• daha çok bel için yapılıyormuş gibi görünse de aslen göt kası yapmaya yarar.
 • tüm vucudu geliştiren hareketlerden biridir. ayrıca ellerin kavrayış gücünü* de çok arttırır.
 • bench press ve squatla birlik olup voltrani olustururlar. bir de hamstringleri calistiran romanian deadlift vardir.
 • çok dikkatli yapılması gereken (mümkünse bir hoca eşliğinde) belinizi ciddi sakatlama riskiniz olan, fakat kalça kaslarını sertleştirmeye büyük faydası olan zor hareket.
 • yaptiktan 12 ila 24 saat sonra tam omuzlarin biraz alti hayvanlar gibi agrimaya baslar, ilk baslarda sikintidir sonra alisilir...

  bugun 175 kiloyla 8 tane cikarttigim harekettir ayni zamanda...

  edit - sonrasinda 200 kiloyla 3 tane yaptigim da oldu. amma velakin simdi 5 aydir hic agirlik kaldirmadim bu pazartesi 100 kilo cikar mi onu bile bilmiyorum.
 • dikkatsizce yapıldığında 50 kiloyla bile adamın belini sakatlayan, adamı inim inim inleten hareket.
 • bu hareket hakkıyla yapılamayacaksa hiç yapılmamalıdır. yapmaya yeltenmek için bile alt sırt kasları ters mekikle falan iyice ısıtılmalı güçlendirilmeli sonra denenmelidir.
 • her ne kadar body building'in en temel ve bilinen hareketlerinden biri olsa da, bence hiç yapılmaması gereken bir harekettir. adı üzerinde zaten, it ölüsü kaldırırmış gibi kontrolsüz bir şekilde ağırlık kaldırıyorsunuz. bel, sırt ve boyun olmak üzere sakatlanma tandansı yüksek bölgelerin hepsine aynı anda dengesiz bir şekilde ağırlık bindiriyorsunuz.
 • squat kadar anabolik olmasa da en sevdiğim egzersizdir.

  önceden göt kası için demişiz ama gluteus maximus ve hamstrings'i asıl hedefleyen stiff legged deadlift'tir. standart deadlift de ise hedef, alt sırttır.

  deadlift, tam bir güç gösterisidir aslında. çünkü hilesi yoktur. squat'ta şekilden şekile girebilir, yeterince aşağı inmeyebilirsin. bench press'te ağırlığı göğsünde zıplatabilir, partial rep'lerle ronnie taklidi yapabilirsin. (bkz: ronnie coleman da partial reps yapıyordu savunması)

  ama deadlift ayrıdır. yerde ölü olarak yatan ağırlığı kaldırırken, cheating'e yer yoktur. götün çıksa da kaldıracan hacı. son derece net.

  deadlift sırasında yapılan en bilindik hata, kemer kullanmaktır. bu hem verdiği gereğinden fazla güven hissi yüzünden tehlikelidir, hem de hedef bölgeyi daha az vurmana sebep olur.

  strap kullanmak bir hata değildir belki de ama güçlü ön kollara sahip olma şansınızı da azaltır. unutulmaması gereken en önemli şey, aynen squat gibi deadlift'in de tek bir bölge egzersizi olmadığıdır. deadlift, bütün arka kasları çalıştırdığı gibi, omuzlar ve özellikle ön kollar üzerinde de hatrı sayılır bir stres yaratır.

  netice itibariyle;

  real men deadlift...
 • bu harekette 1100 pound kaldıranı da vardır.
  http://www.youtube.com/watch?v=17ptvrk4vo8
hesabın var mı? giriş yap