayın. nefreti dünya üzerinde söylenebilecek en güzel kelimelerle betimlemiştir wilde bu mektupta.
    (bkz: nefret/@ghostcountry)
  • oscar wilde'ın hapishaneye girmesine sebep olan kişiye yönelik öfkesi, tutkusu, aşağılamaları, pişmanlıkları ve özlemleriyle doldurarak yazdığı mektuptan oluşan kitap. kitabın benim içi en etkileyici kısmı ise hayranlıkla isa'yı bir sanatkar ve romantizm öncüsü olarak açıklaması; bir marangoz ve bir köylü olan isa'yı anlayış biçimidir. isa'nın yalnızca bir sanatçı olmadığını yaşamındaki tutku ve acılarla hayatını bir sanat eserine dönüştürdüğünü ifade ediyor. sefaleti, sıradanlığı ve yarattığı etkiyle isa'yı dini açıklamalardan uzak ama edebi olarak oldukça etkileyici bir şekilde anlatıyor.
  • "acı çekmek uzun süren bir andır. onu mevsimlere bölemeyiz. yalnızca ruh hallerini saptayıp yinelenişini kaydedebiliriz." oscar wilde
  • "de profundis (out of the depths of sorrow)"

güzîde grup dead can dance'in "spleen and ideal" albümlerinde yer alan, adıyla müsemma olduğunu her bir melodisiyle haykıran, lisa gerrard'ın başka boyutlardan bir ses olduğuna kanâat getirten şarkılardan biri.
hesabın var mı? giriş yap