şükela:  tümü | bugün
  • donnie eichar tarafından yazılmış, tam adı dead mountain: the untold true story of the dyatlov pass ıncident olan kitap.

    dyatlov geçidi vakası hakkında yazılmış bir kitap olup olayın aslını çözmeye çalışan, tüm olayı baştan anlatan bir kitap, kitapta tüm detaylar incelenmiş ve fotoğraflarla desteklenmiştir. ne yazık ki türkçesini bulamadım. sanıyorum yok. ama ingilizce olarak okurum diyenler için : bu linkten okuyabilirsiniz.
  • 'dyatlov geçidi vakası çözülemez' diye düşünen insanın ağzına yüzüne vurulası kitaptır. kararlı, bilinçli bir araştırmacının sağlam temellere dayanan bir yöntem izleyerek ne büyük bilinmezlikleri hiç edebileceğinin kanıtıdır.

    donnie eichar, dyatlov geçidi vakası'na bastırılamaz bir saplantıyla yaklaşmış, bu olay için rusya'ya iki kez gitmiş ve ölen dağcıların yakınlarından tutun konuyla ilgilenen kurumların çalışanlarına dek bulabildiği herkesle görüşmüştür. resmi raporları, günlükleri ve eline geçirebildiği her türlü belgeyi eşelemiş, önce dağcıların öyküsünü ortaya çıkarmış, sonra arama kurtarma çalışmalarını incelemiş, ardından da ölümlerin ardındaki gizemi, her türlü olasılıksız safsatayı eleye eleye çözmüştür.

    elbette eichar, 1-2 şubat 1959 gecesi holatchahl dağında değildi. orada olanları gözlemlemedi. ancak diğer tüm varsayımları kanıtlara dayanarak elemenin ardından küçümsenemeyecek bilimsel dayanakları olan bir başka varsayım, teori ortaya koymuştur. ve bu teori, açıkta hiçbir gizem, doğaüstü olay ve komplo teorisi bırakmaksızın konuyu açıklayan en gerçekçi senaryodur.

    dead mountain, gerek dili, gerek araştırma yöntemi bakımından hem çok keyifli, hem çok heyecanlı, hem de çok yüreklendirici bir kitap. bilinmezler ve gizemler, önü arkası anlaşılamayan kötülükler oldukça yaygın. bunları aydınlığa çıkarmak için donnie eichar'ı örnek almak iyi bir başlangıç olabilir.