şükela:  tümü | bugün
  • 18-30 temmuz tarihleri arasında samsun'da gerçekleşecek olan işitme engellilere yönelik olimpiyat oyunları.

dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olarak bilinen olimpiyat programına şuradan ulaşılabilir.
  • olimpiyatlar kapsamında kentte aylardır süren ciddi bir hazırlık vardı. ama bunların içinde en çok, şehrin bağlantı yolları üzerindeki bazı evlerin olimpiyat renklerinden birine boyanmasını sevdim.
    ankara yolu üzerinde bir sürü irili ufaklı bina olimpiyat turuncusu olimpiyat mavisi olimpiyat yeşili gibi capcanlı renklere büründü. çok sevimli hareketler bunlar.
  • kullanışlı bir telefon uygulaması bulunan spor organizasyonu. bu kadar düzgün işleyeceğini düşünmezdim. uygulama çok muazzam olduğundan değil, benim beklentim bu işin teknolojik ayağının çok iyi gitmeyeceği yönündeydi -maalesef- fakat iyi iş çıkarılmış gerçekten. umarım misafir sporcular ve destekçileri için de en azından ingilizce üzerinden bir alternatifi düzenlenmiştir uygulamanın.
  • görkemli bir açılış ile bugün 18.00'da başlayacak olan, dünyanın en büyük 3. spor organizasyonu.
  • dünyanın en büyük üçüncü spor etkinliği olarak biliniyor. ülke tanıtımı açısından çok önemli bir organizasyon. şu anda açılış töreni gerçekleşiyor fakat gel gör ki kimsenin haberi yok daha ülke içinde tanıtımı yapılamamış ülkeyi nasıl tanıtacaklar merak konusu.
  • açılışı şu anda yapılmasına rağmen ilk musabakamizi bu sabah oynadık. maalesef kadın futbolunda brezilya'ya 4-1 mağlup olduk.
  • hos bir gecis toreni ile acilisi yapilmaktadir.

o degil de, olimpiyatlar her aniyla cok guzel be. o gecis toreni, yaris heyecanlari, yarisi bitirme duygusu, dereceye girme cabasi, madalya toreni, bayragini ve marsini dalgalandirma gururu...

su ahir omrumde en cok kiskandigim insanlardandir bu olimpiyata katilan arkadaslar.

hirsin ve rekabetin fairplay ruhunun onune gecmedigi guzel ve adil bir olimpiyat olur umarim.

yeri gelmisken; milli-manevi degerlerimizi tekellestiren, insanlari kutuplastiran, kin ve nefret dilini devlet buyukleri olarak legallestiren, cumhurbaskani, basbakan, muhalefet liderleri, sanatcisi, sporcusu, ogretmeni, ben de dahil olmak uzere vb. kim varsa hepsini saygiyla opuyorum...
  • açılışında bol bol hamaset yapılan etkinlik. murat boz konseri de işitme engellilerin kulaklarının pasını sildi.
  • dün akşam rezalet bir şekilde açılışı gerçekleşmiş olan organizasyon. acaba samsun şehir olarak türkiye standartlarının üzerine yükseldi de benim mi haberim yok diye kalktım gittim.

sonuç: keşke gitmez olaydım. samsun yobazlığından bir şey kaybetmemiş. olimpiyat heyecanı bu milletle yaşanmaz.

ilk rezalet: toplu taşıma

tramvayı 17:00 - 24:00 arası (bakın tam gün bile değil, oysa 15 temmuz kutlamalarında tam gün ücretsizdi, ama olimpiyat açılış gününe gelince lütuf yapılıp ancak törenden 1 saat önce ücretsiz tarife başlatılıyor) ücretsiz yapan belediyenin düşünmediği (düşünemediği demek istemiyorum, çünkü mutlaka düşünülüp üzerine düşülmemiştir) ya da umursamadığı şey yoğunluk oldu. insanlar filmlerde gördüğümüz toplama kampına gönderilenler gibi öyle bir sıkışık hal almışlardı ki, var olan olimpiyat ruhu, heyecanı ilk dakikadan tecavüze uğramış gibiydi. bir belediyenin (şehrinde dünyanın en büyük 3. organizasyonunu gerçekleştiriyoruz diye reklam yapan) böyle özel bir günde görevi, sefer aralıklarını olabildiğince kısa tutmaktır. normal günlerdeki tarifeyi uygularsanız, insanlar medeniyetten çok uzak bir şekilde bu ulaşım "hizmet"ine maruz kalırlar.

2. rezalet: stadyuma girişler

33 bin kişilik stadyum yapmışlar, stadyum 15 dakikada boşalabilecek şekilde yapıldı diye haber sitelerinde reklamını yapmasını biliyorlar. gelin görün ki stadyuma girişler tamamen sistemsizlik ürünü, tek önemsenen şey üst arama. insanlar yığın şeklinde bu üst arama bölgesinin önüne gidiyor, bir kuyruk anlayışı ya da bir sistem olmadığı için, insanlar buna yönlendirilmediği için biraz önce tramvayda maruz kalınan sıkışıklık ve kalabalık burada daha beter bir şekilde devam ediyor. artık olimpiyat heyecanı tamamen bitiyor.

ilk aramayı geçtikten sonra ikinci arama başlayacak. tabii bölgeye ulaşabilirsek. güvenlik tedbirlerimiz mükemmel (?) ama stada giremiyoruz, binlerce insan tam bir karmaşa halinde. 3 tane (evet sadece 3 tane) giriş kapımsının önüne saçma sapan yığılmış bir haldeler. sıra kesinlikle yok. ezilme tehlikesi olan rezalet bir kalabalığa dahil olmak zorundasınız olimpiyat açılışı izlemek için. ben az kalsın bayılıyordum. birisi panikle bir şey söylese ezileceğiz öyle bir ortam. burada isyan eden insanları görünce şaşırdığımı söylemek zorundayım fakat isyanlar cevapsız kaldı doğal olarak.

neyse burayı da geçince merdivenlerden çıkıp oturabiliyorsunuz bir yere. stadyumu güzel yapmışlar ama demir parçaları filan var içerisinde onu anlamadım. millet kavga ederse silah olarak kullansın diye sanırım.

3.rezalet: samsun halkı

evet samsun halkı olimpiyat ruhundan bir bok anlamadığını ve buna layık olmadığını sonuna kadar gösterdi. burada yüzde bilmem kaç ak parti muhabbetine girmek istemezdim ama öyle olduğunu biliyoruz ve bunu hatırlatmakta fayda var. oraya gelen insanların çoğu belediyenin, bakanın yönlendirmesiyle gelmiş durumda, bu da açık. israil ve ermenistan gibi ülkelerin yuhlanması gerçekten günün en önemli rezaletiydi. spordan ve sporcudan anladıkları sadece onların kimliğini taşıdıkları ülke olan insanlardan bunu beklerdim. yuhlamayı tahmin ediyordum ama belki olmaz diyordum, samsun beni şaşırtmadı, gerçekleşti.

bunun dışında 3 tane de gayet gergin tartışma gördüm ama kavgaya dönüşmedi. mesela bir tanesi stadyumda cayır cayır sigara içen türbanlı bacımıza gelen uyarı sonrası, bu şahısın ısrarla sigarasını söndürmemesiydi. karşısındaki "ben de normalde içiyorum ama burada yasak diye içmiyorum" demesine rağmen o sigara sönmedi. işte toplu alanlarda nasıl davranması gerektiğini bilmeyen halkımız.

bir de maça geldiğini zanneden muhtemelen samsunspor taraftarı olan bir grup var ki, onlara sadece gülebildim. adamlar nerdeyse "olimpiyat çok yaşa" gibi tezahüratlara gireceklerdi.

4.rezalet: yönetici konuşmaları (yalakalıklar)

klasik turkish resmiyeti. mikrofonu alanlar, olimpiyat ile, spor ile, bu heyecan ile ilgili konuşacağına 5 dakika büyüklerinin adını sayıp teşekkür edip sonsuz şükran sunarak konuşmalarını sıkıcıdan da öte bir hale getirdiler. recep tayyip erdoğan'ın isminin her geçişinde çosan, kendini kaybeden kalabalığın, kimin kitlesi olduğu ve kimin yönlendirmesiyle orada bulunduğunu ben zaten biliyordum ama kendilerini de ifşa etmiş oldular, bana kanıt verdirler. bu yalakalık geçişini yabancıların yaptığı konuşmalar ile türk liderlerin yaptığı konuşmaları inceleyen herkes fark edecektir diye düşünüyorum.

5. rezalet: yok

daha fazla rezalete ve kalabalık bir eve dönüş yoluna katlanmamak için ülke geçişlerinden sonra kalkıp gittim. murat boz denen sanatçı(?)' nın konserini beklemeye gerek duymadım.

sonuç olarak
    rezalet puanım 9/10 filandır. etkinliği bedava yaparak ve girişte iki parça kek dağıtarak bazı kimselerin gözünü boyabilirler. ama bu ülkede kafası biraz olsun çalışan insanlar her zaman olacaktır.

samsun olimpiyata hazır değil, daha doğrusu türk zihniyeti olimpiyata hazır değil.
  • dün açılışa gidemedim mecburen televizyondan takip etmek zorunda kaldım. izlediğim kadarıyla güzeldi. daha önce trabzonda eyof açılışını izleme şansım olmuştu bence en az onun kadar iyiydi. zaten sporcu geçişleri eğlence için yetiyor. danslar, ışıklar havai fişekler işin süsü oluyor.

bu sabah bisiklet sprint yarışları vardı. parkur alanı direkt yolda olmasına rağmen pek ilgi çekmemiş. bu bransta iki altını da rusya aldı. olimpiyatlarin ilk altinini da ukrayna 10 metre havalı tufekte kazandı.

akşam da turkiye suudi arabistan erkek futbol takımı maçını izlemeye gittim. ortam gayet eğlenceli ve hoştu. 3-4 bin civarında seyirci vardı ki türkiye'deki bu tarz organizasyonlar için gayet iyi bir rakam. fakat aynı zamanda spora ilginin de ne kadar düşük olduğunu hala yüzümüze vuran bir rakam. türkiye maçı 3-1 kazandı. grubundaki diğer takımlar mısır ve venezuela. bu gruptan çıkmayı yüksek ihtimalle basaracak fakat madalya ümidi bu branşta pek yok.