şükela:  tümü | bugün
 • türkiyedeki en kaliteli yayınevlerinden biri; memet fuat, nazım hikmet, bertrand russell, william faulkner, behçet necatigil, simone de beauvoir, ilhan berk, edip cansever, oktay rifat, cemal süreya, nedim gürsel, ülkü tamer, jean-paul sartre, franz kafka, rainer maria rilke, william saroyan, ezra pound, james joyce, albert camus, samuel beckett, maksim gorki, pablo neruda, onat kutlar gibi isimlerin kitaplarını basmışlardır. çok sade ancak estetik kapak tasarımları vardır.
 • işte o sade kitaplardan biri için: (bkz: kirli ağustos)
 • wolfgang borchert'in bu salı, kapıların dışında, fener gece ve yıldızlar gibi soluk mavisiyle kimselerin farkedemediği kitapları basarak da diyar bucak peşine düşülmesine uygun sebepler yaratmıştır..
 • (bkz: avner ziss)
 • cep kitabı boyutunda, tek perdelik oyunlar basmış yayınevidir. bazıları şunlardır:
  anton cehov: dağ yolunda
  federico garcia lorca: don cristobita ile dona rosita'nın acıklı güldürüsü
  eugene ıonesco: kel şarkıcı
 • bu yayinevi'nin 50'lerin sonunda ve 60'larda cikardigi andac'lar vardi. o donem moda olmus, ses getirmis siir, oyku ve elestiri yazilarini, yeni sairleri tanitirdi. sahaflarda bulunur mu bilmem.. ama misal orhan kemal'in oykusunun, sezai karakoc'un siiirinin ya da ne bileyim, sebahattin eyuboglu'nun makalesinin henuz yeni yazildigi yil, daha onlar cinar degilken basilmis oldugu kitaplara sahip olmak cok güzel.
 • memet fuat'ın başka yayınevlerinin basmadığı nitelikli kitapları yayınlayabilmek için kurduğu, kendi çevirdiği briç kitabının gelirleriyle ayakta tuttuğu yayınevi. "de" isminin seçilişi çok ilginç. henüz yayınevinin ismi belli değilken,sait maden'e yayınevinin amblemini çizip çizemeyeceği sorulur. o da yapabileceğini, seçilecek ismin "de" harfleri ile başlamasını iyi olacağını söyler. uygun bir ad bulunamayınca, “de” adında karar kılınır. “demek”ten emir, ya da “biz de yayın yapacağız”daki “de” diye bir yakıştırma anlamına.
 • kapak tasarımları genellikle muhteşemdir. özellikle cep boyutundaki oyun basımlarının kapaklarının renkleri inanılmazdır.
  anlatması zor olsa da kavramcı elit dostlara yardımcı olsun diye minimalist diyebiliriz.
 • başucu kitabı "yaşamak hatırlamaktır"da, de yayınevinin kuruluşunu şöyle anlatır ülkü tamer (yky, 2004; s. 151) :

  //bir gün memet fuat'la konuşurken kısa oyunlardan söz açıldı. tek perdelik dört oyun çevirmiştim. memet fuat da altı oyun çevirmişti. bunları tek kitapta birleştirip yaşar nabi'ye önerelim dedik. varlık yayınları'na gittik. yaşar nabi, kitabı hemen yayımlayamayacağını söyledi.
  on oyun elimizde, cağaloğlu yokuşunu tırmanmaya başladık. nuruosmaniye caddesi'nin başına gelince, "metin'e bir uğrayalım," dedi memet fuat.
  metin yasavul, eniştesiydi. istanbul matbaası'nın yöneticisi. (...) on kısa oyun ona verildi. "bunlar tek tek kitap olacak," dedi memet fuat.
  de yayınevi, o oyunlarla "start aldı". yarışı başlatan, memet fuat'ın charles goren'den çevirdiği briç'ti aslında. kitap sürekli satıyor, neredeyse her yıl yeni baskısı yapılıyordu. ama kapağında herhangi bir yayınevinin adını taşımıyordu. kitapçılar arasındaki "itibar"ı, tek perdelik oyunların dağıtımına yardımcı olacaktı.
  neden "de?" "harfleri yan yana koyunca güzel göründü," demişti memet fuat.
  cağaloğlu'nda, vilâyet han'ın ikinci katında bir oda tuttu. sait maden'in kapaklarıyla, ilk kitapları, lorca'ları, çehov'ları, ionesco'ları yayımladı.
  sarı kapaklı kitaplar geldi sonra. arkasından anlatı dizisi. rulfo, faulkner, morris...
  dergisiz yayınevi olur mu?
  yeni dergi doğdu.//
 • edip cansever'in çağrılmayan yakup, tragedyalar gibi eserlerinin ilk baskısını yaptığı şimdilerde olmayan bir yayınevi. ispanyol edebiyatı'nın kült şairi rafael alberti'nin yitik koru'su da yine bu yayınevi altında çıkmıştır. sahaflarda bulmak mümkündür.
hesabın var mı? giriş yap