şükela:  tümü | bugün
 • ikibindört yapımı ingiliz filmidir.

  insanın içerisindeki tüm kokuşmuşluklarını anlatan güzel bir yapıttır. asker bir abinin, şizofrenisi ile spastik kardeşini o askerdeyken öldürenleri teker teker öldürmelerini anlatan filmdir. film müzikleri oldukça etkili ve uyuşturucunun ruhsal dünyamızın çökmüşlüğünü bir hayli gözler önüne seren gerçek bir kesit filmidir.
 • ters köşeye yatmak deyimi bu filme cuk oturmuştır. ayrıca intikam filmi böyle olmalı...

  --- spoiler ---

  abinin bakışları, korkusuzluğu, meydan okuması çok iyiydi. özellikle kötülerin ruh sağlığıyla oynayan şaka!ları ise cidden çok iyi kurgulanmış...intikam konusuna gelecek olursak: ilk başlarda intikamı yine önem ve kıdem sırasına göre (ezikten-güçlüye) alacak diye bildiğimiz klişe intikam filmlerinden dedim içimden. ama en baba elemanları öldürüp filmin sonunda en masumun yanına gitmesi resmen şok etkisi yarattı bende. ayrıca kardeşimin bana ihtiyacı var diyerek diğer elemanlardan daha düzenli bir hayatı olan ve daha vicdan sahibi kişiye kendini öldürtüp onu en büyük muhasebeyle yüzleşmesine neden olmuştur. öyleki susmakla, bıçağı saplamak arasında fazla bir fark yoktur aslında hatta arkana bakmadan bırakıp gitmek bir yerde bıçağı saplamaktan daha çok koyar insana ikisini birden yapıp canavar olmaksa yaşamaktan bezdirir insanı. abi, bu sorumsuzluluğu ve suçu filmdeki en bilinçli, en mantıklı, aile babası, insancıl kişiye yükler aslında onun için en kötü odur ve ona sorar: "sen ne yaptın?" diye...
  dipnot: bir de çaylarına kattığı karışımla, acizliği, kardeşinin durumunu ölmeden önce kurbanlarına yaşatması olayı da çok yerindeydi.
  --- spoiler ---
 • 2004 tarihli ingiliz malı buz gibi intikam filmi.
  çok iyi bir kurgusu var, gayet akıcı oyunculuk sergilenmiş buna rağmen çok fazla bir maliyeti olduğunu düşünmüyorum, herşey gayet gerçekçi işlenmiş.

  fragman için link