şükela:  tümü | bugün
  • film rahibe helen prejean'ın 1993 tarihli aynı adlı otobiyografik kitabından uyarlanmıştır. filmde susan sarandon rahibe helen prejean'ı canlandırırken sean penn ise 1980 yılında bir arkadaşı ile birlikte 18 yaşındaki bir genç kızı kaçırdıktan sonra tecavüz edip, sonra öldüren ve 1984'te idam edilen robert lee willie'yi canlandırmıştır.
  • film, çok kötü şeyler yapan insanların idam cezasına çaptırılması iyi mi kötü mü sorusunu, bir rahibe ve suçlu biri arasındaki sıcak ilişki üzerinden etkileyici oyunculuklarla irdeliyor. fakat idamın iyi ya da kötü olduğu konusunda film, kendi başına bir karara varmıyor. daha da kötüsü izleyici de bu konuda tam bir hüküm veremiyor. bazı yerlerde kararınızı veriyor, "idam kötü bir şeydir" diyorsunuz, sonraki sahnede, "aslında iyi de olabilir" diye düşünmeden edemiyorsunuz. hem kendisini hem de izleyicisini sonuca zor ulaşacak bir ikilemde bırakması, filmin en zayıf noktası. çünkü seyircinin de bir karara varması çok zor. vicdan muhakemesi yapılamıyor; her şey çok ölçülü ya da yetersiz serpiştirilmiş. olaya hem suçlu hem de mağdur gözünden bakarken aslında iki taraftan da bakamıyor, tam bir duygu aktarımı yaşayamıyorsunuz. sonuçta idam konusunda, filmden önce verdiğiniz yargılara dönüyorsunuz.
    idamı konu alan bir film olmasına rağmen, asla idam konusunda bir hüküm veremiyor dead man walking. filmin en güzel yanıysa oyunculukları. sean penn ve susan sarandon başarılı performanslar sergiliyor.
  • zeki elden çıkmış film. film boyunca "lan bu herif masum mu değil mi" diye düşündürtürken aslında şunu sorduruyor: demek ki bir kişinin suçlu olup olmadığı muallakta kalabiliyor. ama asarsan telafisi olmaz ki...?
  • --- spoiler ---

-sen tanrı'nın bir çocuğusun,matthew poncelet.
    -kimse bana daha önce tanrı'nın çocuğu demedi.bana defalarca falan filan- çocuğu dediler,hiç tanrı'nın çocuğu demediler.
    ölümümün, o anne- babalara biraz rahatlık vereceğini ümit ediyorum.belki de percylere ve delacroixlara verebileceğin en iyi şey, huzur duymaları yönünde bir arzudur.ben asla gerçek aşkı hissetmedim.hiçbir kadını ve kendim dışında kimseyi pek sevmedim.demek ki sevgiyi bulmam için ölmem gerekiyormuş.beni sevdiğin için teşekkür ederim.

--- spoiler ---
  • deyim uluslararası siyasette de kullanılmaya başlanmış, beşşar esed'i tanımlamak üzere.
  • tam şu yaz dönemlerinde içimizi kıpır kıpır eden smiley şarkısı. 1 kere dinlemek yetiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=gcc3bkoajsm
  • enerjik bir smiley şarkısı. hafif bir hint müziği esintisi de var gibime geldi.
  • memleketimin yabancı pop radyolarında en yakın zamanda gümbür gümbür çalmaya başlayacak olan romanyasmiley'nin şarkısı. şarkı, romanya ve bulgaristan'da hayli popüler durumda şu anda. -gereksiz bilgi kafası volüm 324-
  • nasıl dilime dolandıysa bu sabah daha gözümü açmadan mırıldandığım smileyşarkısı. klibi de şahane!

http://www.youtube.com/watch?v=jpovcvizcqw
  • yalap şap anladığım sözleriyle sabahtan beri googleda çılgınlar gibi aradığım şarkı. buldum, dinledim, rahatladım hatta facebookta bile paylaştım, dağılabiliriz.