şükela:  tümü | bugün
 • jinsei kataoka tarafından yazılan ve kazuma kondou tarafından çizilen shounen/seinen karışımı manga.doğaüstü* ve bilim kurguya* da göz kırpar.

  konu şöyledir:
  14 yaşındaki ganta igarashi sıradan bir lise öğrencisidir.normal bir hayat sürmek,top oynamak falan istemektedir.her zaman yaptığı gibi okula gittiği bir gün sınıfına kanlı giysiler içinde kasklı bir adam girer (sınıf 3. kattadır ve adam camdan girer ) ve bütün sınıf arkadaşlarını katleder.göğsünün içine de hediye olsun diye bir adet kırmızı taş yerleştirir.
  ganta tutuklanıp ölüm cezasına çarptırılır ve deadman wonderland isimli hapishaneye yollanır.bu hapishane diğerlerinden çok farklıdır:hapishane mahkumlar tarafından işelitlen bir panayırdır.boynuna takılan bir tasma* ona sürekli zehir enjekte etmektedir.zehir 3 gün boyunca şeker* adı verilen panzehirler alınmaz ise onu öldürecektir.
  hapishane içinde özel bir para sistemi geçerlidir.verilen işleri yapan mahkumlar işlerinin önem derecesine oranla para alırlar.bu para ile yiyecekleri yemekten tutunda kaldığı yere kadar her şey satın alırlar.hatta yeterli miktarda para kazanan mahkumlar mahkumiyetlerini bile kısaltabilirler.şekerlerde bu para ile alınmaktadır.çok ucuz da değillerdir...
  bu arada ganta da arkadaşlarını öldüren adamın,kendi taktığı isim ile ''red man''in peşine takılır...

  şahsım tarafından şiddet ile tavsiye edilir.
 • içinde bulunuduğumuz nisan ayı içinde animesi de yayınlanmaya başlamıştır. ilk bölüm için kişisel görüşüm, mangadan daha güzel girildi konuya. 2011 yılı içerisinde güzel anime bekleyen animesever arkadaşlarımızın takip etmesini tavsiye ederim.
 • 2011 bahar sezonunun ilgi çeken animelerinden. seinen tarzında olduğu için her one piece ya da naruto seyircisinin ilgisini çekmeyecektir muhtemelen ama, barındırdığı kompleks hiyerarşi ve akla hayale gelmez kurgu (theme park tadında bir hapishane ve kendi kanını silah olarak kullanan insanlar) başarılı bir serinin bizi beklediğinin habercisidir.
 • 2011'in, güzel animelerin yılı olduğu argümanımı destekleyen bir seri daha. tabii, berserk gibi ya da ona yakın bir serinin bir daha geleceğine pek inanmıyorum ama ortalık yılışık, çocuksu ve birbirini taklit eden animelerden geçilmezken, deadman wonderland aradığımız ciddiyeti sundu bize. yer yer gereksiz felsefi açılımlara yer vermesine ve ağlak arabesk bir yapıya bürünmesine rağmen iyi bir seinen.

  ekleme: 12 bölümlük ilk sezonu bitti. 2. sezon ne zaman gelir, bilmem.
 • ilk 4 bölümün absürtlüğüne dayanabilirseniz, sonra size neden böyle mal mal şeylerden bahsettiklerini açıklıyor. ama ilk 4 bölüm cidden "hasktir lan nesini ciddiye alayım böyle konunun tipe bak amk" dedirtiyor. sabır işi birazcık.
 • anime dünyasının en saf kahramanı shiro ve en korkak-fıs kahramanı ganta'yı da içinde barındıran anime. 12 bölümlük ilk sezonu bir öğleden sonraya izlenebilir.
 • ana karakterin lise ogrencisi olmasi, kotu karakterin cocukluk arkadasi cikmasi ve beterin beteri var tadinda surekli daha psikopat karakterlerin sahne almasi gibi bir suru anime klisesine sahip olmasina ragmen kendini merakla izletebilen seinen turunde manga uyarlamasi animedir.

  --- spoiler ---

  ayrica kanlarini silah olarak kullanabilen karakterleri gorunce kesin bunlari yiyen supriz bi karakter vardir dedigim ve yanilmadigim animedir.

  --- spoiler ---
 • kendisini bir gün içinde izlettirmeyi başaran anime serilerinden bir tanesi. mangası hakkında yorum yapamam ve ikisini kıyaslayamam ancak hapishaneki mahkumların şov amaçlı kullanılırken dışarıda iyi bir şov olarak yorumlanan ve insanların mahkumlar üzerine bahis oynamaktan çekinmediği televizyonda izlenen filmlerde de bulunabilen bir noktayı da içinde barındıran, müzikler, sağlam bir atmosfer ve ilgi çekici karakterlerle giderek daha da karışıklaşan ilişkiler ağıyla desteklenmiş ilgi çekici bir seri.

  bana kalırsa tek kusuru bazı karakter kurgularının tam olarak ortaya çıkmaması ancak onu da bunların hepsini 12 bölüme sığdırmanın zorluğundan kaynaklandığını düşünüp ortaya koyduğu sürükleyicilik ve aksiyon hatırına es geçebilirim. içimden bir ses mangasının çok daha keyifli olduğunu söylerken ikinci sezonu da gelsin diye bekleyeceğim.

  bununla birlikte açılış parçası olan dwb ve fade' in "one reason"' ı hem çok güzel hem de seriye tam oturmuş. parçanın fade versiyonu da kayda değer. bu arada fade demişken bu elemanların livin' on a prayer coverı oldukça eğlenceli bana kalırsa zaten beni de bu seriye dolaylı yoldan sürükleyen bu çalışma olmuştur.
 • animesi ile mangasının alakası olmayan seri. anime uyarlaması çok aceleye getirilmiş bir sonla bitti. soul eater gibi alakasız bir şekilde biten ve büyük ihtimalle animesinin ova harici devamı olmayacak seri.
  mangası hala dolu dizgin gitmekle beraber biraz mide istemektedir.
 • yahu herşey iyi güzel.tek bir şey diliyorum çizerlerinden biriside(mesela ganta) çıkıp shiro senin burada ne işin var yahu? hadi bunlar eski suçlu hadi ben işlemediğim bir suçtan buradayım sen ne arıyorsun burda?desin çok mu? tüm o insanlık dışı yaşananları hayretle karşılıyorlar bu ne çılgınlık burası ne iğrenç bir yer demeyi biliyorlar hiç kimsenin aklına gelmiyor mu beyaz saçlı süper güçlü kız orada ne arıyor?