şükela:  tümü | bugün
  • bir bilek rahatsizligi. * ciddidir. basparmagin bilekle birlestigi yerde, belli hareketleri yaparken ortaya cikan dayanilmaz bir agri seklinde kendini hissettirir. ozellikle bas ve isaret parmaginin birlestigi kaldirma ve tutma hareketleri cok aci verici hale gelir bu rahatsizlik yuzunden. eger sizde de bundan oldugunu dusunuyorsaniz su testi yapin: basparmaginizi kucuk parmaginizin kokune dokundurun. yumrugunuzu basparmaginiz icerde kalacak sekilde sikin. sonra diger elinizi yumrugun uzerine koyup, agrili elinizi tutup asagiya dogru bukun. eger en sofistike aikido veya hapkido hareketinin bile veremeyecegi bir aciyla kendi kendinize bu sekilde takla attirabiliyorsaniz de quervain'den mustaripsiniz demektir.

peki bu durumda ne yapilir? tabii hemen bir ortopediste gidilir cunku erken teshis tedaviyi kolaylastirir. ilk asamada size verilecek olan bir voltaren sr 75 mg hap ve dolgit krem olacaktir. hap sabah aksam tok karnina alinir, krem de sabah aksam masajla surulur. ayrica bir legen veya kovaya sicak su doldurulur, icine bir yemek kasigi tuz koyulur ve yukarida yazdigim hareket su icinde on dakika yavasca tekrar edilir. bundan bir sonuc alinmazsa de quervain'de hasar goren kanala igne yapilir. bu da kar etmezse ameliyatla sisip oldugu yere sikisan kanalin etrafi genisletilir. kolay gelsin, gecmis olsun. (bu sirada fazla bilgisayar kullanmamanizi ve laptopunuzu tek elle tabak tutar gibi tutup tasimamanizi oneririm.)
  • doğrusu de quervain tenosinoviti olup, abduktor polisis longus ve ekstensör polisis brevis tendonlarının tenosinovitidir
  • annelik hastalığı olarak da tabir edilir. anneliğimin 5. ayında sahip olduğum çok can acıtıcı bir bilek rahatsızlığı.
  • bu rahatsızlıktan muzdaripseniz doktorunuz öncelikle korumacı bir yaklaşım sergileyecektir. yani öncelikle buz+kas gevşetici+antienflamatuar ve de quervain ateli (baş parmak destekli bir atel) kullanmanızı isteyecektir. geçmezse fizik tedavi tavsiye edecek. fizik tedavinin sonlarına doğru halen geçmemişse bileğinize bir iğne yapacak. işte o iğne yüzünden 3-4 gün bileğiniz kaskatı kalabilir, ciddi ağrılar çekebilirsiniz ama bunlar geçici. sonrasında halen düzelmemişse artık ameliyat kaçınılmazdır.
  • yazılanları okuyunca korkudan altıma ettiren anne hastalığı... ayıcık çökertmesi. bugüne dek bir çok ortopedik sıkıntı yaşamış bir insanım fakt bunun ağrısı anlatılacak gibi değil, hayır bir de yorulduysa o eller, kol uyuşuyor ki o çok çaresiz bir durum. emziren bir anne olarak doktorun operasyon kesin çözüm, öbür türlü geçmez, sana kortizon da enjekte edilemez diye sinirlerimi bozması da cabası.ameliyat olunca çocuğu nasıl kucağıma alıp emzireceğimi düşünen yok tabi...
  • 2 haftadır çektiğim ağrı sonucu bugün tarafıma konulan teşhis. doktorun başparmağıma yaptığı bir hareket sonucu havaya zıpladım resmen. bir uyduruk el nasıl bu kadar ağrı yapar anlamadım ki ben birader. dra gitmezden evvel bilimum antienflamatuar tablet, pomad kullanıldığından direk atele alındı çilekeş elim. çıkarken kaç gün sonra çıkarayım dedim dr geçene kadar ki bayağı sürer dedi sırıtarak. bende espri sandımdı ya bu ne bir ay üç ay demiş mağdurları. yav bir de atel nasıl çirkin nasıl na estetik bişeymiş. yemin ederim ismail yk gibi oldum ak.

edit: 1,5 ay olmasına rağmen atel çıkmamakla birlikle aynı şikayetler sol elimde ve dirseklerimin çevresinde de oluşmaya başladı. tekrar doktora gidildi üzerine bir de epikondilit eklendi. fizik tedavi gerekiyormuş. peh. atel don gibi pabuç gibi bişey oldu bünye için artık.
  • benim de muzdarip olduğum bir bilek rahatsızlığı. aslında tam bilek ile de bağlantı değil gibi. doktorun demesine göre baş parmağın bağlı bulunduğu kasların içerisinden geçtiği kanalda sıkışması sonucu oluşuyormuş. baş parmağı oynattıkça veya üzerine yük bindirdikçe gerçekten çok acı veriyor. atel verdi 6 hafta tak dedi, 4 haftayı geride bıraktık herhangi bir düzelme yok. işin ucu operasyona doğru gidiyor. geçsin de gerekirse yatarız bıçak altına sıkıntı değil.
  • de quervain tenosinoviti m. extensor pollicis brevis ile m. abductor pollicis longus tendonlarının 1. ekstansör kanalda sıkışmaları sonucu ortaya cıkar. özellikle bir şey kaldırırken veya yumruk sıkarken ön kol basparmak tarafında ağrı ile kendini gösterir.finkelstein testi genellikle tanının konmasını sağlar.
    kirişlerin ilk etapta zorlanması ve irritasyonunda en önemli neden el bileğinin daha önce alışık olmadığı yeni bir hareketin farkında olmadan defalarca yapılmasıdır. özellikle yeni doğum yapmış anneler bu nedenle risk altındadır. bebeğin devamlı ve değişik pozisyonlarda taşınması el bileği ve başparmağın alışık olmadığı hareketlerdir. gebelik ve emzirme nedeni ile ortaya çıkan hormonal değişiklikler de süreçte rol oynayabilir.